Materiał pochodzący z serwisu www.lodzianin.pl

Festiwal Zielone Smaki Łodzi
2017-10-11


Kulinarna Awangarda – rozsmakuj się w wegańskiej Łodzi


Już niebawem kubki smakowe łódzkich miłośników roślinnego jedzenia wejdą na wyższe obroty, bowiem w dniach 13-15 października czeka ich kolejna odsłona festiwalu Zielone Smaki Łodzi.

Kilkanaście kawiarni i restauracji będzie rywalizować o tytuł Wege Kuchmistrza, serwując festiwalowej publiczności popisowe dania i desery.

Warunek? Wszystko 100% wegańskie.

Choć wydawać by się mogło, że tak sprofilowana impreza przyciągnie tylko wąskie grono odbiorców, co roku (to już czwarta edycja wydarzenia) w festiwalu bierze udział ok. 1000 osób.

Startujące w konkursie restauracje nie muszą serwować na co dzień wyłącznie potraw wegańskich.

W tym roku jest ich aż dwadzieścia.

Obok typowo roślinnych lokali jak Zielona, Korzenie i Zjadliwości, swoim kunsztem kulinarnym popiszą się w czasie festiwalu takie lokale jak Bar Pieczarka, Ganesh czy Restauracja „U Kretschmera”.

Motywem przewodnim tegorocznego Konkursu Festiwalowego jest, nawiązująca do obchodów ogólnomiejskich, „Kulinarna Awangarda”.

Przez trzy dni festiwalowa publiczność może odwiedzać wybrane przez siebie restauracje i próbować potraw konkursowych w specjalnej cenie: 8 zł za deser i 12 zł za danie główne,

a następnie głosować w internetowym plebiscycie Wege Kuchmistrza Publiczności.

W tym czasie w restauracjach pojawi się także Jury konkursowe, w skład którego wejdą: Michał Kwiatkowski (znany czytelnikom „Miasta Ł” z rubryki kulinarnej Lewa strona talerza), Sylwia Kurzela (dziennikarka radia Eska)

oraz Maria Apoleika (weganka, graficzka, twórczyni cyklu „Psie Sucharki”).

Konkursowi festiwalowemu będą towarzyszyć także inne „zielone” wydarzenia:

- wykłady w Centrum Dialogu – prof. Andrzeja Elżanowskiego (Etyczne aspekty weganizmu), 12.10 o godz. 18.00 oraz dr Magdaleny Jutrzenki (Dieta roślinna okiem lekarza), 13.10 o godz. 18.00;

- warsztaty Dzika kuchnia, 14.10 o godz. 15.00 w Pracowni Tytka (ul. Anyżowa 2a)

- pokaz kulinarny Coś się ukręci! – wegańskie sushi, 15.10, godz. 15.00, w Restauracji „U Kretschmera”.

Oficjalne podsumowanie konkursu i wręczenie nagród Wege Kuchmistrza odbędzie się 20 października o 18.30 w Klubokawiarni Niebostan.

W nawiązaniu do motywu przewodniego festiwalu, po wydarzeniu (o 20.00) wystąpi, czerpiący muzycznie z okresu międzywojnia, krakowski zespół Hańba.


Kiedy: 13-15.10.2017r.

Ceny dań 8 zł za deser i 12 zł za danie główne