Materiał pochodzący z serwisu www.lodzianin.pl

Bach, glany i rockowe rytmy w Łodzi - dwa projekty Orkiestry PRIMUZ
2017-02-15


Czy można „przetłumaczyć” rock progresywny na orkiestrę smyczkową?... Jeden z koncertów, które odbędzie się w Akademii Muzycznej w Łodzi, będzie odpowiedzią na to pytanie. Kompozytor Wojtek Lemański i Orkiestra PRIMUZ pod kierunkiem Łukasza Błaszczyka przekonują, że tak!


Akademia Muzyczna w Łodzi zaprasza na dwa koncerty Orkiestry Smyczkowej PRIMUZ, czyli zespołu smyczkowych prymusów – najzdolniejszych studentów Katedry Instrumentów Smyczkowych.

Zagrają i rockowo, i klasycznie!


W czwartek 16 lutego przedstawią nowatorski projekt Culture Clash: Rock&Jazz na smyczki+ z aranżacjami Wojtka Lemańskiego.

Gościem koncertu będzie ceniony gitarzysta Jacek Królik.

Culture Clash: Rock&Jazz na smyczki+

Kiedy:16 lutego 2017, czwartek, godz. 18.00

Jak zapowiada tytuł koncertu Culture Clash.

Jazz&Rock na smyczki+, Orkiestra PRIMUZ pod dyrekcją Łukasza Błaszczyka i znakomici goście zaprezentują program, w którym tradycje klasycznej muzyki, znanej z wielkich sal filharmonicznych, oraz muzyki współczesnej kojarzonej

choćby z awangardowymi eksperymentami, zderzą się z muzyką rockową i jazzową.

A to za sprawą Wojciecha Lemańskiego, łodzianina, kompozytora i wykładowcy, który takie utwory, jak: Roxanne Stinga, Come Together Johna Lennona, Vroom, Vroom czy Red Roberta Frippa z zespołu King Crimson i tytułowy

Culture Clash zespołu The Aristocrats zaaranżował specjalnie na tę okazję na smyczkową orkiestrę.

Kompozytor walczy z wąskim kategoryzowaniem muzyki na gatunki i dowodzi, że rockowy repertuar to materiał niezwykle ciekawy pod względem kompozycyjnym i muzyka o dużej sile oddziaływania.


Zapowiada się zatem wieczór pełen rockowej energii połączonej z młodzieńczym entuzjazmem wykonawców w stylowych… glanach.

Elektryzującym gościem wieczoru będzie znakomity gitarzysta Jacek Królik, znany m.in. ze współpracy z Grzegorzem Turnauem, Adamem Sztabą czy Ewą Bem, który zagra na gitarach elektrycznej i akustycznej.

W koncercie wezmą też udział: Aleksandra Łysiak-Łabecka – pianistka i wokalistka bluesowa, ceniona oboistka Agata Piotrowska-Bartoszek oraz studenci specjalności jazzowych: Wojciech Stanisz (gitara basowa) i Szymon Szyszka (fortepian).

Za wizualizacje komputerowe odpowiada Maciej Walczak.


W jednym z wywiadów Wojciech Lemański tłumaczył główne założenie projektu: – Chodzi mi o pokazanie w nieco innym świetle kilku utworów z nurtu zwanego rockiem progresywnym, żeby zainteresował się nim ktoś, kto takiej muzyki nie ceni.

Środkiem do tego ma być „przetłumaczenie” tych utworów na język orkiestry klasycznej, znany muzykom i wielbicielom klasyki.

Jacek Królik określił aranżacje Lemańskiego jako „brawurowe”, a cały projekt Orkiestry PRIMUZ jako jedną z najbardziej unikatowych rzeczy, jakie kiedykolwiek robił.
W niedzielę 19 lutego – Orkiestra zaprezentuje się w klasycznym repertuarze, grając muzykę Bacha i Haydna oraz współczesny utwór napisany specjalnie dla nich przez Sławomira Kaczorowskiego.

Koncert nosi tytuł PRIMUZ i Goście.PRIMUZ i Goście: klasyka XVIII i XXI wieku

Kiedy: 19 lutego 2017, niedziela, godz. 18.00

Po karnawałowym szaleństwie z muzyką Krzesimira Dębskiego oraz fuzji rockowo-jazzowej Wojciecha Lemańskiego i gitarzysty Jacka Królika, kolejny z tegorocznych wieczorów z Orkiestrą PRIMUZ wypełni muzyka klasyczna (19 lutego).

Na scenie wraz ze studentami wystąpią gościnnie utytułowani instrumentaliści: pianista Zbigniew Raubo i wiolonczelista Rafał Kwiatkowski.

Obaj artyści prowadzą bogate życie koncertowe, obaj są także aktywnymi pedagogami.

Jako soliści wykonają z orkiestrą dwa dobrze znane publiczności koncerty należące do klasyki gatunku.

Zbigniew Raubo zagra na fortepianie barokowe arcydzieło – Koncert d-moll BWV 1052 Johanna Sebastiana Bacha.

W wykonaniu Rafała Kwiatkowskiego usłyszymy wczesnoklasyczny Koncert wiolonczelowy C-dur nr 1 Hob. VIIb:1 Josepha Haydna.


W programie pojawi się również premierowo Cantabile na orkiestrę smyczkową, czyli nowy utwór dedykowany Orkiestrze PRIMUZ i napisany specjalnie dla niej przez uznanego łódzkiego kompozytora Sławomira Kaczorowskiego.

Koncerty łączące w programie różne gatunki i epoki są wydarzeniami promującymi efekty prac konserwatorsko-rewitalizacyjnych prowadzonych w Pałacu Karola Poznańskiego – głównej siedzibie uczelni dzięki wsparciu

funduszy z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Kiedy 16.02.2017r, 19.02.2017r.

Gdzie:Koncerty odbędą się w Sali Koncertowej Akademii przy ul. Żubardzkiej (godz. 18.00)

Wstęp z bezpłatnymi wejściówkami.