Imprezy w Łodzi

Wyszukiwarka

ZOO w Łodzi
Sprawdź informacje i adres ZOO w Łodzi

Ładowanie...
 
 
HISTORIA
Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi powstał w 1938 roku, chociaż pierwsze założenia o jego lokalizacji na terenie Polesia Konstantynowskiego, zwanego też Zdrowiem, opracowano 10 lat wcześniej.
Dokładna data otwarcia ZOO dla zwiedzających nie jest znana. Przypuszczalnie już w maju 1938 roku przyjmowano zwierzęta - dary dla powstającego "zwierzyńca". Grodzenie terenu, liczącego wówczas 8.9 ha, zakończono jednak kilka miesięcy później. W kwietniu 1939 roku "na Zdrowie" trafiły sarny i jelenie z likwidowanych zagród w parku Poniatowskiego. Miesiąc później ZOO doczekało się pierwszego przychówku - jelenią. Na terenie ogrodu powstawały nowe wybiegi i pomieszczenia dla zwierząt. Wybuch wojny i okupacja niemiecka nie spowodowały większych zmian w funkcjonowaniu ogrodu. Po wyzwoleniu ZOO bardzo szybko zaczęło spełniać właściwe dla siebie funkcje i stało się miejscem odwiedzanym licznie przez mieszkańców regionu. Wprowadzanie w życie opracowanego pod koniec lat czterdziestych planu perspektywicznego rozwoju ZOO już w 1950 roku doprowadziło do jego powiększenia do rozmiarów nie zmienionych do dzis - 16.4 ha. Zaczęły wtedy powstawać wybiegi i pomieszczenia, które swe funkcje pełnią w sposób prawie niezmieniony do dziś.
 
W latach 60. po raz pierwszy utworzono nowatorskie przestronne terraria dla gadów i płazów dla potężnych okazów, takich jak 6cio metrowa anakonda.
 
Przez kilkadziesiąt lat historii ogrodu dokonano wiele ulepszeń zarówno dla zwierząt jak i dla zwiedzających. Dla jednych i drugich powstały kolejne kompleksy ekspozycyjne, dokonywano modernizacji i remontów, rozwijano działalność dydaktyczną i popularyzatorską. Łódzkie ZOO było i jest miejscem pobytu dla setek tysięcy zwierząt reprezentujących ok. tysiąc form (gatunków, podgatunków, ras i odmian). Odwiedziło je dotychczas ponad dwadzieścia milionów zwiedzających. 
 
 
Miejski Ogród Zoologiczny
Adres ZOO Łódź – Konstantynowska 8/10, 94-303 Łodź – Polesie. Współrzędne: 51.763986, 19.413464
<42 632 75 09
 
Plan ZOO w Łodzi
Plan Zoo Łódź

Imprezy w Łodzi

Wyszukiwarka

Łodzianin: łódzkie konkursy

  • Konkurs

  • Konkurs

Obserwuj nas


Współpraca