Imprezy w Łodzi

Wyszukiwarka

Październik z Muzeum Miasta Łodzi
img.php?id=7364 border=


Październik nie rozpieszcza już pięknym słońcem, ale zachęca licznymi atrakcjami. Muzeum Miasta Łodzi zaprasza do zwiedzania! Czekają na was wystawy stałe, jak również nowe obiekty do zobaczenia.


Ładowanie...
MUZEUM MIASTA ŁODZI
PLANY NA PAŹDZIERNIK 2018


Po raz kolejny Muzeum Miasta Łodzi włącza się w realizację akcji „Polska. Zobacz Więcej – weekend za pół ceny” organizowanej przez Polską Organizację Turystyczną.
Z tej okazji w dniach 5 – 7 października 2018 r. (piątek-niedziela) indywidualne bilety wstępu na wystawy stałe do siedziby głównej Muzeum Miasta Łodzi – Pałac Izraela Poznańskiego, kosztują tylko pół ceny.

Rabat -50% czyli:
Bilety indywidualne na wystawy stałe
Bilet indywidualny normalny – cena regularna: 12 zł
Bilet indywidualny normalny – cena -50%: 6 zł
Bilet indywidualny ulgowy – cena regularna: 8 zł
Bilet indywidualny ulgowy – cena -50%: 4 zł

NOWE OTWARCIE
MUZEUM SPORTU I TURYSTYKI. ODDZIAŁ MUZEUM MIASTA ŁODZI


Po blisko dwóch latach przerwy w funkcjonowaniu Muzeum Sportu i Turystyki – Oddział Muzeum Miasta Łodzi, spowodowanej koniecznością zmiany siedziby i przeprowadzką magazynów, nowa stała ekspozycja „Muzeum Sportu. Szybciej, wyżej, mocniej” zostanie otwarta dla publiczności w dniu 18 października, o godzinie 12:00 w Akademickim Centrum Sportowo-Dydaktycznym Politechniki Łódzkiej „Zatoka Sportu”, al. Politechniki 10.

Nowa, interaktywna wystawa, wprowadza odwiedzających w historię sportu i turystyki w Łodzi, sygnalizuje najważniejsze wydarzenia i postaci ale jest również promocją aktywności fizycznej oraz zasad fair-play.
Chronologicznie ułożona narracja przybliża narodziny łódzkiego sportu w wieku XIX, jego rozwój w okresie międzywojennym oraz sukcesy po II wojnie światowej. Szczególna uwaga zwrócona została na wielonarodowy i wieloetniczny charakter łódzkiego sportu w okresie do 1939 roku oraz udział łodzian w igrzyskach olimpijskich. Narracja o łódzkim sporcie ukazuje tę formę aktywności, jako ważną część życia społecznego, często o znaczeniu wykraczającym poza sportowe areny.
Na ekspozycji przypomniane zostały sylwetki wybitnych łódzkich sportowców, ogniskujące historię sportu w Łodzi:

– Akiba Rubinstein, wybitny szachista, uważany bezpośrednio przed wybuchem I Wojny Światowej za najlepszego szachistę na świecie. Od 1903 roku związany z Łódzkim Towarzystwem Zwolenników Gry Szachowej. W okresie międzywojennym reprezentant Polski w olimpiadach szachowych – w 1930 roku doprowadził Polskę do drużynowego zwycięstwa w III olimpiadzie szachowej w Hamburgu.
– Roman Kantor, najwybitniejszy łódzki szermierz okresu międzywojennego, olimpijczyk z Berlina w 1936 roku Kantor, syn znanego łódzkiego jubilera, szermierką zainteresował się podczas nauki w Paryżu. Po powrocie do Łodzi był zawodnikiem Wojskowego Klubu Sportowego, a następnie ŁKS-u. Zamordowany został przez hitlerowców, ze względu na swoje żydowskie pochodzenie, w Majdanku prawdopodobnie w 1943 roku.
–Maria Kwaśniewska-Maleszewska, najwybitniejsza łódzka lekkoatletka okresu międzywojennego, brązowa medalistka olimpijska z Berlina w 1936 roku w rzucie oszczepem. Podczas wojny związana z ruchem oporu. Po 1945 roku działaczka polskiego i międzynarodowego ruchu olimpijskiego.
– Jadwiga Wajs, pabianiczanka, dwukrotna medalistka olimpijska z rzucie dyskiem z okresu międzywojennego.
– Władysław Król, „legendarna” postać Łódzkiego Klubu Sportowego. Wybitny piłkarz, hokeista, tenisista, a także trener ŁKS-u. Olimpijczyk z Garmisch-Partenkirchen w hokeju na lodzie w 1936 roku Był także reprezentantem Polski w piłce nożnej, trenerem reprezentacji Polski w hokeju na lodzie, a także piłkarskiej drużyny ŁKS-u, z którą w 1958 roku zdobył mistrzostwo Polski.
– Jan Tomaszewski, wybitny bramkarz ŁKS-u, a następnie klubów belgijskich i hiszpańskich. Brązowy medalista mistrzostw świata w piłce nożnej w 1974 roku, wicemistrz olimpijski z Montrealu w 1976 roku
– Zbigniew Boniek, najwybitniejszy polski piłkarz lat 80. XX w. Zawodnik łódzkiego Widzewa, a następnie Juventusu Turyn i AS Romy. Brązowy medalista mistrzostw świata w 1982 roku Od 2012 roku prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.
– Artur Partyka, wybitny łódzki lekkoatleta, dwukrotny medalista olimpijski w skoku wzwyż (Barcelona 1992 i Atlanta 1996). Wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy.

