Imprezy w Łodzi

<
Styczeń 2023
>
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
Łodzianin - niezależna strona Łodzi: imprezy, wydarzenia i koncery Łódź 2024, festiwale w Łodzi, zapowiedzi, premiery, dziś w Łodzi

9. AŻ Festiwal

Data publikacji: 2021-11-22
Co jeszcze czeka na miłośników muzyki w ramach AŻ Festiwalu? 
 
Gidaszewska, Łaguniak - 23 listopada, godz. 18:00
Robert Łaguniak i Marta Gidaszewska – Polish Violin Duo – pochwalić się mogą prestiżowymi sukcesami. Skrzypkowie działalność rozpoczęli w 2014 roku pod opieką dr hab. Kariny Gidaszewskiej. Od tamtego czasu zdobyli już niemal 180 nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. W ramach AŻ Festiwalu zapraszają publiczność na spotkanie z muzyką m.in.: Bacewicz, Rocławskiej-Musiałczyk, Ysaÿe’a, Felda i Derecskeia. 
 
 
Spektakl taneczny „Lithos” – 24 listopada, godz. 18:00
Kolejna produkcja taneczna zrealizowana we współpracy z organizacją Materia w ramach projektu Przestrzenie Sztuki to spektakl taneczny „Lithos”. Choreografem i reżyserem spektaklu jest Jacek Owczarek. Muzykę skomponował Pimon Lekler. Zatańczą studenci Instytutu Choreografii i Technik Tańca: Kacper Klimczak, Aleksandra Łuczak, Justyna Olczak, Zuzanna Wojciechowska, Martyna Wójcik, Ulyana Zaruba. Wspomniany „lithos” to ze starogreckiego „kamień”. Spektakl porusza koncepcję drogi pod górę, na szczyt własnych możliwości, w której jednocześnie o powodzeniu świadczy radzenie sobie z porażkami. Tytułowy kamień, ciążąc stanowi równocześnie przestrzeń do odnalezienia wewnętrznej siły, by iść dalej. 
 
Spektaklowi towarzyszą słowa Alberta Camusa z „Mitu Syzyfa”: „Syzyf patrzy, jak kamień w kilka chwil spada w dół, skąd trzeba będzie go znów wynieść na górę. Schodzi na równinę. Interesuje mnie Syzyf podczas tego powrotu, podczas tej pauzy. Twarz, która cierpi tak blisko kamieni, sama jest już kamieniem.
Widzę, jak ten człowiek schodzi ciężkim, ale równym krokiem ku udręce, której końca nie zazna. Ten czas, który jest jak oddech i powraca równie niezawodnie jak przeznaczone mu cierpienie, jest czasem świadomości Syzyfa. W każdej z owych chwil, kiedy ze szczytu idzie [...] jest ponad swoim losem. Jest silniejszy niż jego kamień. [...] Aby wypełnić ludzkie serce, wystarczy walka prowadząca ku szczytom. Trzeba wyobrażać sobie Syzyfa szczęśliwym.”
 
Spektakl powstał w ramach programu Przestrzenie Sztuki, który jest finansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
 
 

Balas - 26 listopada, godz. 18:00
Młody wiolonczelista Michał Balas jest laureatem wielu konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich. Wiosną 2021 roku zwyciężył w I Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym im. Dominika Połońskiego; nominowany był ostatnio do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii „Odkrycie roku”. Na 9. AŻ Festiwalu wystąpi z recitalem złożonym z arcydzieł Bacha, Beethovena, Fauré, Debussy’ego i Szostakowicza. Przy fortepianie towarzyszyć mu będzie Wojciech Kubica.
  
 
Arcydzieła kameralistyki perkusyjnej
Młodzi perkusiści z Łodzi - 28 listopada, godz. 18.00

Perliste dźwięki instrumentów sztabkowych, marszowe tryle werbli oraz energetyczne rytmy współczesnej muzyki perkusyjnej. To wszystko w wykonaniu, cieszącego się popularnością, The Bacewicz Percussion Ensemble Akademii Muzycznej w Łodzi. Pod dyrekcją Piotra Sutta – założyciela i opiekuna młodzieżowego zespołu – zabrzmią muzyczne arcydzieła. Artyści interpretować będą transkrypcje oraz kompozycje oryginalne, m.in. Bacha, Burritta, Daughtreya, Glassa i Remingtona.
 
Baroque & Contemporary Music - 2 grudnia, godz. 18.00
Orkiestra barokowa kontra muzyka współczesna
Zespół specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej grający repertuar współczesny? Takie nietypowe atrakcje czekają na publiczność kolejnego koncertu 9. AŻ Festiwalu. Orkiestra Barokowa Akademii Muzycznej w Łodzi oraz solista wiolonczelista Wojciech Fudala zagrają cztery kompozycje, powstałe w dwóch odmiennych muzycznie światach. Barokowe suitę i sinfonię Henry’ego Purcella i Wilhelma Friedemanna Bacha zestawią z nawiązującym do tradycji Concerto Grosso Pawła Szymańskiego i zupełnie nowoczesnym Brutem Artura Zagajewskiego, którym kompozytor zwyciężył 64. edycję Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów.
 
Koncert symfoniczny Kompozytorzy Łódzcy
Inauguracja 78. Sesji Musica Moderna - 5 grudnia, godz. 18.00

Orkiestra, tria i troje kompozytorów
W całości wypełnionym muzyką najnowszą koncertem będzie, tradycyjnie już, finał festiwalu, a zarazem początek 78. Sesji Musica Moderna. W tym roku zainaugurują ją kompozycje łódzkich twórców w wykonaniu łódzkich zespołów. Na estradzie zaprezentują się: Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Łodzi pod batutą Marcina Wolniewskiego oraz trio fletowe i trio altówkowe Triviolium. Publiczność usłyszy premierowo Inkantacje Olgi Hans oraz Maszynę wiatrową Wojciecha Glądysa – utwór nagrodzony na 7. Uczelnianym Konkursie Kompozytorskim „Mała symfonia”.
 
 

Wszystkie wydarzenia w ramach AŻ Festiwalu odbywają się będą w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi przy ul. Żubardzkiej 2a o godz. 18.00.
Bilety w cenie 30 zł i 20 zł nabyć można w kasie biletowej AM.
Kasa biletowa jest czynna we wtorki i czwartki w godzinach 14.00-18.00
oraz na godzinę przed każdym koncertem. 
 
 

Polish Violin Duo: fot. Piotr Droździk
Michał Balas: fot. Bartek Barczyk

 
Kiedy: 2021-11-20 18:00
Do kiedy: 2021-12-05
Gdzie: Sala Koncertowa Akademii Muzycznej, ul. Żubardzka 2a, Łódź

Brak komentarzy

Imprezy w Łodzi

<
Styczeń 2023
>
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd

Polecane wydarzenia w Łodzi

15. edycja ŁDZ DUB CLUB

Kiedy: 2024-03-23

Powitanie Wiosny - Klub WILLA

Kiedy: 2024-03-23

Vito Bambino koncert w Łodzi

Kiedy: 2024-04-18

Sakura Festival w Łodzi

Kiedy: 2024-02-24 - 2024-02-25

Łodzianin:: łódzkie konkursy

Wygraj bilety do Kina Charlie!
Kiedy: 2023-08-01 00:00:00 - 2024-08-01 23:55:00

Obserwuj nas
Współpraca