Materiał pochodzący z serwisu www.lodzianin.pl

Moderna po raz siedemdziesiąty!
2017-03-22


70. Sesja „Musica Moderna” rozpocznie się 27 marca w Sali Kameralnej Akademii Muzycznej w Łodzi. Jubileuszowa edycja festiwalu potrwa do 5 kwietnia. Podczas licznych koncertów usłyszeć będzie można utwory uznanych kompozytorów, głównie związanych z ośrodkiem łódzkim, jak i młodych twórców, poszukujących jeszcze swojego charakterystycznego brzmienia.


W programach koncertów znajdzie się również spora dawka muzyki inicjatora imprezy – zmarłego w 2011 roku prof. Bronisława Kazimierza Przybylskiego.

35 lat temu, w kwietniu 1982 roku, prof. Przybylski, ówczesny kierownik Katedry Kompozycji, zainicjował w Akademii cykl koncertów poświęconych muzyce współczesnej pod nazwą „Musica Moderna”.

W pierwszym – historycznym już – programie Moderny jej organizatorzy – docent Bronisław K. Przybylski, asystent Sławomir Kaczorowski i asystent Barbara Puchalska – pisali, że „Musica Moderna

jest rotacyjnym zespołem studentów i pedagogów Akademii Muzycznej w Łodzi, dla których wykonawstwo muzyki współczesnej stanowi wspólny przedmiot zainteresowania”.


Po 35 latach idea nie uległa zmianie, tylko forma.

„Musica Moderna” rozrosła się w festiwal, wzbogaciła się o duże symfoniczne projekty prezentowane w Sali Koncertowej Uczelni, koncerty w Filharmonii Łódzkiej, w wielu łódzkich świątyniach, a także poza Łodzią,

i współpracę z wieloma muzycznymi instytucjami w Polsce i za granicą.

Ważnym elementem programów sesji „Musica Moderna” jest muzyka łódzkich kompozytorów w wykonaniu pedagogów i studentów łódzkiej Akademii,

aczkolwiek nie można zapominać o udziale cenionych artystów z kraju i zagranicy oraz o uwzględnianiu największych nazwisk muzyki współczesnej w doborze programu koncertów.


Siedemdziesiąta edycja sesji jest dla organizatorów okazją do wspomnień i refleksji, dlatego program poniedziałkowego „Wieczoru muzycznego” (27 marca) wypełnią przede wszystkim kompozycje prof. Bronisława K. Przybylskiego.

W koncertach sesji zaprezentowane zostaną także utwory jego kolejnych absolwentów: Sławomira Kaczorowskiego, Jacka Partyki, Artura Zagajewskiego oraz Marty Śniady.

Ponadto podczas Moderny zostanie rozstrzygnięty IV Konkurs Kompozytorski dla Młodzieży „Moja (mi)nuta”.

Dodajmy, że pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był także Bronisław Kazimierz Przybylski.

Poza atrakcjami stricte muzycznymi, organizatorzy wydarzenia zapraszają na wystawę jubileuszową w foyer Sali Kameralnej (al. 1 Maja 4), przedstawiającą fotografie, programy i plakaty z poprzednich sesji.

Emocji nie zabraknie!


Gościem specjalnym sesji będzie polsko-szkocki zespół Duo Van Vliet, w którego skład wchodzą Ian Anderson – altówka oraz Rafał Łuc – akordeon.

Duet wystąpi w czwartek 30 marca.

Ciekawymi propozycjami będą również Koncert polskich kompozytorek (28 marca) z utworami Alicji Gronau, Olgi Hans, Moniki Kędziory i Aleksandry Garbal, oraz prezentacje Studia Komputerowego Muzyki Elektronicznej (29 marca),

w tym ambient w zabytkowym ogrodzie zimowym (Pałac, ul. Gdańska 32).

Ostatni koncert 30 kwietnia odbędzie się w Kościele OO. Bernardynów w Łęczycy.70. Sesja Musica Moderna - program


27 marca 2017, poniedziałek, godz. 12.00

Koncert Finałowy IV Konkursu Kompozytorskiego Dla Młodzieży „Moja (MI)NUTA”27 marca 2017, poniedziałek, godz. 18.15

Dźwiękowe Oblicza28 marca 2017, wtorek, godz. 12.00

Młodzi Kompozytorzy, Młodzi Wykonawcy28 marca 2017, wtorek, godz. 18.00

Koncert Polskich Kompozytorek29 marca 2017, środa, godz. 18.00

Studio Komputerowe Muzyki Elektronicznej30 marca 2017, czwartek, godz. 12.00

Koncert Dyplomowy Aleksandra Brycha i Rafała Wiechy30 marca 2017, czwartek, godz. 18.00

Duo Van Vliet5 kwietnia 2017, środa, godz. 15.00

Koncert Dyplomowy Adama Lewandowskiego i Marcina Wernera30 kwietnia 2017, niedziela, godz. 19.15

Muzyka Solowa i Kameralna27 marca – 5 kwietnia 2017

Ambient w ogrodzie zimowym


Kiedy: 27 marca 2017r. - 30 kwietnia 2017r.

Gdzie: Głównym miejscem wydarzeń będzie Sala Kameralna Akademii Muzycznej w Łodzi (al. 1 Maja 4).

Wstęp wolny.