Imprezy w Łodzi

Wyszukiwarka

Samowyzwalacz dla dorosłych: niedziela ze Smosarską
Z okazji 50. rocznicy śmierci Jadwigi Smosarskiej, Muzeum Kinematografii w Łodzi zaprasza na wykład poświęcony jej fenomenowi. Zdradzimy, jakie czynniki zadecydowały o jej niesłabnącej popularności aktorki w okresie międzywojennym, zapewniającej jej tytuł królowej polskich ekranów. Wykład połączony jest z projekcją filmu "Skłamałam" oraz wizytą na części wystawy, poświęconej gwiazdom kina przedwojennego.

Ładowanie...
1 listopada przypada 50. rocznica śmierci Jadwigi Smosarskiej (ur. 23 września 1898 w Warszawie) – polskiej aktorki teatralnej i filmowej oraz największej gwiazdy polskiego kina w okresie dwudziestolecia międzywojennego.
 
Mimo że Smosarska była przede wszystkim aktorką teatralną, która wystąpiła łącznie w 40 różnych sztukach na deskach stołecznych teatrów, to największą popularność przyniosło jej kino. Artystka zagrała w aż 26 polskich filmach (m.in. rolę Stefci Rudeckiej w niemym melodramacie „Trędowata” z 1926 roku, będącym pierwszą adaptacją słynnej powieści Heleny Mniszkówny; wcieliła się też w Ankę Kurowską w „Ziemi obiecanej” z 1927 roku – obie produkcje nie zachowały się w całości, choć fragmenty tej drugiej można zobaczyć w naszym muzeum). W 1932 roku, po roli w „Księżnej Łowickiej”, aktorka przyciągnęła uwagę czołowej hollywoodzkiej wytwórni, która zaproponowała jej zagranie w jednym ze swoich filmów, jednak Smosarska nie zgodziła się, gdyż nie chciała opuszczać Polski na zbyt długo.
 
Mimo to wojna i tak zmusiła artystkę do emigracji. W 1939 roku, po pierwszych bombardowaniach w Warszawie, aktorka wraz z mężem uciekła najpierw na Litwę, a później do Stanów Zjednoczonych, gdzie grała w Polskim Teatrze Artystów w Nowym Jorku i zajmowała się pracą społeczną wśród Polonii.
 
Na wydarzenie obowiązują zapisy:
rezerwacja@kinomuzeum.pl
+48 42 203 24 50
bilety: 15zł
 

Imprezy w Łodzi

Wyszukiwarka

Łodzianin: łódzkie konkursy

  • Konkurs

Obserwuj nas


Współpraca