Imprezy w Łodzi

Wyszukiwarka

OFF Piotrkowska od początku
Gdy łodzianin słyszy „OFF Piotrkowska”, od razu myśli „To będzie dobry dzień”. Dlaczego? Jest to jedna z najlepiej zagospodarowanych przestrzeni publicznych w całej Polsce.  Ponadto łódzkiego OFFa wyróżnia niesamowity klimat. Każdy mieszkaniec naszego miasta, tak samo, jak każdy turysta powinien zobaczyć to miejsce przynajmniej raz w życiu. Mimo licznych odwiedzin, niewielu zna historię tego miejsca. Co pamiętają mury w samym sercu miasta? 
 

Ładowanie...
Najlepiej jest zacząć od samego początku, a ten datuje się na rok 1889. Teraz doskonale wszystkim znane centrum rozrywki, niegdyś było przędzalnią i tkalnią Franciszka Ramischa. Był to fabrykant łódzki, działacz gospodarczy oraz filantrop. Jak nietrudno się domyślić, początkowo to miejsce nosiło zupełnie inną nazwę. Właściciel określił swoją rozwijającą się fabrykę mianem Fabryki Wyrobów Bawełnianych „Fr. Ramisch". W ciągu kilkunastu lat firma poważnie się rozwinęła. Kiedy Franciszek Ramisch rozpoczynał działalność zatrudniał zaledwie 8 pracowników. W roku 1905 liczba ta wzrosła aż do 452. 
Lata 1910-1914 , Fabryka Ramischa. Źródło: Giewont, 1928, nr 3

Tak samo, jak w przypadku wielu innych firm, I wojna światowa przyhamowała rozwój Fabryki Wyrobów Bawełnianych. Doszło wówczas do zniszczeń licznych krosien i maszyn. Jednak Ramisch się nie poddał się i już 1924 roku przekształca ją w rodzinną spółkę - Fabrykę Wyrobów Bawełnianych Spółka Akcyjna Franciszek Ramisch w Łodzi. Zatrudnienie ponownie wzrasta i osiąga szczytową liczbę około 1000 pracowników. Kolejna wojna przyniosła większe straty i uniemożliwiła dalszą działalność.

Po II Wojnie Światowej fabrykę upaństwowiono. Ogłoszono, iż „Zakład B” Przędzalni Bawełny im. gen. Waltera ostatecznie zaprzestała produkcji. Niedługo po tym w miejscu starej fabryki pojawiły się bary orientalne i drobni handlarze. Nic nie zmienia się aż do roku 2011. 
 

Podupadającą nieruchomość przejęła firma OPG Property Professionals i rozpoczęła prace nad projektem OFF Piotrkowska Center. Pofabryczny zaułek stał się królestwem kreatywności. Owe królestwo zaczęło obfitować w liczne restauracje, puby oraz bary. Całość od początku upiększał typowy dla Łodzi street-art. 3 lata po wielkiej rewolucji OFF Piotrkowska zyskuje miano jednego z „7 cudów Polski” nadane przez National Geographic Traveler. 2017 rok owocuje początkiem budowy biurowca klasy A – Teal Office oraz rewitalizacją dawnego magazynu i skarbca fabryki Ramischa – Sepia Office. 
 

W 2019 w nagłówkach gazet czytamy:  „I Nagroda dla OFF Piotrkowska Center w Konkursie TUP,  za stworzenie miejsca wydarzeń kulturalnych, inicjatyw artystycznych i prospołecznych oraz budowanie przestrzeni publicznej nakierowanej na przemysł kreatywny”. 

OFF Piotrkowska Centre jest wyjątkowym miejscem z wyjątkowym klimatem. Każdy przebywający w tej przestrzeni odczuje typowy łódzki nastrój. Tym bardziej warto odwiedzić to miejsce.  
 
 
oprac. A.Denys

Imprezy w Łodzi

Wyszukiwarka

Łodzianin: łódzkie konkursy

  • Konkurs

Obserwuj nas


Współpraca