Materiał pochodzący z serwisu www.lodzianin.pl

Light Move Festival 29/09 - 01/10/2017
2017-09-10


„Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła” Light. Move. Festival. pragnie ukazać mieszkańcom miasta, turystom oraz władzom nową wartość odmienionych światłem przestrzeni miejskich. Celem jest zmiana postrzegania miasta i zmiana wizerunku miasta Serdecznie zapraszamy na kolejny Festiwal światła w Łodzi!


.Jest to wydarzenie:

– o charakterze kulturowym i twórczym,

– wzmacniające poczucie tożsamości Łodzian,

– edukacyjne, pokazujące wartość zabudowy miejskiej


„Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła” Light. Move. Festival. to dźwięk, muzyka, kolor, tożsamość miasta i nowoczesne ekologiczne rozwiązania technologiczne.

Pomysłodawcą Festiwalu Światła była Beata Konieczniak i Norbert Wasserfurth – Grzybowski.Light.Move.Festival. to niezwykłe wydarzenie artystyczne, które co roku maluje światłem nowe oblicze miasta. Jak zwykle w październiku ukażemy łódzkie budynki, zakątki i skwery w innej, magicznej odsłonie.


Program LMF przewiduje wielkoformatowe projekcje audiowizualne, mappingi 3D, spektakularne iluminacje budynków, instalacje świetlne i koncerty skupiające ogromną liczbę widzów.


W ciągu sześciu edycji Light.Move.Festival. stał się jednym z najliczniej odwiedzanych krajowych wydarzeń plenerowych.

W poprzednim roku LMF odwiedziło ponad 600 tysięcy widzów, przybyłych z różnych zakątków świata, co uczyniło z niego największy festiwal światła w Polsce.


Łódź w czasie trwania Festiwalu zmienia swoje oblicze i dołącza do grona prestiżowych miast organizujących podobne festiwale światła, takich jak Lyon, Berlin czy Sydney.


Od 2016 roku La Fête des Lumières, wspaniały festiwal światła odbywający się co roku we francuskim Lyonie, jest Festiwalem Stowarzyszonym LMF.


Zapraszamy serdecznie! Najlepszy festiwal światła tylko w Łodzi!


Organizator: Fundacja Lux Pro Monumentis

Partner Główny: Miasto Łódź

Partner: Łódzkie Centrum Wydarzeń


TOP 10 najlepszych atrakcji Light.Move.Festival.


Gigantyczne błyszczące ważki unoszące się nad wielkimi pąkami świecących nenufarów, zionący ogniem smok, koncert w świetle okien zabytkowej kamienicy pod Gutenbergiem – to zaledwie kilka atrakcji,

które polecamy w 6. edycji festiwalu światła.


W najbliższej edycji festiwalu światła w centrum Łodzi rozbłyśnie 55 zabytkowych kamienic, w pasażach i parkach miejskich powstanie 25 instalacji świetlnych, a na fasadach budynków zostanie wyświetlonych 5 mappingów 2D/3D.

Czego nie można przegapić?


Niezwykłe mappingi 2D/3D

Zeszłoroczne pochwały odnośnie malowniczej wielkoformatowej projekcji na fasadzie Kościoła przy ulicy Sienkiewicza 38,

zachęciły organizatorów do ponownego umieszczenia w programie Light.Move.Festival. mappingu 2D/3D w tej samej lokalizacji.

O tegorocznym dziele pod nazwą „Fantasia” jego autorzy - Sebastian Jachomowicz i Robert Słowik – napisali:

„Zwyczajnie niezwyczajna ucieczka od tego co znane i rzeczywiste do zaklętej krainy nieskończonych możliwości i metamorfoz pełnych magicznych dźwięków, energetycznych obrazów dopracowanych w najmniejszych szczegółach”.

Kolejny mapping projektu Jachomowicza i Słowika powstanie przy ulicy Piotrkowskiej 76.

Zwiedzający zobaczą gigantycznego smoka zionącego ogniem.

Projekcje wielkoformatowe będzie można oglądać także na placu Wolności, ulicy Moniuszki 4 i Piotrkowskiej 149.

W pierwszej lokalizacji za mapping 2D/3D „Fantasmagoria” odpowiada znany francuski artysta Yves Moreaux.

W drugiej powstanie projekt „Horrendum”, który zabierze uczestników w podróż do przerażającego świata koszmarów sennych.

Ostatni mapping 2D/3D „The Rainbow House” stworzy Patrice Warrener, francuski twórca o ogromnym dorobku artystycznym, którego świetlne kreacje zainspirowane są światem feerii barw i architektury.


Gigantyczne lampy, kwiaty i ważki

W Pasażu Schillera stanie sześć kilkumetrowych instalacji przypominających biurowe lampy z czołówki amerykańskiej wytwórni filmów animowanych Pixar.

„La Lampounette” stoi grupa Tilt od wielu lat współpracująca z Light.Move.Festival.

Niezwykłe instalacje świetlne będą dostępne dla zwiedzających także w miejskich parkach.

W Parku Sienkiewicza stanie ogromna podświetlana kopuła.

Obraz wyświetlany na instalacji świetlnej będzie można oglądać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz obiektu.

Z kolei w Parku Staromiejskim wielkie błyszczące ważki będą się unosić nad stawem pełnym świecących nenufarów.

Kolejna atrakcja stanie w Manufakturze. Tam zwiedzający będą mogli przemienić się w anioła, dzięki gigantycznym świecącym skrzydłom z błyszczącą aureolą i zrobić sobie zdjęcie.


Koncert w kamienicy pod Gutenbergiem

Koncert w świetlnej oprawie ma już swoją tradycję i każdego roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

W 6. edycji goście festiwalowi będą świadkami niezwykłego spektaklu muzycznego „ŁÓDŹ Story”, którego gwiazdami staną się studenci Akademii Muzycznej w Łodzi.


Bezpłatna aplikacja LMF

Wszystkie atrakcje ze zdjęciami i opisami znajdą się w nowej bezpłatnej aplikacji Light.Move.Festival. do ściągnięcia na komórkę.

Aplikacja została podzielona na siedem kategorii. Instalacje świetlne, projekcje, mapping 3D, interaktywne działania i wydarzenia towarzyszące będą zawierać opisy i zdjęcia wszystkich atrakcji z danej kategorii.

Te, które spodobają się nam najbardziej będziemy mogli umieścić w „Mój LMF” i zobaczyć ich lokalizacje na mapie łódzkiego śródmieścia.

Ostatnia kategoria „Parkingi” wskaże nam, gdzie możemy zaparkować samochód.


Kiedy: 29.09- 1.10.2017r godz.18:45-20:00

Zwiedzający mogą podziwiać iluminacje, mappingi 2D/3D oraz instalacje bezpłatnie.


Już jest! Świeży i pełen atrakcji program LMF2017!