Ważnymi elementami wystawy: „Muzeum Sportu. Szybciej, wyżej, mocniej” jest sprzęt projekcyjny i interaktywny, umożliwiający zwiedzającym zapoznanie się z nagraniami ważnych sportowych wydarzeń, specyfiką poszczególnych dyscyplin, a także dający szansę sportowego treningu.

W podzielonej na cztery części przestrzeni ekspozycyjnej, zaaranżowana została kawiarnia szachowa, nawiązująca do wnętrza kawiarni Roszkowskiego z końca XIX w., (późniejsza „Łodzianka”, u zbiegu ulic Piotrkowskiej i obecnej Moniuszki), będąca miejscem spotkań m.in. łódzkich szachistów, w której rozgrywali mecze i turnieje. Na specjalnym stole umieszczony został komputer szachowy umożliwiający grę z programem symulującym grę wybitnych szachistów. Druga wydzielona przestrzeń poświęcona została udziałowi sportowców z Łodzi i regionu w igrzyskach olimpijskich. Prezentowane są tutaj medale olimpijskie, dyplomy uczestnictwa oraz olimpijskie identyfikatory. W trzeciej części wystawy wyodrębniony został stadion sportowy z trybunami, przypominający wydarzenia piłkarskie i lekkoatletyczne. Ostatnia część ekspozycji ,poświęcona ruchowi turystycznemu, opowiada o największych osiągnięciach kolarstwa w Łodzi oraz wyprawach wysokogórskich. Tu będzie można spróbować swoich sił podczas treningu na profesjonalnych rowerach szosowych – umieszczonych na trenażerach. W części turystycznej wystawy zainstalowana została także specjalna aplikacja tworząca wizualizację obrazu twarzy zwiedzających z jednoczesnym nanoszeniem elementów ubrania himalaistów i uzyskiwaniem efektu zmian przy wybranych temperaturach poniżej zera.

W ramach wystawy stałej w „Zatoce Sportu” realizowany będzie także program edukacyjny w postaci lekcji muzealnych, spotkań edukacyjnych adresowanych do szerokiego kręgu odbiorców oraz konkursów edukacyjnych

Muzeum Sportu i Turystyki. Oddział Muzeum Miasta Łodzi
Wystawa stała:
„Muzeum Sportu. Szybciej, wyżej, mocniej”
Akademickie Centrum Sportowo-Dydaktyczne Politechniki Łódzkiej „Zatoka Sportu”,
al. Politechniki 10.

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: 10:00-16:00
* Środa: 10:00-16:00
Czwartek: 10:00-16:00
Piątek: 12:00-18:00
Sobota: 12:00-18:00
Niedziela: 12:00-18:00
* Środa jest dniem bezpłatnego wstępu

Ceny biletów:
Bilety indywidualne
Bilet indywidualny normalny: 10 zł
Bilet indywidualny ulgowy: 6 zł
Bilet indywidualny dla posiadaczy kart dużej rodziny 3 zł
Bilety indywidualne wraz z oprowadzaniem (w grupach od 5 do 30 osób)
Bilet normalny dla 1 osoby: 12 zł
Bilet ulgowy dla 1 osoby: 8 zł
Bilety indywidualne wraz z lekcją muzealną (w grupach od 5 do 30 osób)
Bilet normalny dla 1 osoby: 12 zł
Bilet ulgowy dla 1 osoby: 8 zł
Bilety indywidualne wraz z warsztatem (w grupach od 5 do 30 osób)
Bilet normalny dla 1 osoby: 12 zł
Bilet ulgowy dla 1 osoby: 8 zł

MUZEUM MIASTA ŁODZI
AKTUALNE WYSTAWY CZASOWE


„Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko”
27 lipca – 30 grudnia 2018
Wernisaż: 27 lipca (piątek), godz. 17:00
Miejsce: Galeria Wystaw Czasowych
Bilety: 15 zł normalny, 8 zł ulgowy

Organizator: Firma Kreacja Pro Andrzej Pągowski
Współorganizator: Muzeum Miasta Łodzi
Mecenas Kolekcji: PKO Bank Polski
Partnerzy: Narodowy Bank Polski, Poczta Polska, Zamek Królewski w Warszawie

Na prezentowanej w Muzeum Miasta Łodzi wystawie można zobaczyć 49 kolorowych portretów władców Polski autorstwa Waldemara Świerzego, namalowanych na podstawie najbardziej aktualnej wiedzy historycznej, w zestawieniu z 42 rysunkami Jana Matejki. Portretom towarzyszą barwne opisy fizyczności władców.

