Muzea w Łodzi

Z okazji Dnia Dziecka, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zaprasza na warsztaty rodzinne przygotowane przez Dział Edukacji. Warsztaty w muzeum to wspaniały pomysł na kreatywne i rodzinne spędzenie wolnego czasu. Pod okiem doświadczonego edukatora poznajemy sztukę, uczymy się wrażliwości na różne formy artystycznego wyrazu i przede wszystkim świetnie się bawimy! Doświadczamy wszystkimi zmysłami, wymyślamy i eksperymentujemy.

13 maja od godz 18 do godz 1 w nocy otwarte będzie Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi w ramach łódzkiej Nocy Muzeów. W sobotnią noc, dla łodzian otwarte zostaną podwoje Białej Fabryki, a do niewątpliwych atrakcji tej nocy należeć będzie stukot krosien w „Sali maszyn w ruchu” i osoba Pana Krzysztofa - mistrza obsługi maszyn włókienniczych. Kilka kroków dalej na trzech piętrach Fabryki Geyera dostępna będzie historia Łodzi przedstawiona na wystawie „Mɪᴀsᴛᴏ – Mᴏᴅᴀ – Mᴀsᴢʏɴᴀ”.

W nocy z 13 na 14 maja 2023 roku odbędzie się w Łodzi Noc Muzeów. Podczas tej wyjątkowej imprezy będzie można bezpłatnie zwiedzać łódzkie muzea oraz wiele innych instytucji kulturalnych, które przygotowały atrakcyjny program dla uczestników. Pierwsza edycja Nocy Muzeów miała miejsce w Berlinie w 1997 roku, a po sukcesie tego wydarzenia, kolejne europejskie miasta zaczęły organizować podobne przedsięwzięcia kulturalne. W Polsce pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 2003 roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Kolejno w następnym roku, Noc Muzeów została zorganizowana w Krakowie oraz w Warszawie. Aktualnie, Noc Muzeów jest corocznie organizowana przez kilkadziesiąt polskich miast. W 2020 roku ze względu na pandemię, wydarzenie zostało odwołane, ale wiele muzeów przygotowało atrakcyjny program, który był dostępny online.

Do końca sierpnia trwają Filmowe Wakacje w Muzeum Kinematografii, przygotowane w stylu familijnym. Wśród atrakcji przygotowanych przez muzeum, warto wymienić: zajęcia podróżniczo-przygodowe i gra muzealna dla dzieci, pokazy animacji w wybranych przestrzeniach wystawowych, warsztaty, rodzinne seanse filmowe czy zwiedzanie z przewodnikiem.

W każdą niedzielę o godz. 12.00 i 15.00 Muzeum Fabryki zaprasza na spacery z przewodnikami. Przewodnicy wcielą się w postać Izraela lub Leoni Poznańskich i opowiedzą historię zakładów przemysłowych, w których mieści się obecnie centrum handlowe.

W bibliotece Centralnego Muzeum Włókiennictw, warto odwiedzić dział Łodziana - niezwykle wartościowy księgozbiór w kontekście historii Łodzi i naszego województwa. Tematyka dzieł jest bardzo szeroka: poruszane są w nich kwestie historyczne, socjologiczne i gospodarcze, opisują rozwój ekonomiczny, demograficzny, architektoniczny, edukację i kulturę oraz życie polityczne Łodzi.

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz Wydawnictwo ARKADY zapraszają na promocję książki-albumu autorstwa historyka sztuki, marszanda i współzałożyciela PRIME ART LAB Dominika Zielińskiego „Arkadius. Moda, która stałą się sztuką” oraz performans „Ślubowanie” Łukasza Błażejewskiego (aka Prince Negatif) – artysty, scenografia i dyrektora kreatywnego Teatru Nowego Proxima w Krakowie.

Centralne Muzeum Włókiennictwa zaprasza na szereg wspaniałych atrakcji w tym miesiącu. Co obejmuje program na luty?

Muzeum Książki Artystycznej i Fabryka Sztuki zapraszają na otwartą wystawę.

Centralne Muzeum Włókiennictwa zaprasza na szereg wspaniałych atrakcji w tym miesiącu. Co obejmuje oferta na styczeń?

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zaprasza na kultowe neony.

W grudniu Kinematograf organizuje trzy wyjątkowe wydarzenia – spotkanie oraz dwa pokazy przedpremierowe