Materiał pochodzący z serwisu www.lodzianin.pl

Nowy Cykl Kina Charlie FOOD for FILMS |"W obronie jedzenia"
2017-10-24


Film „W obronie jedzenia” w Kinie Charlie w ramach cyklu FILMS for FOOD


W piątek, 27 października o godz. 18:00 odbędzie się pierwszy pokaz FILMS for FOOD - nowego cyklu filmowego w Kino-Galerii Charlie.

Projekcje odbywać się będą w każdy ostatni piątek miesiąca.

Na inaugurację cyklu zaplanowano projekcję filmu dokumentalnego pt. „W obronie jedzenia” oraz dyskusję po seansie i kolację inspirowaną filmem w jednej z łódzkich restauracji.


„W obronie jedzenia” („In Defense of Food” ) to film dokumentalny zrealizowany w 2015 roku

w oparciu o książkę amerykańskiego dziennikarza i działacza społecznego Michaela Pollana.

Pollan jest profesorem dziennikarstwa na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley gdzie specjalizuje się w tematyce żywienia i produkcji żywności.

Jest autorem kilku bestsellerowych książek o jedzeniu. Jego „W obronie jedzenia. Manifest wszystkożercy” znalazło się na liście najbardziej poczytnych książek w USA firmowanych przez „The New York Times Magazine”.

Polskie wydanie książki ukazało się w 2010 roku. W tym samym roku wydano też u nas "Jak jeść. Przewodnik konsumenta" ("Food Rules. An Eater's Manual").


Film na podstawie „W obronie jedzenia” wyreżyserował Michael Schwarz, który w 2009 roku spotkał się już z Michaelem Pollanem na planie filmu „Owoc pożądania”(„The Botany of Desire”).

Tym razem wyruszyli wspólnie w podróż po świecie, by dotrzeć do sedna jednego z najprostszych możliwych zagadnień: co powinniśmy jeść?

Dotarli do przedstawicieli różnych kultur oraz tradycji żywieniowych i sformułowali kilka prostych zasad opartych na zdrowym rozsądku, których przestrzeganie sprawia, że jedzenie staje się źródłem zdrowia, siły oraz codziennej przyjemności.


Po projekcji filmu w kinie Charlie Emilia Szymańska poprowadzi spotkanie z Karoliną Zajkowską – autorką bloga Spektrum Smaku oraz z Michałem Błaszczykiem właścicielem sklepu ze zdrową żywnością Spiżarnia Rydzyńska.


Bezpośrednio po seansie i dyskusji w kinie będzie można wziąć udział w kolacji zainspirowanej filmem „W obronie jedzenia” w restauracji Fatamorgana.


FILMS for FOOD to inicjatywa, która łączy świat sztuki filmowej z kulinariami.

To cykliczne pokazy najlepszych filmów (fabularnych i dokumentalnych) o jedzeniu oraz towarzyszące im spotkania z ekspertami, naukowcami, artystami, dziennikarzami, producentami żywności i kucharzami.

Projekcje i dyskusje uzupełniają wydarzenia specjalne: degustacje, pokazy kulinarne, warsztaty, akcje kulinarne i działania artystyczne.

Twórcy FILMS for FOOD rozwijają kulturę kulinarną w Polsce, traktując film jako narzędzie edukacji i nośnik zmian społecznych.

Filmy prezentowane są tu w formie cyklu wędrującego po kinach studyjnych i przestrzeniach artystycznych całej Polski.

Poza pokazami w kinach FILMS for FOOD zorganizowało w 2017 roku przeglądy filmów kulinarnych w ramach festiwalu Europa na Widelcu we Wrocławiu, Poznań Food Days oraz sekcję kina kulinarnego na Podlasie Slow fest w Supraślu.

W październiku 2017 FILMS for FOOD było współorganizatorem Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej „Głodnemu film na myśli. O filmowych reprezentacjach jedzenia”.

Inicjatywa powstała w listopadzie 2016 organizując polską premierę filmu „Noma: My Perfect Storm” - filmu o René Redzepim, szefie kuchni słynnej restauracji Noma w Kopanhadze.

Pierwszy pokaz filmu uświetniło spotkanie z kucharzami, którzy współpracowali z Redzepim, zaś w restauracjach Atelier Amaro i Bez Gwiazdek odbyły się specjalne kolacje inspirowane filmem i kuchnią Nomy.

Pomysłodawcami FILMS for FOOD i organizatorami pokazów cyklu są: filmoznawczyni i animatorka kultury Lucyna Zembowicz, która w latach 2009 -2014 współorganizowała Kuchnia+ Food Film Fest oraz dziennikarz kulinarny Jakub Gutek.

Zespół współtworzy również Roman Gutek - ceniony dystrybutor i organizator festiwali filmowych.


Kiedy: 27 października o godz. 18:00

Gdzie:Kino Galeria Charlie

ul. Piotrkowska 203/205

Bilety: 20zł /23z łBilety i szczegóły na ten temat uzyskać można w restauracji na ulicy Księży Młyn 16 oraz pod numerem telefonu: 880 832 509.