W latach 2004-2013 polski grafik Waldemar Świerzy, za namową swojego przyjaciela Andrzeja Pągowskiego, realizował projekt namalowania nowego pocztu polskich władców. Drugie (po matejskowskim) przedstawienie polskich królów i książąt miało być bardziej bezpośrednie i spontaniczne oraz skupiać się na ludzkiej stronie władców. W przeciwieństwie do prac Jana Matejki, które powstawały z myślą o pokrzepieniu serc rodaków i w swoim założeniu były posągowe, ikoniczne, majestatyczne, dopracowane w każdym detalu stroju i rekwizytów w duchu historycznej epoki, prace Waldemara Świerzego, chociaż poprzedzone badaniami i konsultacjami historycznymi, pełne są emocji, poszukiwania charakterologicznej prawdy, malarskiej syntezy we współczesnej konwencji.

Jan Matejko pracował nad swoim pocztem w latach 1890-1892 i było to jego ostatnie dzieło. Waldemar Świerzy ostatnią pracę ukończył w przeddzień śmierci, a malował władców Polski przez ostatnich siedem lat życia. Był jednym z najbardziej rozpoznawanych grafików w Polsce i na świecie, współtwórcą słynnej Polskiej Szkoły Plakatu; najwybitniejszym twórcą portretów Polaków w ostatnich latach, mającym w swoim dorobku portrety znanych aktorów i reżyserów, a także papieża Jana Pawła II, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Sienkiewicza, Marii Curie Skłodowskiej oraz wspaniałą serię "Giganci Jazzu". Był profesorem w Akademiach Sztuk Pięknych w Poznaniu i Warszawie. Zmarł w wieku 82 lat w 2013 r w Warszawie.

Wystawę w Muzeum Miasta Łodzi będzie można oglądać do końca roku .

WYDARZENIA

5 października (piątek), godz. 17:00
Spotkanie „Bohater - zrób to sam”. Część II: wszystko co chcielibyście wiedzieć o wolontariacie
Prowadzenie: Paulina Długosz
Goście: Mariusz Kołodziejski
Sala Lustrzana
Bilety: 3 zł normalny, 1 zł ulgowy

Spotkanie w ramach projektu edukacyjnego „Bohaterologia po łódzku”, podczas którego łodzianie będą mogli spotkać się z miejskimi aktywistami i społecznikami, poznać ich działalność pro-obywatelską i jednocześnie samemu się dowiedzieć, w jaki sposób można podejmować pozytywne działania na rzecz ważnych dla naszego miasta inicjatyw.

Czy trudno zostać bohaterem? I czy w ogóle warto podejmować się bohaterskich działań? Na te, a także inne pytania, związane z "Bohaterologią po łódzku", postaramy się odpowiedzieć na drugim spotkaniu z cyklu "Bohater - zrób to sam!". Tym razem gościem specjalnym wydarzenia będzie Mariusz Kołodziejski : pedagog, arteterapeuta, animator i tancerz, a przede wszystkim organizator zespołu wolontariuszy Regionalnego Centrum Wolontariatu "Centerko". Podczas spotkania podpowie nam, jak zacząć swoją przygodę z wolontariatem, kto może być wolontariuszem i dlaczego warto nim zostać.

Mariusz Kołodziejski - pedagog, arteterapeuta, animator, tancerz. Od wielu lat związany z ruchem wolontarystycznym i rozwojem myśli społecznej w województwie łódzkim. Na co dzień zajmuje się koordynacją pracy zespołu Regionalnego Centrum Wolontariatu "Centerko", nawiązywaniem kontaktu z Partnerami, realizacją szkoleń dla wolontariuszy oraz wsparciem merytorycznym dla współpracujących podmiotów. Ponadto, jest twórcą wielu innowacyjnych programów wolontarystycznych oraz pomysłodawcą grupy tanecznej Go Pomost! Volunteers Dance Group. Zwolennik inicjatyw lokalnych, działań artystycznych oraz aktywizowania osób wykluczonych społecznie poprzez wolontariat. Redaktor podręcznika wolontariatu „To działa!” i "Do dzieła!".

