Teatry w Łodzi

W ramach Nocy Muzeów 2023 Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na dwie wystawy. Będzie można je oglądać 13 maja 2023 od 21:00 do 24:00 w foyer i kawiarni Teatru. Pierwsza z wystaw to wystawa rysunków Krystiana Lupy, która otwarta została w marcu 2023 podczas XXIX edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, obok prezentacji „Rodzeństwa” w reżyserii Lupy i premiery książki „Krystian Lupa. Artysta. Wizjoner”. Druga wystawa otwarta dla zwiedzających w czasie Nocy Muzeów to „Epizody" - wystawa habilitacyjna prac dr Justyny Cieślik z Instytutu Edukacji Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Oglądać można ją w kawiarni Teatru.

Prometeusz – to spektakl akrobatyczno-taneczny, który poprzez taniec, akrobacje, teatr cieni, elementy ekwilibrystyki cyrkowej i sztuki walki, opowiada fascynującą historię. W widowisku nie chodzi tylko o efektowne popisy akrobatyczne czy taneczne, ale również o przekazanie treści i ciekawej narracji. Jak twierdzą organizatorzy, "oo przedstawienie, w którym aktorom odebrano mowę, a dodano skrzydła". Tłem całej historii jest oświetlenie, scenografia i przede wszystkim muzyka. Szokujące połączenia jazzu, hip-hopu, muzyki bałkańskiej i klasycznej w postaci Vivaldiego.

Na deskach sceny w Monopolis, już po raz czwarty zobaczymy wyjątkowy teatralny projekt o życiu i twórczości legendarnej meksykańskiej artystki Fridy Kahlo.

Jak co roku, Łódź stanie się stolicą polskiego teatru, za sprawą jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych, jakim jest Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. W tym roku, już po raz 29. wydarzenie otwiera cykl najważniejszych polskich festiwali teatralnych, a tym razem odbywa sie pod hasłem "Wojna. Kobieta. Teatr". Tradycyjnie od 1994 roku, miejscem festiwalu jest Teatr Powszechny. Na początek wystąpi Krystyna Janda w mistrzowskim pokazie autorskim. Odbędzie się także spotkanie z artystką. Bilety już w sprzedaży!

Wszyscy znamy film Andrzeja Wajdy pt. "Ziemia obiecana" oparty na powieści Władysława Reymonta pod tym samym tytułem, ale nie każdy z nas zna tę historię z perspektywy baletu. Czy spektakl w Teatrze Wielkim wiernie odtworzy klimat starej Łodzi ? Skoro "Ziemia obiecana" zostaje przedstawiona w formie baletu, to na pewno widzów czeka dużo niespodziewanych wrażeń.

Czy to najlepsza polska komedia dla pań? Na pewno jest to hit, który przyciąga rzesze widzów w każdym wieku na wielu scenach w kraju i za granicą. Spektakl łączący elementy kabaretu, musicalu i farsy. W sposób niezwykle dowcipny cztery przyjaciółki, które świetnie się bawią, rozprawiają na tematy powszechnie uważane za wstydliwe, trudne i tabu. Udowadniają, że najlepszym lekarstwem jest po prostu dobry humor. Ich perypetie wzruszają publiczność do łez, a jednoczenie bawią, bo są przesycone dowcipem w najlepszym wydaniu. Wszystkie bohaterki mają świadomość upływającego czasu, który ich nie oszczędza, ale nie zamierzają się załamywać, wolą to zaakceptować jako coś co wpisane jest w życie każdej kobiety, która przekracza przełomową liczbę 50 lat. "Klimakterium i już" jest jedną z najczęściej wystawianych komedii w ostatnich latach na deskach teatrów w całej Polsce.

Maciej Maleńczuk zaczynał jako uliczny śpiewak, przez 8 lat grał na gitarze akustycznej i śpiewał na ulicach Warszawy i Krakowa. Obecnie jest uważany za jednego z najbardziej awangardowych i kontrowersyjnych polskich artystów muzycznych. Wydał wiele albumów i grał w filmach. Jest postacią telewizyjną okreslaną mianem celebryty, choć w odróżnieniu od typowych celebrytów, zasłużył na swoja popularność. Nie można go przypisać do jednego gatunku myzycznego, ale jego ulubioną formą jest blues.

Melomanów nie powinno ominąć to muzyczne wydarzenie, ponieważ wiolonczela konweniuje z fortepianem w sposób szczególny, a na scenie kameralnej Teatru Wielkiego będzie można posłuchać niezwykłego duo. Fudala/Rot Duo lubi wyzwania. Młodzi polscy muzycy nie boją się podejmować trudnych tematów. Powodem dla którego zdecydowali się na współpracę jest wspólna potrzeba promowania zapomnianej muzyki polskich kompozytorów. Tym razem jednak, na Scenie Kameralnej Teatru Wielkiego posłuchamy utworów Fryderyka Chopina oraz Johannesa Brahmsa. Zapowiada się zatem wieczór z iście romantycznej epoki.

Kim jest bard? Współcześnie tym mianem określa się wybitnego artystę, wykonującego własne, literacko i muzycznie opracowane utwory z towarzyszeniem instrumentu. Zwykle jest to gitara. Jego piosenki są komentarzami otaczającej rzeczywistości. Dawniej byli to wędrowni pieśniarze opiewający bohaterskie i tragiczne wydarzenia, choć śpiewali także o miłości. W kontekście historycznym bardami nazywamy tych, którzy robili to na terenie dawnej Anglii i Szkocji. We Francji byli to trubadurzy. W naszej częsci europy nazywano ich rybałtami. W dzisiejszej muzyce popularnej za jednego z największych bardów świata uważa się Boba Dylana. W Polsce natomiast mianem współczesnego barda określany był Jacek Kaczmarski. Nie oni jednak będą głównymi bohaterami wieczoru w Teatrze Muzycznym.

Na deskach sceny w Monopolis zobaczymy wyjątkowy teatralny projekt o życiu i twórczości legendarnej meksykańskiej artystki Fridy Kahlo.

W średniowieczu karnawał był czasem wielkiej zabawy przed zbliżającym się postem. Dzisiaj granice sacrum i profanum uległy zamazaniu. Wielką zabawę od wielkiej rozróby dzieli jedno hasło nieopatrznie rzucone w tłum. „Kar nawał” to danse macabre do transowej muzyki elektronicznej. Przez soczewkę czterech postaci i ich czterech perspektyw przygląda się sytuacjom utraty życia.

Legendarny zespół „Rustavi” już od 50 lat prezentuje publiczności na całym świecie gruzińskie pieśni i tańce narodowe. Na koncie ma ponad 8 000 widowisk w 80 krajach, a w marcu po raz pierwszy z tak dużą trasą koncertową dotrze także do Polski!