Imprezy w Łodzi

<
Styczeń 2023
>
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
Finał Sezonu Artystycznego

Finał Sezonu Artystycznego w Filharmonii Łódzkiej

Data publikacji: 2023-06-01
Wakacje są dla wszystkich, także dla wspaniałych i podziwianych artystów, którzy czesto cięzko pracują w sezonie koncertowym. Co zaoferuje melomanom na koniec sezonu łódzka filharmonia?  
 
Będą utwory Brahmsa, Szymanowskiego, a także wykonana zostanie „Canzona di barocco”, której kompozytorem jest pierwszy dyrygent łódzkiej filharmoni, Henryk Czyż. Publiczności zaprezentują sie wybitni artyści o światowej sławie: Lampert, Philippens, Thomas i Przytocki
 
 
W zamykającym sezon artystyczny 2022/2023 koncercie wezmą udział oba zespoły Filharmonii Łódzkiej: Orkiestra Symfoniczna i Chór, którego przygotowania podjął Artur Koza. W ramach tego wydarzenia, III Symfonia "Pieśń o nocy" Karola Szymanowskiego zostanie wykonana przez tenor solo, chór i wielką orkiestrę. Partię solową wykona Andrzej Lampert, artysta o wszechstronnym repertuarze klasycznym, jazzowym i rozrywkowym.
 
Symfonia ta powstała na podstawie perskiego poematu z XIII wieku. Autorem jest Jalal’ad Dino Rumi. To właśnie dzięki temu utworowi Szymanowski został okrzyknięty twórcą polskiego stylu impresjonistycznego. Unikalną, zmysłową kolorystykę muzyki kompozytor osiągnął, wprowadzając elementy orientalne zarówno w warstwie melodycznej, rytmicznej, jak i brzmieniowej.
 
W trakcie koncertu dwie wybitne instrumentalistki, skrzypaczka Rosanne Philippens i wiolonczelistka Camille Thomas, zaprezentują Koncert podwójny a-moll Johannesa Brahmsa. Utwór ten został napisany przez kompozytora dla skrzypka Józefa Joachima (jako gest pojednania) oraz wiolonczelisty Roberta Hausmana. Prawykonanie miało miejsce w październiku 1887 roku w Kolonii, a wykonaniem dyrygował sam Brahms. Koncert spotkał się z ciepłym przyjęciem, choć Klara Schumann, jego przyjaciółka i wybitna pianistka, nie wyraziła się o nim entuzjastycznie. Koncert podwójny a-moll jest ostatnim utworem symfonicznym Brahmsa, który w ostatnich 10 latach swojego życia skoncentrował się na komponowaniu muzyki kameralnej i solowej. Cechuje go wyraźna ekspresja, patos i nostalgia.
 
Camille Thomas, urodzona w 1988 roku, zdobyła sławę jako pierwsza wiolonczelistka w historii, która podpisała kontrakt z renomowaną wytwórnią Deutsche Grammophon. Jej międzynarodowa kariera rozwija się w imponującym tempie. Współpracowała z wybitnymi dyrygentami, takimi jak Paavo Järvi, Mikko Franck, Marc Soustrot, Darrell Ang, Kent Nagano i Stéphane Denève. Występowała z wybitnymi zespołami, takimi jak Niemiecka Orkiestra Kameralna w Bremie, orkiestra Akademii Świętej Cecylii, Sinfonia Varsovia i Orkiestra Narodowa w Bordeaux. W trakcie pandemii COVID-19 nagrała album zatytułowany "Voice of Hope", który otrzymał aż cztery nominacje do niemieckiej nagrody OPUS KLASSIK. Artystka podkreśla, że bliska jej jest słowiańska emocjonalność, mówiąc: "Pewien szczególny rodzaj francuskiej elegancji zapewne mam zapisany w moim DNA, ale emocjonalnie zdecydowanie jestem Słowianką". W sezonie 2021/2022 Camille Thomas pełniła rolę artystki-rezydentki w Filharmonii Łódzkiej, gdzie wykonała cztery koncerty na łódzkiej scenie.
Holenderska skrzypaczka Rosanne Philippens, z kolei, ma nadrzędny cel podczas swoich koncertów - chce wzbudzać poczucie wspólnoty wśród słuchaczy, angażując ich w doświadczenie sztuki. W trakcie pandemii Philippens założyła nowy zespół o nazwie Vondel Strings, z którym wystąpiła w słynnej sali Concertgebouw. Nagranie utworów Haydna i Strawińskiego, wykonane przez ten zespół, zostało wydane przez Channel Classics, co stanowiło istotny wkład artystki w tym trudnym czasie.
 
W programie finałowego koncertu nie zabraknie również utworu zatytułowanego "Canzona di barocco" autorstwa znanego kompozytora i dyrygenta związanego z Łodzią, Henryka Czyża. Ważna jest setna rocznica jego urodzin, która przypada dokładnie 16 czerwca, oraz dwudziesta rocznica jego śmierci. Henryk Czyż pełnił dwukrotnie funkcję kierownika artystycznego i pierwszego dyrygenta Filharmonii Łódzkiej, w latach 1957–1960 oraz 1972–1980. Jego zasługą jest także zarejestrowanie z orkiestrą FŁ dwóch przebojowych cykli telewizyjnych: "Nie taki diabeł straszny" oraz "I co dalej, laureacie". "Canzona di barocco" wyraźnie nawiązuje do epoki baroku, choć słuchacz nie ma wątpliwości, że utwór powstał w XX wieku. Sam kompozytor opisał go jako pastisz, w którym punktem wyjścia jest skoncentrowany i dostojny styl barokowy. W utworze wykorzystuje się oczywiście technikę kompozytorską charakterystyczną dla baroku, w szczególności linearyzm konstrukcji. W kulminacyjnym momencie dochodzi do przełamania stylu, zaś w ostatnich taktach partii skrzypiec pojawia się sekunda mała, stanowiąca jakby podpis kompozytora XX wieku.

Pełna obsada koncertu: 
Andrzej Lampert – tenor
Rosanne Philippens – skrzypce
Camille Thomas – wiolonczela
Paweł Przytocki – dyrygent
Artur Koza – przygotowanie chóru
Chór i Orkiestra Symfoniczna FŁ
Prowadzenie koncertu: Małgorzata Janicka-Słysz
 
Program:
Henryk Czyż – Canzona di barocco 
Johannes Brahms – Koncert podwójny a-moll op. 102
Allegro
Andante
Vivace non troppo
Karol Szymanowski – III Symfonia „Pieśń o nocy” op. 27 [25’]
Moderato assai
Vivace scherzando
Largo
 
Bilety od 26 zł
 
Kiedy: 2023-06-23 19:00
Gdzie: Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina, ul. Narutowicza 20/22 Łódź

Brak komentarzy

Imprezy w Łodzi

<
Styczeń 2023
>
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd

Polecane wydarzenia w Łodzi

15. edycja ŁDZ DUB CLUB

Kiedy: 2024-03-23

Powitanie Wiosny - Klub WILLA

Kiedy: 2024-03-23

Vito Bambino koncert w Łodzi

Kiedy: 2024-04-18

Sakura Festival w Łodzi

Kiedy: 2024-02-24 - 2024-02-25

Łodzianin:: łódzkie konkursy

Wygraj bilety do Kina Charlie!
Kiedy: 2023-08-01 00:00:00 - 2024-08-01 23:55:00

Obserwuj nas
Współpraca