5 – 7 października (piątek – niedziela), godz. 14:00
„Weekend z Markiem Edelmanem”
Oprowadzanie po wnętrzach Pałacu I. Poznańskiego w ramach cyklu „Odkrywaj z nami Łódź. Czas na Muzeum”
Zbiórka: hol główny
Bilety: 3 zł normalny, 1 zł ulgowy

„Weekend z... ” to cykl wydarzeń oraz aktywności edukacyjnych odbywających się raz w miesiącu i związanych z ważnymi dla Łodzi postaciami, których pamiątki i przedmioty osobiste prezentowane są w ramach ekspozycji „Panteon Wielkich Łodzian”. Na „Weekend z... ” składają się otwarte oprowadzania (na których można poznać wielkich łodzian z innej strony - nie przez pryzmat dokonań, które ich rozsławiły, ale takimi, jakimi byli prywatnie), prezentacja wybranych eksponatów ze zbiorów Muzeum (niepokazywanych na co dzień na ekspozycjach), a dla najmłodszych karty z ciekawymi zadaniami.

7 października (niedziela), godz. 13.00
Nie tylko Legiony. Losy Polaków w czasie Wielkiej Wojny”
Bilety:3 zł normalny, 1 zł ulgowy
Miejsce: Sala Lustrzana
Prowadzenie: Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Łódź 1914”

„O wojnę powszechną za Wolność Ludów!, Prosimy Cię, Panie” – tak w 1832 roku w swojej „Litanii pielgrzymskiej” modlił się Adam Mickiewicz. Narodowy wieszcz wiedział, że wszelkie próby odzyskania niepodległości, jeżeli nie natrafią na sprzyjającą sytuację międzynarodową okażą się daremne. Modlitwa została wysłuchana dopiero w roku 1914. Rozpoczęła się Wielka Wojna, a wraz z nią zaborcy stanęli naprzeciw siebie w śmiertelnym boju. Na taki obrót wydarzeń czekały całe pokolenia Polaków.

Szybko dostrzeżono konieczność utworzenia polskich formacji wojskowych, które mogłyby w przyszłości stanowić kartę przetargową w rozmowach między Polakami a zaborcami. Najbardziej znane są Legiony Polskie, których początkiem była sformułowana 3 sierpnia 1914 roku przez Józefa Piłsudskiego Pierwsza Kompania Kadrowa. Niemniej jednak, nie była to jedyna formacja, w której walczyli Polacy w czasie I wojny światowej.

W tym samym czasie, we Francji, w miejscowości Bayonne utworzono oddział składający się z około 200 ochotników. Od nazwy miejscowości sformowania kompanii nazwano ich Bajończykami. O ich poświęceniu i bohaterstwie świadczy sztandar noszący ślady ponad trzydziestu przestrzelin, a który do dziś można oglądać w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

W roku 1917 Francja ponownie stała się miejscem formowania formacji wojska polskiego. Mowa tutaj o Błękitnej Armii generała Józefa Hallera, która do kraju przybyła w 1919 roku, aby bronić dopiero co odzyskanej niepodległości.

Również w zaborze rosyjskim powstały legiony – I i II Legion Polski, od miejsc formowania nazwane: Puławskim i Lubelskim. Oddziały te powstały z inicjatywy Komitetu Narodowego Polskiego z Romanem Dmowskim na czele. Niestety, wielu Polaków nie mogło zaciągnąć się do wyżej wymienionych jednostek, tylko byli wcielani bezpośrednio do jednostek rosyjskich.

Nie sposób również pominąć Polaków z ostatniego zaboru. Ci, mając najmniej szczęścia, nie mogli wstąpić do „polskiego wojska”, tylko do niemieckiego. W wojsku tym ukuło się nawet specjalne określenie: „Kaczmarek Regiment” – pułk Kaczmarków. W ten sposób Niemcy niejako żartobliwie określali pułk w których odsetek Polaków mógł przekraczać nawet 50%. Takie pułki walczyły pod Tannenbergiem, Łodzią, nad Bzurą i Rawką i Verdun.

Co łączyło tych wszystkich ludzi? Na pewno wielkie tragedia, gdyż walcząc w mundurach obcych państw walczyli między sobą. Dodatkowo, ich poświęcenie zostało również w dużej części zapomniane. Celem prelekcji będzie przypomnienie losów Polaków, którzy walczyli na wszystkich frontach I wojny światowej.

12 października (piątek), godz. 17:00
„Łódź bardzo ładna! ”
Spotkanie z cyklu „Spacery z Halpernem”
Prowadzenie: Ewa Magda Bladowska
Gość specjalny: Maciej Putowski
Autor prezentacji: Łukasz Grygiel
Miejsce: Sala Lustrzana
Bilety: 3 zł normalny, 1 zł ulgowy

„Łódź bardzo ładna”. Tak twierdzi Dawid Halpern i próbuje przekonać o tym Trawińskiego.
Czy Łódź końca XIX wieku faktycznie była ładna i czy po niemal stu latach mogła „zagrać” samą siebie w filmie Andrzeja Wajdy?
O urodzie miasta rozmawiać będziemy z Maciejem Marią Putowskim, autorem scenografii i dekoracji wnętrz do licznych filmów fabularnych, seriali i spektakli telewizyjnych. Zajrzymy do urządzonych przez artystę mieszkań bohaterów filmu. Zastanowimy się nad tym, co i jak wnętrze pałacu, wynajętego pokoju czy robotniczego domu mówi o mieszkańcach Łodzi – ich obyczajach, postawach, czasach, w których przyszło im żyć… i o samym mieście.
Wchodząc do mieszczańskiej kuchni poznamy tajniki „kuchni filmowej”. Przyjrzymy się detalom, na które nie zawsze zwracamy uwagę śledząc akcję filmu. Tymczasem to właśnie one wprowadzają w klimat epoki, spełniają ważną rolę informacyjną i edukacyjną.

