Imprezy w Łodzi

Wyszukiwarka

CHOPIN w Teatrze Wielkim w Łodzi
Opera z Chopinem... Nie tylko w tytule

Ładowanie...
To przepiękna opowieść oparta na życiu i niepowtarzalnej muzyce Fryderyka Chopina urozmaicona popisami wokalno-aktorskimi. Ta opera powstała z wielkiej sympatii i uznania dla muzyki Fryderyka Chopina; jej twórca – Włoch Giacomo Orefice swoją partyturę oparł  w całości na muzyce polskiego kompozytora, jego postać stała się też inspiracją dla libretta, a samo nazwisko – tytułem opery.
 
Chopin – jak twierdzą niektórzy historycy muzyki – to opera, która jest dziko nieścisłą relacją z życia kompozytora. Wszystkie postaci oprócz Chopina są całkowicie fikcyjne, a sam przebieg operowych zdarzeń jedynie sugeruje pewne wątki z życia wielkiego Polaka. Ile tu prawdy a ile fantazji librecisty?
 
Całość jednak stwarza wielkie możliwości popisu wokalno-aktorskiego dla wszystkich wykonawców. A przecież i o to chodzi w operze. Fryderyk Chopin nie skomponował ani jednej opery i podobno nawet nie marzył by tworzyć muzykę dla teatru. Tym razem – postać Chopina na scenie i jego muzyka w jakże odmiennej formie. Czy będziemy zaskoczeni? Na pewno – ale oczywiście pozytywnie.
Na początku wieczoru odbędzie się recital, podczas którego usłyszą Państwo utwory kompozytora w interpretacji cenionego pianisty Łukasza Krupińskiegoz wykorzystaniem obrazów Wojciecha Siudmaka w wizualizacjach Emilii Sadowskiej.

Łukasz Krupiński to zwycięzca m.in. VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w San Marino, finalista Międzynarodowego Konkursu im. Ferruccio Busoniego w Bolzanom, jeden z najlepszych pianistów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. 
 
W programie:
Nokturn Es-dur op. 9 nr 2
Nokturn H-dur op. 62 nr 1
Etiuda As-dur op. 25 nr 1
Polonez-Fantazja As-dur op. 61

Bilety od 30 PLN

Imprezy w Łodzi

Wyszukiwarka

Łodzianin: łódzkie konkursy

  • Konkurs

Obserwuj nas


Współpraca