Imprezy w Łodzi

Wyszukiwarka

Bocian czarny przy ul. Orlej 3
Od niedawna podczas spaceru w centrum miasta, aż chce się zaśpiewać „Widziałam bociana cień”. Przy ulicy Orlej powstał mural autorstwa Maciejs Bielewicza, który przedstawia bociana czarnego. Jego ogromny wizerunek ma uświadamiać i propagować wiedzę na temat tego wyjątkowego gatunku. 
 

Ładowanie...
Skoro mowa o wiedzy warto przedstawić istotę z muralu. Bocian czarny to gatunek dużego ptaka z rodziny bocianowatych. Jego występowanie jest szeroko rozprzestrzenione, lecz raczej rzadkie. Lęgnie się na rozproszonych obszarach w Europie i Azji, na wschód aż po Ocean Spokojny. Te majestatyczne ptaki podejmują długodystansowe migracje. Zimowiska populacji europejskiej ulokowane są w tropikalnych rejonach Afryki Subsaharyjskiej, natomiast bociany z Azji migrują na subkontynent indyjski. 

Inicjatywę powstania muralu przypisać należy wspólnemu projektowi Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi i Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego – Bociany Czarne Online. Całość realizowana jest od 2016 roku. Celem projektu jest ukazanie sekretów życia bocianów czarnych. Z tego powodu każdy z nas ma możliwość obejrzenia transmisji na żywo prosto z gniazda rzadkiego gatunku. Wszystkie te działania mają pogłębić wiedzę oraz świadomość mieszkańców Łodzi na temat ekologii i ochrony bociana czarnego.  

Ponadto uczestnicy projektu Bociany Czarne Online mają w planach zaobrączkowanie i założenie lokalizatorów młodym bocianom. Dzięki temu w 2021r. udało się odkryć kolejne nowe gniazda w pobliżu Łodzi. Dotychczas znane są nam ptaki z Piotrkowa, Kolumny, Kutna, Bełchatowa, Poddębic, Grotnik oraz Złoczewa. 
 
Więcej o inicjatywie:
 
 
oprac. AD

 

Imprezy w Łodzi

Wyszukiwarka

Łodzianin: łódzkie konkursy

  • Konkurs

Obserwuj nas


Współpraca