Maciej Maria Putowski – scenograf; pracował dla Andrzeja Wajdy (Ziemia obiecana; Wesele; Brzezina), Wojciecha Jerzego Hasa (Sanatorium pod Klepsydrą; Lalka), Krzysztofa Zanussiego (Życie rodzinne; Preludium deszczowe), Witolda Leszczyńskiego (Konopielka; Siekierezada), by wymienić najbardziej popularne.

„Spacery z Halpernem” to cykl spotkań, którego celem jest próba spojrzenia na XIX-wieczną Łódź z perspektywy „Ziemi obiecanej”. Powierzenie roli przewodnika drugoplanowej postaci, która na kartach powieści Władysława Reymonta i w filmie Andrzeja Wajdy pojawia się zaledwie kilka razy może dziwić. Dawid Halpern, o którym niewiele wiadomo, poza tym, że większość życia spędził w Łodzi obserwując, jak z małego prowincjonalnego miasteczka przekształcała się w duży ośrodek przemysłowy, pasuje jednak do tej roli z kilku powodów. Jest przede wszystkim miłośnikiem miasta i entuzjastą zachodzących w nim przemian. Jeśli nawet - jak inni - przybył do Łodzi „żeby pieniądze mieć”, kariera miasta najwyraźniej cieszy go bardziej niż jego własne sukcesy i rekompensuje mu porażki. Warto zatem przyjrzeć się „wspaniałym pałacom, pięknym zielonym ogrodom” i temu, jak „wielki ruch i wielki handel” tworzyły „wielki pieniądz”. Posłużą temu rozmowy z przedstawicielami świata nauki i kultury, podczas których będziemy odwoływać się do filmu i jego literackiego pierwowzoru.

14 października (niedziela), godz. 12:30 – 14:30
„Szlakiem wielkości: odtworzony warsztat pracy konspiracyjnej J. Piłsudskiego w Łodzi" Wydarzenie w ramach projektu „Łódzkie Oblicza Niepodległej”
Miejsce: Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Bilety: 3 zł normalny, 1 zł ulgowy

