Do 28 czerwca br. można zgłaszać zadania do budżetu obywatelskiego. Składać je może każdy mieszkaniec miasta, niezależnie od płci, wieku, czy miejsca zameldowania.
Gra jest warta świeczki - na realizacje zadań z zakresu działań gmin i powiatu
miasto przeznaczyło aż 20 milionów złotych! Co więcej, o tym, które z zadań zostaną wpisane w budżet Łodzi na 2014 rok także zadecydują sami łodzianie!
Budżet obywatelski, zwany również partycypacyjnym, to specjalnie wydzielona kwota z budżetu naszego miasta, o wydaniu której
zadecydują sami mieszkańcy i mieszkanki. Najpierw przygotują projekty zadań, a następnie w powszechnym głosowaniu wybiorą najważniejsze z nich do realizacji w 2014 roku. Podobne rozwiązania, sprzyjające pobudzeniu aktywności obywatelskiej i lepszemu wydawaniu publicznych pieniędzy, stosowane są z powodzeniem na całym świecie.
Szacuje się, że obecnie o części środków budżetowych decydują mieszkańcy i mieszkanki blisko półtora tysiąca miast w Ameryce Południowej i Północnej, Europie, Afryce oraz Azji. W Polsce, budżet obywatelski jako pierwszy wprowadził Sopot w 2011 roku. Teraz także
Łódź dołączyła do grona innowatorów i od razu zaczyna z rozmachem.
Procedura zgłaszania zadań nie jest skomplikowana. Należy wypełnić przygotowany przez Urząd Miasta Łodzi wniosek, tj. opisać swój pomysł, oszacować budżet, wybrać miejsce i uzasadnić potrzebę realizacji zadania oraz dołączyć do niego 15 podpisów osób zainteresowanych jego realizacją. Zgłaszane projekty powinny mieścić się w szerokim wachlarzu zadań gminy i powiatu oraz, w przypadku inicjatyw o charakterze inwestycyjnym, zostać zlokalizowane na działkach należących do miasta.
Zadania, które zostaną wpisane w budżet miasta do realizacji w 2014 roku zostaną wybrane między 21. a 29. września za sprawą powszechnego głosowania! Na tym etapie głosować mogą jedynie osoby, które ukończyły szesnasty rok życia
Czy istnieje możliwość zrealizowania jednego dużego projektu w przeznaczonej na budżet obywatelski kwocie? Nie -
budżet został podzielony na pięć dzielnic (po trzy miliony złotych), pięć milionów jest natomiast przeznaczone
na projekty ogólnomiejskie - te, które dotyczą mieszkańców całego miasta, których budżet wykracza poza kwoty przypisane dzielnicom. Nieważne, czy zadanie będzie dotyczyło pojedynczych ławek, małej architektury i innej infrastruktury miejskiej, czy na przykład działań animacyjnych i kulturalnych - festiwali, spotkań lub jarmarków -
każde z nich jest tak samo ważne z perspektywy organizatorów - każde ma taką samą szanse na uwzględnienie w budżecie miasta na 2014 rok!
By rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące budżetu obywatelskiego, od 30. kwietnia do 28. czerwca, działać będzie
punkt informacyjny Urzędu Miasta Łodzi zlokalizowany przy ul. Piotrkowskiej 110. Każdy zainteresowany, w godzinach pracy urzędu, uzyska tam wszystkie potrzebne informacje. Co więcej, Fundacja Normalne Miasto Fenomen oraz Stowarzyszenie Topografie przygotowały dla mieszkańców serię
trzydziestu sześciu spotkań informacyjnych - po jednym na każdym osiedlu.
W ramach kampanii informacyjnej, także w maju zostaną zorganizowane spacery badawcze dla łodzian. W czerwcu natomiast uruchomione zostanie biuro doradcze dla mieszkańców - będzie to dodatkowa możliwość skontaktowania się z organizacjami i uzyskania odpowiedzi na najbardziej naglące pytania dotyczące budżetu obywatelskiego.
Przypomnijmy, że
nabór zadań do budżetu obywatelskiego trwa do 28 czerwca - jest zatem sporo czasu, by dowiedzieć się więcej, przemyśleć i złożyć swój projekt.
Wszelkie informacje na temat procedur i możliwości składania wniosków, pełna lista zadań gminy i powiatu, formularze i dane kontaktowe można znaleźć na stronie:
www.budzet.dlalodzi.info
Brak komentarzy