Materiał pochodzący z serwisu www.lodzianin.pl

"Wiosna w magnoliowym gaju" - wystawa fotograficzna w Palmiarni.
2017-04-19


Ogród Botaniczny w Łodzi zaprasza na wernisaż wystawy Wiosna w Magnoliowym Gaju.


Kwiaty magnolii mają prostą budowę, ale zachwycają niezwykle oryginalnym i egzotycznym wyglądem, kształtem, rozmiarami i kolorystyką od białej poprzez różne odcienie różu do intensywnie bordowej.

Rozkwitają pod nieobecność liści i bez skrępowania gęsto pokrywają nagie gałęzie drzew, nadając im majestatyczny i powabny wygląd.

Nic dziwnego, że zawojowały ogrody, czyniąc je miejscami, gdzie czuje się magiczny czar.

„Wiosna w magnoliowym gaju” każdego roku zaznacza swoją obecność w wydzielonej przestrzeni Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie, dokąd tłumnie przybywają zwiedzający, by podziwiać te zjawiskowe subtelne kwiaty,

by poczuć ich zapach, przypominający harmonijną mieszankę aromatu róży, jaśminu i majowej konwalii.

Co prawda magnoliowy gaj w pełnej krasie jest bajkowy, ale w tym natłoku obfitości kwiatów, trochę niesforny i zagmatwany, toteż autor wystawy,

przeniósł klimat tego miejsca na papier fotograficzny starając się skierować uwagę obserwatora na poszczególne elementy tej dużej układanki.

W detalach bowiem można wiele wyczytać, podobnie jak w wyrazie ludzkiej twarzy.

Żeby jednak zrozumieć i przetłumaczyć ekspresję natury, trzeba okiem wnikliwego obserwatora chcieć znaleźć coś interesującego w zwykłym miejscu.

Autorowi wystawy zależało na zmianie pierwszych silnych emocji, doświadczanych na widok obłędnie kwitnących drzew magnoliowych, na rzecz siły spokoju, jaka tkwi w pojedynczych kwiatach,

ich frapującym wnętrzu, a nawet w kosmatych pąkach.

Fotografował je z różnej perspektywy i na różnych etapach rozkwitu, by zatrzymać w kadrze ich naturalną transformację, stosując przy tym minimalizm kompozycyjny.

W jego kadrach „wyostrzone” jest tylko to, co chciał pokazać w myśl zasady:

„Im mniej opisowe jest zdjęcie, tym bardziej pobudza ono wyobraźnię. Im mniej informacji, tym więcej aluzji; im mniej prozy, tym więcej poezji”

Zastosowana przez autora fotografia zbliżeniowa, pozwoliła osiągnąć zamierzony efekt.

Prezentowane zdjęcia wskazują, że te wyłonione niejako z tłumu delikatne kwiaty, swoim kształtem mogą przypominać wszystko, co tylko podpowiada wyobraźnia.

Mają w sobie to samo, co ludzie poszukujący prawdy w sobie: piękne wnętrze, które pewnego dnia zakwita i zdumiewa wszystkich dookoła.

Magnolie w krajach z których pochodzą – symbolizują szczerość, wytrwałość i szlachetność.

Za takie uchodzą również w poezji.

Uważane za symbol czystości zawstydzone czarują swoim pięknem.

Urzekają i zachwycają stanowczo za krótko ...

Przemijają jak młodość ...

taktownie i z wdziękiem ...

Bożena Wardzyńska

SZYMON BARNA

– geodeta, absolwent Wojskowej Akademii Technicznej oraz podyplomowego Studium Fotografii Naukowej i Technicznej przy Uniwersytecie Warszawskim.

Fotografia artystyczna stanowiła dopełnienie jego pasji geograficznych.

W 1983 roku był uczestnikiem wyprawy naukowej Polskiej Akademii Nauk na Spitsbergen, której ukoronowaniem było wydanie map badanego obszaru oraz bogata wystawa fotograficzna rejestrująca jego piękno –

subiektywne doznania autora.

Okiem obiektywu nakreślał własną, niepowtarzalną wizję świata, korzystając z ogromnego skarbca motywów i form stworzonych poprzez człowieka i naturę.

Dorobkiem autora jest wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych (ponad 50 wystaw krajowych i zagranicznych).

Wyróżniony wieloma nagrodami, członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 1997 roku.


Kiedy 25.04.2017r. godz. 16:30

Gdzie: Palmiarnia Al.Piłsudskiego 61 w Łodzi.