Spotkanie będzie poświęcone, mało znanemu szerszej publiczności, wydarzeniu jakim było otwarcie w 1938 roku w Łodzi Muzeum Józefa Piłsudskiego. Otwarcie tej placówki uświetniło 20. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Józef Piłsudski mieszkał w Łodzi tylko kilka miesięcy, prowadząc przy ul. Wschodniej 19 drukarnię „Robotnika”. W tym czasie wydał cztery numery pisma Polskiej Partii Socjalistycznej – numer ostatni został w całości skonfiskowany przez Żandarmerię Rosyjską po aresztowaniu Piłsudskiego w nocy z 21 na 22 lutego 1900 r. Praca konspiracyjna późniejszego przywódcy Polski odcisnęła jednak swoje piętno na historii ruchu socjalistycznego i niepodległościowego w Łodzi. Kulminacją walk łódzkich socjalistów o wolność były wydarzenia Rewolucji 1905-1907 r. – wówczas łodzianie po raz pierwszy aktywnie włączyli się w walkę o niepodległość.
Po śmierci Marszałka w 1935 r. w Łodzi podjęto działania w Łodzi na rzecz Jego upamiętnienia. W prace nad powstaniem Muzeum poświęconego postaci Piłsudskiego zaangażował się znany łódzki historyk ruchu robotniczego i socjalistycznego i ówczesny pracownikiem Urzędu Miasta Łodzi – Eugeniusz Ajnenkiel (1900-1981). Eugeniusz Ajnenkiel był także współautorem (razem z historykiem i literatem Stanisławem Rachalewskim) publikacji okolicznościowej wydanej z okazji otwarcia wystawy pt. „Szlakiem wielkości: odtworzony warsztat pracy konspiracyjnej J. Piłsudskiego w Łodzi” wydanej w 1939 roku, którego reprint, wydany w 2018 roku przez Muzeum Miasta Łodzi, zostanie zaprezentowany podczas spotkania.
Pokazana zostanie także mini-prezentacja poświęcona historii powstania Muzeum Józefa Piłsudskiego oraz pamiątki związane z postacią Eugeniusza Ajnenkiela znajdujące się w zbiorach Muzeum Miasta Łodzi a także działania podejmowane w Łodzi na rzecz upamiętnienia walki o wolność i niepodległość w okresie międzywojennym. Od odzyskania niepodległości Związek byłych katorżan i zesłańców w Łodzi (późniejszy łódzki odział Stowarzyszenia Byłych Więźniów Politycznych) prowadził działania na rzecz upamiętnienia uczestników Rewolucji 1905- 1907 r., straconych przez władze carskie na terenie niewielkiego lasku koło Mani (obecnie Park im. Józefa Piłsudskiego) i następnie tam w ukryciu pochowanych. Szczególnie aktywnie na tym polu działali uczestnicy wydarzeń 1905-1907 r. na terenie Łodzi: Aleksy Rżewski (1885-1939) i Piotr Kon (1865-1937).
Aleksy Rżewski był członkiem Organizacji Bojowej PPS w czasach rewolucji, w latach 1919-1923 pełnił funkcję prezydenta Łodzi. Został rozstrzelany przez Niemców 20 grudnia 1939 r., prawdopodobnie w Lesie Łagiewnickim. Na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej znajduje się jego symboliczny grób. Piotr Kon, znany łódzki adwokat pochodzenia żydowskiego, był w czasach wystąpień rewolucyjnych „obrońcą traconych przez moskali w 1905 szermierzy wolności i niepodległości” [„Republika”, 1923, nr 113, s. 1]. Zmarł w Łodzi w 1937 r. i został pochowany w części ewangelickiej Starego Cmentarz przy ul. Ogrodowej. Obydwaj za swoją działalność na rzecz odzyskania niepodległości zostali odznaczeni Krzyżami Niepodległości – w 1930 r. zostało ustawione odznaczenie: Krzyż i Medal Niepodległości dla uhonorowania osób zasłużonych dla odzyskania niepodległości przez Polskę.
W 1920 r. na Polesiu Konstantynowskim ekshumowano 57 zamordowanych przez carat uczestników wydarzeń 1905-1907 r., zarówno związanych z lewicowymi partiami politycznymi, jak i Narodowym Związkiem Robotniczym. Zostali oni następnie pochowani w jednej zbiorowej mogile. Ostatecznie w 1923 r. w miejscu straceń postawiono pomnik, tzw. Kolumnę Rewolucjonistów – w formie kolumny zakończonej krzyżem. Uroczystość jej odsłonięcia była częścią pochodu pierwszomajowego, zorganizowanego przez Polską Partię Socjalistyczną. W dniu 1 maja 1923 r. pod pomnikiem przemawiali: Aleksy Rżewski, Henryk Gacki i Piotr Kon.
Pod koniec lat 20. XX w. kontynuowano prace ekshumacyjne na Polesiu Konstantynowskim – odnalezione zostały kolejne ciała uczestników Rewolucji 1905-1907 r., którzy zostali następnie pochowani w zbiorowej mogile usytuowanej przy Kolumnie Rewolucjonistów. Kolumna Rewolucjonistów została zburzona przez Niemców wkrótce po zajęciu miasta w 1939 r. W 1975 r. – w 70. rocznicę wystąpień rewolucyjnych – postawiony został nowy monument, Pomnik Czynu Rewolucyjnego. Wówczas szczątki pochowanych tam bojowców przeniesiono na Cmentarz Doły przy ul. Smutnej w Łodzi.
Zbiorowe mogiły uczestników Rewolucji 1905-1907 r. znajdują się również na katolickiej części Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej. Pochowane są tam zarówno, często bezimienne, ofiary walk na barykadach podczas rewolucji, jak i ofiary starć bratobójczych pomiędzy „bojówkami” związanymi z partiami lewicowymi i Narodowym Związkiem Robotniczym – w latach 1905-1907 w Łodzi w walkach bratobójczych zginęło kilkaset osób.
Kolejną ważnym elementem upamiętnienia w Łodzi osób zaangażowanych w walkę o wolność i niepodległość było nadanie nowo wybudowanemu osiedlu mieszkaniowemu na Polesie Konstantynowskim imienia członka Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej Józefa Mireckiego Montwiłła. Osiedle im. Józefa Mireckiego Montwiłła powstało w latach 1928-1931. Było pierwszą w mieście próbą budowy osiedla komunalnego, w którym mieli zamieszkać przede wszystkim łódzcy robotnicy. Z powodu kryzysu ekonomicznego, zamieszkali w nim jednak głównie urzędnicy, artyści i przedstawiciele wolnych zawodów.
Tworząc ten ambitny projekt urbanistyczny postanowiono uhonorować osoby zaangażowane w walkę o niepodległość. Józef Mirecki był jedną z najważniejszych postaci Organizacji Bojowej PPS – został stracony na stokach warszawskiej Cytadeli. Za patronów ulic na osiedlu również wybrano zasłużonych w walkę o niepodległość członków Polskiej Partii Socjalistycznej: jednego z twórca niepodległościowego oblicza partii Feliksa Perla, straconego na stokach Cytadeli w Warszawie Henryka Barona, Ksawerego Praussa i Gustawa Daniłowskiego.

