Materiał pochodzący z serwisu www.lodzianin.pl

Wernisaż wystawy "Porcelanowy ogród. Flora w ceramice XVIII-XX w."
2017-04-04


Muzeum Miasta Łodzi zaprasza na otwarcie wystawy Porcelanowy ogród. Flora w ceramice XVIII-XXw.


Prezentacja unikalnych wyrobów z ceramiki, fajansu i porcelany z malowniczymi dekoracjami kwiatowymi z okresu od rokoka do art déco złoży się na pierwszą wiosenną wystawę w roku 2017 w Muzeum Miasta Łodzi.

Na ekspozycji zaprezentowany zostanie bogaty zbiór przedmiotów użytkowych (naczynia stołowe, w tym talerze, filiżanki, spodki, misy i patery, a także całe serwisy) oraz dekoracyjnych.

Oprócz wyrobów z ceramiki na ekspozycji będzie można zobaczyć różnorodne źródła inspiracji dla jej twórców: obrazy, rysunki i grafiki, a także tkaniny, w których przewodnim motywem dekoracyjnym były różnorodne formy floralne.

Ciekawostką wystawy będzie nieznany dotychczas łódzki wątek w historii ceramiki związany z działającymi w Łodzi składami porcelany i samymi wytwórniami (m.in. malarnią porcelany Karola Klingszporna).

Prezentowane eksponaty pochodzić będą z takich wytwórni jak: Manufaktura Porcelany w Wiedniu, Manufaktura Porcelany w Berlinie, Korzec, Baranówka, Wytwórnia M.S. Kuzniecowa, Królewska Manufaktura Porcelany w Kopenhadze,

Włocławek, a z działających Ćmielów, Rosenthal i pochodzić będą zarówno ze zbiorów polskich muzeów jak i z kolekcji prywatnych.

Część z pokazywanych obiektów, szczególnie zaprezentowana przez kolekcjonerów, zostanie udostępniona szerokiej publiczności po raz pierwszy.


Ojczyzną porcelany są Chiny, w których była ona produkowana już od VII wieku, i to właśnie tę porcelanę naśladowały pierwsze europejskie wyroby.

Ale już wtedy jednym z najbardziej popularnych motywów - malowanych emaliami ceramicznymi - były właśnie formy floralne, w tym kwiaty, mające w sztuce orientalnej dodatkowo znaczenie symboliczne.

To właśnie ta symboliczna ale też kompozycyjna rola kwiatów w zdobnictwie ceramiki chińskiej i japońskiej oraz wpływ tamtejszych wyrobów na rozwój form dekoracyjnych ceramiki europejskiej staną się głównymi tematami ekspozycji.

Będzie można na niej prześledzić historyczny rozwój form i rodzajów motywów kwiatowych wykorzystywanych w dekoracji wyrobów ceramicznych,

poznać różnorodne źródła inspiracji motywami florystycznymi i zmieniającą się stylistykę dekoracji, która odpowiadała aktualnym prądom artystycznym od XVIII do XX wieku.


Wystawie towarzyszyć będzie cykl oprowadzań kuratorskich oraz wykład poświęcony motywom florystycznym w ceramice XVIII-XX wieku.

Kurator: dr Łukasz GrzejszczakKiedy: Środa 5 Kwietnia 2017 roku godz. 18:00, wystawa czynna do 11 czerwca 2017r roku.

Gdzie: Muzeum Miasta Łodzi ul.Ogrodowa 5, Sala Lustrzana

Wstęp wolny