Materiał pochodzący z serwisu www.lodzianin.pl

Spotkanie z Michałem Cichym
2017-10-18


Interdyscyplinarne Centrum Badań Humanistycznych Uniwersytetu Łódzkiego zaprasza na spotkanie z Michałem Cichym połączone z performatywnym czytaniem fragmentów jego książek: „Zawsze jest dzisiaj” (wyd. Czarne 2014) i „Pozwól rzece płynąć” (wyd. Czarne 2017).


Michał Cichy urodził się w 1967 roku w Warszawie.

Studiował historię i historię sztuki. Pracował w „Gazecie Wyborczej”, w jury Nagrody Literackiej Nike i dla Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie.

Mieszka na Ochocie. Jego książka „Zawsze jest dzisiaj” otrzymała nominację do Nagrody Conrada oraz zdobyła Nagrodę Literacką Gdynia.

(źródło: wyd. Czarne)


„Podróże po Warszawie. Po chodnikach, asfalcie i bruku.

Największy sentyment mam do staromodnych peerelowskich chodników w małą kratkę, bo takie były w czasach, kiedy jeszcze miałem blisko do podłoża. [...]” („Zawsze jest dzisiaj”)

„Znam tu z widzenia mnóstwo ludzi, ale oni nie są moimi znajomymi.

Na wsi byśmy się witali i rozmawiali, a tu możemy się mijać przez dwadzieścia lat i nie powiedzieć do siebie ani słowa. [...] Próbuję oswajać tę obcość i nadaję ksywki ludziom, których najczęściej widuję.

Na przykład Pan Scyzoryk. [...]” („Pozwól rzece płynąć”)


Codzienność, teraźniejszość, szczegół. Michał Cichy spogląda, patrzy, a przede wszystkim widzi.

Niespiesznie spacerując ulicami Warszawy, zwraca uwagę zarówno na chodnikowe płyty, wronę przysiadającą na akacji, muszkę owocówkę uwięzioną w pudełku florentynek,

dziewczynkę zbierającą kasztany, jak i na bezdomnego. W jego książkach każdy, choćby najzwyklejszy epizod dnia codziennego, wzięty pod lupę uważności, staje się znaczący i wyjątkowy.

Autor, chodząc po warszawskiej Ochocie, jednocześnie „praktykuje starożytną sztukę siedzenia na miejscu”.


„To jest książeczka kogoś, kto wychodził sobie rozum. Kogoś, kto przejrzał na oczy i nie uciekł na widok tego, co zobaczył. Książeczka piękna i cicha.

Znajdziecie tu liczne opisy krajobrazu, dowiecie się, jaka pogoda była dziesięć lat temu, i przypomni wam się trochę Prawd, które kiedyś znaliście”.

Jacek Podsiadło o „Pozwól rzece płynąć”


Rozmowa z Michałem Cichym przeplatana będzie z performatywnym czytaniem fragmentów obu jego książek ułożonych w jedną całość.

Kompilację dopełni kilka akapitów ze zbioru metafizycznych esejów o codzienności Jolanty Brach-Czainy pt. „Szczeliny istnienia”.


Prowadzenie spotkania – Anna Minkina (literaturoznawczyni, doktorantka Wydziału Filologicznego UŁ)


Kompilacja tekstu – Anna Minkina i Alina Markiewicz (kulturoznawczyni, specjalistka ds. promocji w Teatrze Pinokio w Łodzi)


Czytają:

Alina Markiewicz

Natalia Popłonikowska (literaturoznawczyni, doktorantka Wydziału Filologicznego UŁ)B
Przemysław Kaczmarek (teatrolog, prawnik-podatkowiec)


Po spotkaniu (o godz. 21) zapraszamy na akustyczne jam session.


Współorganizatorzy: Pop’n’ArtKiedy: 18.10.2017r godz.19:00 - 21:00
Gdzie: Pop'n'Art Plac Wolności 6

Wstęp wolny.