14 października (niedziela), godz. 18:00
Koncert z cyklu „Najpiękniejsza jest muzyka polska” w ramach projektu „Łódzkie Oblicza Niepodległej” – „W stronę modernizmu”
Współorganizator: Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków – Oddział w Łodzi
Miejsce: Sala Lustrzana, Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Bilety: 3 zł normalny, 1 zł ulgowy

18 października (czwartek), godz. 12:00
Uroczyste otwarcie nowej stałej ekspozycji „Muzeum Sportu. Szybciej, wyżej, mocniej” Miejsce: Akademickie Centrum Sportowo-Dydaktyczne Politechniki Łódzkiej „Zatoka Sportu”, al. Politechniki 10
Wstęp wolny

Po blisko dwóch latach przerwy w funkcjonowaniu Muzeum Sportu i Turystyki – Oddział Muzeum Miasta Łodzi, spowodowanej koniecznością zmiany siedziby i przeprowadzką magazynów, nowa stała ekspozycja „Muzeum Sportu. Szybciej, wyżej, mocniej” zostanie otwarta dla publiczności w dniu 18 października, o godzinie 12:00 w Akademickim Centrum Sportowo-Dydaktycznym Politechniki Łódzkiej „Zatoka Sportu”, al. Politechniki 10.

Nowa, interaktywna wystawa, wprowadza odwiedzających w historię sportu i turystyki w Łodzi, sygnalizuje najważniejsze wydarzenia i postaci ale jest również promocją aktywności fizycznej oraz zasad fair-play. Chronologicznie ułożona narracja przybliża narodziny łódzkiego sportu w wieku XIX, jego rozwój w okresie międzywojennym oraz sukcesy po II wojnie światowej. Szczególna uwaga zwrócona została na wielonarodowy i wieloetniczny charakter łódzkiego sportu w okresie do 1939 roku oraz udział łodzian w igrzyskach olimpijskich. Narracja o łódzkim sporcie ukazuje tę formę aktywności, jako ważną część życia społecznego, często o znaczeniu wykraczającym poza sportowe areny.

19 października (piątek), godz. 17:00
Spotkanie „Bohater - zrób to sam”. Część III: czyli jak zostać społecznym opiekunem zabytków
Prowadzenie: Paulina Długosz
Goście: Stefan Brajter i Michał Gruda
Sala Lustrzana
Bilety: 3 zł normalny, 1 zł ulgowy

Spotkanie w ramach projektu edukacyjnego „Bohaterologia po łódzku”, podczas którego łodzianie będą mogli spotkać się z miejskimi aktywistami i społecznikami, poznać ich działalność pro-obywatelską i jednocześnie samemu się dowiedzieć, w jaki sposób można podejmować pozytywne działania na rzecz ważnych dla naszego miasta inicjatyw.

26 października (piątek), godz. 16:30
Herosi na podwórkach?” oprowadzania po wystawie „Na wspólnym podwórku – łódzki tygiel kultur i wyznań”
Oprowadzanie z dostępnym tłumaczem języka migowego
Prowadzenie: Paulina Długosz
Bilety: 3 zł normalny, 1 zł ulgowy

Co wyróżniało łódzkich bohaterów? Skąd się wywodzili i komu pomagali? Aby zrozumieć historyczne konteksty zagadnień łódzkiego bohaterstwa zapraszamy na cykl oprowadzań po wystawie „Na wspólnym podwórku – łódzki tygiel kultur i wyznań”. Ich uczestnicy będą mogli poznać znane z kart historii postaci miejskich społeczników – polityków, filantropów czy też przedsiębiorców, ale także usłyszeć o przykładach anonimowych działań na rzecz miasta przełomu XIX i XX wieku.

27 października (sobota), godz. 12:30 – 14:00 (spotkanie), godz. 14:00 – 16:00 oraz 16:00 – 18:00 (warsztaty „Montaż”)
„Obrazy Niepodległej – Historia pewnej czcionki”
Wydarzenie ramach projektu „Łódzkie Oblicza Niepodległej”
Miejsce: Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Bilety: 3 zł normalny, 1 zł ulgowy
Zapisy na warsztaty: edukacja@muzeum-lodz.pl / tel. 42 254 90 11

„Obrazy Niepodległej – Historia pewnej czcionki”
Tematem spotkania, organizowanego we współpracy z Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, będzie słynna czcionka pod nazwą „Brygada”, powstała w 1927 roku dla uczczenia 10-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, której autorstwo przypisuje się znanemu polskiemu typografowi – Adamowi Jerzemu Półtawskiemu.

