Koncerty w Łodzi - kultura

Tegoroczny festiwal „Polish Camerata Swojemu Miastu” odbędzie się pod hasłem: "Wielcy Łodzianie, Wielcy Polacy Łodzi w 600.lecie nadania praw miejskich". Festiwal odbędzie się już po raz ósmy, ale będzie można na nim usłyszeć nie tylko muzykę sławnych kompozytorów, związanych z Łodzią. Grażyna Bacewicz, słynna skrzypaczka i kompozytorka urodziła się w Łodzi, a Henryk Czyż, był pierwszym dyrygentem łódzkiej filharmonii. Do kompletu kompozytorskiej „obsady” dwóch pierwszych tegorocznych festiwali z tego cyklu, dołączono muzykę niezwykle intrygującego i zapomnianego, słynnego kompozytora i instrumentalisty polskiego pochodzenia, który nauki pobierał u samego Haydna oraz Mozarta! Jest nim Feliks Janiewicz.

Lekcje mistrzowskie, kurs orkiestrowy oraz koncerty w ramach projektu pn. „Spotkanie z Mistrzem” to jedyna taka okazja, by w krótkim czasie lepiej poznać międzynarodowej sławy skrzypka Mariusza Patyrę, który gościć będzie w Akademii Muzycznej w Łodzi. Hybrydowa formuła wydarzenia (stacjonarnie oraz online poprzez platformę YouTube) umożliwi obserwację pracy cenionego skrzypka młodym adeptom gry na skrzypcach i melomanom z całej Polski. W trakcie zaledwie kilku dni artysta zaprezentuje się w różnych okolicznościach i rolach – jako pedagog i wirtuoz, w czasie warsztatów gry solowej i orkiestrowej, w sali ćwiczeniowej i na estradzie.

Maciej Maleńczuk zaczynał jako uliczny śpiewak, przez 8 lat grał na gitarze akustycznej i śpiewał na ulicach Warszawy i Krakowa. Obecnie jest uważany za jednego z najbardziej awangardowych i kontrowersyjnych polskich artystów muzycznych. Wydał wiele albumów i grał w filmach. Jest postacią telewizyjną okreslaną mianem celebryty, choć w odróżnieniu od typowych celebrytów, zasłużył na swoja popularność. Nie można go przypisać do jednego gatunku myzycznego, ale jego ulubioną formą jest blues.

Kim jest bard? Współcześnie tym mianem określa się wybitnego artystę, wykonującego własne, literacko i muzycznie opracowane utwory z towarzyszeniem instrumentu. Zwykle jest to gitara. Jego piosenki są komentarzami otaczającej rzeczywistości. Dawniej byli to wędrowni pieśniarze opiewający bohaterskie i tragiczne wydarzenia, choć śpiewali także o miłości. W kontekście historycznym bardami nazywamy tych, którzy robili to na terenie dawnej Anglii i Szkocji. We Francji byli to trubadurzy. W naszej częsci europy nazywano ich rybałtami. W dzisiejszej muzyce popularnej za jednego z największych bardów świata uważa się Boba Dylana. W Polsce natomiast mianem współczesnego barda określany był Jacek Kaczmarski. Nie oni jednak będą głównymi bohaterami wieczoru w Teatrze Muzycznym.

"Ta ostatnia niedziela" i "Umówiłem się z nią na dziewiątą" oraz inne znane szlagiery z lat 20tych i 30tych ubiegłego wieku usłyszymy w Akademii Muzycznej w wykonaniu specjalnym. Specjalnym, ponieważ wystąpią młodzi adepci sztuki muzycznej. Czeka nas zatem prawdziwy powiew świeżości w tym co tak dobrze znamy....

W Filharmonii Łódzkiej usłyszymy wyjątkowy koncert wybitnych pianistów: Adama Makowicza i Leszka Możdżera, którzy wracają do wspólnych koncertów po 18 latach przerwy. W programie: standardy jazzowe, kompozycje własne, improwizacje.

Jak spędzić dobrze wolny czas, jednocześnie pomagając? Odpowiedź jest prosta: wybrać się na koncert charytatywny WOŚP organizowany w Klubie Wytwórnia w Łodzi, w ramach 31. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w tym roku zbiera środku na walkę z sepsą. W czasie koncertu usłyszymy takie gatunki muzyczne jak muzyka filmowa i musicalowa i gospel.

Nowoczesny ale jednocześnie z tradycyjny koncert karnawałowy zagrają w Filharmonii Łódzkiej górale z Beskidu Śląskiego wraz z muzykami klasycznymi.

Carlos Santana nazywa go międzynarodowym skarbem, a „New York Times” zauważa, że jego koncerty przypominają pełne rozmachu spektakle, których trzeba doświadczać na żywo. Charles Lloyd wrócił do Wytwórni ze swoim legendarnym składem The Marvels - i tak oto rozpoczęła się tegoroczna edycja Letniej Akademii Jazzu w Klubie Wytwórnia w Łodzi!