Imprezy w Łodzi

<
Styczeń 2023
>
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
Łódź Design Festival 2023 Centrum Festiwalowe Make me Must Have

Łódź Design Festival 2023

Data publikacji: 2023-05-18
Czy zamiast przepowiadać przyszłośc możemy ją wspólnie zaprojektować? I jak nasze wyobrażenia przyszłości zmieniaja teraźniejszość? - to pytania, które razem z zaproszonymi gośćmi postawią orgaznizatorzy "Łódź Design Festiwal" podczas tegorocznej edycji wydarzenia. Motywem przewodnim ŁDF 2023 jest hasło: "Future Perfect!". Łódź Design Festival powstał w 2007 roku jako przegląd osiągnięć polskiego wzornictwa. Od początku prezentuje design w różnych jego odsłonach – od wzornictwa przemysłowego, poprzez projektowanie graficzne, architekturę, rzemiosło, aż po kreowanie usług i interakcji. Dziś skupia się na stawianiu pytań, interpretacji zjawisk i krytycznej dyskusji. Prezentuje innowacje i projekty mające duży wpływ na nasze otoczenie. "Łódź Design Festival" to wydarzenie, na którym inspiracji poszukiwać mogą projektanci, architekci, przedstawiciele zawodów kreatywnych, a także każdy zainteresowany kulturą i wzornictwem. W programie najmocniejszymi punktami są zawsze wystawy tematyczne, spotkania z ekspertami w dziedzinie designu i architektury, dyskusje i wykłady, a także warsztaty dla dorosłych i dzieci.  
 
Tegorocznemu Festiwalowi towarzyszą dwa wydarzenia – konkurs dla młodych projektantów "Make me!" oraz plebiscyt "Must have".

Międzynarodowy konkurs wzorniczy "Make me!" to jedno z najbardziej innowacyjnych wydarzeń w dziedzinie projektowania w Europie. Jest to także kluczowy element "Łódź Design Festival". Najważniejszym celem konkursu jest prognozowanie nadciągających trendów, odważnych idei, oraz wspieranie młodych projektantów, którzy są gotowi rozpocząc zawodowe życie. "Make me" dedykowany jest wszystkim, których do procesu projektowego zapala impuls wywołany dostrzeżeniem potrzeby lub problemu.
 
"Must have" to plebiscyt organizowany od 2011 roku w ramach Łódź Design Festival, wyróżniający najlepsze polskie wdrożenia pochodzące od polskich projektantów i producentów.
To nieodpłatnie nadawany znak jakości, którym polskie firmy mogą posługiwać się w kraju i za granicą. Powstał, by upowszechnić dobry polski design i dzięki temu promować rodzimy biznes oraz projektantów. "Must have" to unikalna rekomendacja konsumencka, oraz najbardziej medialne wydarzenie w polskim designie.
 
Jednym z nieodłącznych elementów programowych "Łódź Design Festival" jest także "Archiblok". Jego tematyka skupia się na aktualnych i intrygujących zagadnieniach związanych z architekturą i miastem. W tym roku organizatorzy zachęcają do spojrzenia na to przez pryzmat przyszłości, zgodnie z motywem przewodnim ŁDF 2023 - "Future Perfect".
 
Podobnie jak w poprzednich latach, gospodarzem tego wydarzenia będzie znany reportażysta, felietonista i fotograf, Filip Springer. Wśród zaproszonych gości, którzy będą prelegentami podczas Archibloku, znaleźli się przedstawiciele różnych dziedzin i perspektyw związanych z architekturą: pisarka i antropolożka kultury Olga Drenda, historyczka architektury Aleksandra Kędziorek, architekt i ekspert w dziedzinie nowych technologii Adrian Krężlik, pisarz i krytyk architektury Grzegorz Piątek oraz architektka i urbanistka Agata Twardoch.
Tradycyjnie przyjdzie czas na wspólną, porywającą dyskusję, do której wszyscy są zaproszeni. A dla tych, którzy wciąż nie są przekonani, specjalną zachętę wystosował Filip Springer:
 
"A co to za smutne miny, noski na kwintę, chmurne spojrzenia? Dojechało was? No tak, jeden kryzys zjadł drugi, ten drugi się jeszcze nie rozpędził, a przyszedł trzeci. Ile to teraz wynosi ta nasza inflacja?  Ale, ale! 
Spójrzcie na to z tej strony: oto nastał decydujący moment, najważniejsza chwila, ten czas, kairos. I właśnie teraz to się decyduje. TO – czyli przyszłość. Ona będzie – chcecie tego czy nie. Może być lepsza albo gorsza. I to jest ta dobra wiadomość – jeszcze przez chwilę mamy na to wpływ. Możemy wybrać. Tę przyszłość trzeba wymyślić, a potem zaprojektować. To jest Wasze zadanie, ludu projektujący! Jak się nad tym głębiej zastanowić, to już dawno w historii architektury i szerzej rozumianego projektowania nie było tak ekscytującego momentu. Oto projektanci, architektki, ci i te wszystkie, którzy wymyślają i tworzą naszą przestrzeń oraz materialność są niezbędni i niezbędne. Bo tyle jest do zrobienia. Trzeba całą tę zmianę wrzucić na warsztat, 
zakasać rękawy – i wymyślać, projektować, przekraczać granice, burzyć paradygmaty. W końcu trzeba coś NAPRAWDĘ zaprojektować. I szukać tym projektowaniem nadziei. Czy może być coś bardziej emocjonującego?"
 
Na tegorocznym Archibloku ponuractwo jest zakazane, za pesymizm dostaje się bana, a marazm nie jest mile widziany. Spotykamy się wszak pod festiwalowym sztandarem Future Perfect. A to zobowiązuje. Do dyskusji zaproszeni zostali paneliści świadomi wyzwań, jakie nas czekają i panelistki, które widzą w myśleniu projektowym szansę na wygenerowanie zmiany.
 
Kiedy: 2023-05-18 17:00
Do kiedy: 2023-05-28 10:00
Gdzie: Centrum Festiwalowe, ul. Tymienieckiego 3 Łódź

Brak komentarzy

Imprezy w Łodzi

<
Styczeń 2023
>
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd

Polecane wydarzenia w Łodzi

Łódź Design Festival 2024

Kiedy: 2024-05-21 - 2024-05-26

JUWENALIA 2024 Uniwersytet Łódzki i UMED

Kiedy: 2024-05-08 - 2024-05-10

15. edycja ŁDZ DUB CLUB

Kiedy: 2024-03-23

Łodzianin:: łódzkie konkursy

Wygraj bilety do Kina Charlie!
Kiedy: 2023-08-01 00:00:00 - 2024-08-01 23:55:00

Obserwuj nas
Współpraca