Według przekazów ten krój pisma użyty był dotąd tylko w dwóch rocznicowych publikacjach. „Brygada” szybko wyszła z użycia. Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi podjęło się rekonstrukcji zaginionej czcionki a efekty tych działań zostaną zaprezentowane podczas wydarzenia. Spotkanie, do którego zaproszono Jadwigę Tryzno z Muzeum Książki Artystycznej i Martyna Kramka z Muzeum Sztuki w Łodzi, będzie także okazją do dyskusji na temat druku funkcjonalnego Władysława Strzemińskiego oraz międzywojennej typografii i drukarstwa w Łodzi. Zaprezentowana zostanie także mini-wystawa poświęcona historii „Brygady” a wydarzenie zakończą warsztaty graficzne „Montaż” (wprowadzenie do techniki druku typograficznego), na które obowiązują zapisy. Podczas dwugodzinnych warsztatów (przewidziane są dwie grupy warsztatowe) uczestnicy poznają narzędzia typograficzne, metalowe i drewniane czcionki, matryce odlewnicze oraz przenośne maszyny drukarskie. Formuła warsztatów pozwoli poznać warsztat zecerski, tradycję druku i klasyczną typografię od podstaw. Graficzne odbitki liter w trakcie montażu staną się podstawą do złożenia autorskiego czarno-białego ksero zina. Każdy z uczestników zakończy warsztaty z ośmioma sztukami własnej, niekomercyjnej publikacji. W ramach spotkania goście Muzeum Miasta Łodzi i osoby nie biorące udziału w warsztatach, będą mogły odbić na przenośnej prasie typograficznej okolicznościowy druk z użyciem BRYGADY, przygotowany specjalnie na tę okazję.

Prowadzący: Distort Visual
Distort Visual to kolektyw graficzny, który tworzą Aleksandra Ilkiewicz oraz Przemek Hoffer. Swoje działania skupiają na pograniczu typografii i sztuki drukarskiej z elementami typografii klasycznej i technik warsztatowych. Od 2010 roku współpracują z Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi gdzie prowadzą warsztat zecerski. Na co dzień eksperymentują z drukiem i dźwiękiem i są inicjatorami wielu projektów wizualno-muzycznych.

30 października (wtorek), godz. 16:00 – 19:00
43 lata Muzeum Miasta Łodzi. Zajrzyj do muzealnej „kuchni:
Bilety w promocyjnej cenie: 3 zł normalny, 1 zł ulgowy

Muzeum Miasta Łodzi, świętując kolejną rocznicę powołania instytucji, zaprasza wszystkich chętnych do wyjątkowego zwiedzania Muzeum. W tym dniu pracownicy merytoryczni, którzy na co dzień zajmują się dziejami Łodzi - dalszą i bliższą historią, sztuką i kulturą naszego miasta - przygotowują wystawy, wydarzenia, zabezpieczają cenne eksponaty, digitalizują obiekty muzealne, wypełniają karty inwentarzowe, itp., przeniosą swoje pracownie w przestrzeń ekspozycyjną, żeby przybliżyć zwiedzającym swoją pracę. Pokażą, jaką rolę w Muzeum pełni kustosz, edukator a jaką główny inwentaryzator.
W atelier fotograficznym będzie można zrobić profesjonalne zdjęcie, a w pracowni edukacyjnej stworzyć własny pamiątkowy pin lub magnes. Atrakcją będzie również specjalne oprowadzanie po salach Pałacu Izraela Poznańskiego, które zaanimuje muzealna maskotka.

EDUKACJA

28 października (niedziela), godz. 12:30
Warsztaty dla dzieci z cyklu "Akademia Małego Łodzianina"
Prowadzenie: Paulina Długosz, Sylwia Kocznur
Bilety: 7 zł/ 1 osoba, 10 zł/ 2 osoby, 15 zł/ 3 osoby
Zapisy: 42 254 90 11, 692 926 319 / edukacja@muzeum-lodz.pl

„Akademia Małego Łodzianina” to cykl warsztatów przeznaczonych dla odbiorców w wieku 6-12 lat, organizowanych raz w miesiącu. Celem spotkań jest prezentacja różnorodnych treści związanych z historią Łodzi, jej kultury, obyczajowości oraz sztuki.

MUZEUM KANAŁU „DĘTKA”

Godziny otwarcia w październiku:
Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: nieczynne
Środa: 11:00 – 17:00 (ostatnie wejście 16:45)
Czwartek: 11:00 – 17:00 (ostatnie wejście 16:45)
Piątek: 11:00 – 17:00 (ostatnie wejście 16:45)
Sobota: 11:00 – 17:00 (ostatnie wejście 16:45)
Niedziela: 11:00 – 17:00 (ostatnie wejście 16:45)

Imprezy w Łodzi

Wyszukiwarka

Łodzianin: łódzkie konkursy

  • Konkurs

Obserwuj nas


Współpraca