WYGRANA ŁÓDZKICH ARCHITEKTÓW W KONKURSIE NA WZORCOWY KOMISARIAT
Data publikacji: 2013-06-19
Wiemy jak będą wyglądać nowe posterunki policji. W konkursie na opracowanie jednolitego standardu dla policyjnych komend i komisariatów, zorganizowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich, zwyciężył projekt łódzkiego biura architektonicznego RWSL.
Policja realizuje zaplanowany na lata 2013-2015 program standaryzacji „Moja Komenda”, w ramach którego remontowane będą istniejące komendy i komisariaty oraz wybudowane zostaną nowe obiekty policyjne.
Program zakłada ujednolicenie graficznych, wizerunkowych i funkcjonalnych aspektów działalności komend powiatowych, miejskich i rejonowych oraz komisariatów. Budżet projektu wynosi około miliarda złotych.
W ramach programu, rozstrzygnięto konkurs na projekt modelu komendy i komisariatu.
Spośród 23 finałowych prac zwyciężyła propozycja łódzkiego biura architektonicznego RWSL.
Opracowany przez łodzian projekt będzie wzorem, według którego zostaną przeprowadzane zadania inwestycyjno-remontowe policji w całym kraju.
Otwartość, bezpieczeństwo i przyjazne otoczenie - to trzy główne założenia, jakimi przy realizacji projektu kierowali się architekci z RWSL. - Przez otwartość rozumiemy transparentność budynku. Wchodząc do niego znajdziemy się w miejscu, które bardziej przypomina hotelowe lobby niż znane nam dzisiaj budynki komendy. Mieszkaniec nie musi czekać na niewygodnym krześle czy ławce, dajemy mu do wyboru przestronną, doświetloną przestrzeń wejściową lub zapraszamy do parkowego atrium - mówi Maciej Rydzyński, członek zarządu RWSL. Motyw otwartości przejawia się również w możliwościach wglądu w przestrzeń biurową, gdzie pracują funkcjonariusze. To nie jedyne nowatorskie rozwiązanie. - Poczucie bezpieczeństwa przychodzących do komendy chcieliśmy podkreślić przez zestawienie dwóch brył budynku: strefy białej, analogii dobra i czarnej, analogii zła - dodaje Rydzyński. Strefa biała dedykowana jest mieszkańcom, strefa czarna przeznaczona jest dla tych, którzy weszli w konflikt z prawem. Przyjazność otoczenia dotyczy zarówno osób odwiedzających komendę jak i pracujących tam funkcjonariuszy. Dla jednych i dla drugich wnętrza spełniają inną funkcję, ale są odpowiedzią na potrzeby każdej z tych grup.
Inspiracją dla łódzkich architektów były rozmowy zarówno z funkcjonariuszami jak i z ludźmi odwiedzającymi komendy. Rydzyński: - Obserwowaliśmy życie komend w dzień i w nocy, a spostrzeżenia poddawaliśmy dyskusjom i analizie. Chodziło o to, żeby poznać skomplikowany mechanizm funkcjonowania jednostek policji. W oparciu o tę wiedzę architekci RWSL zaprojektowali nowoczesną komendę, którą jury konkursu ochrzciło „Komendą marzeń”.
Łodzianin - gratuluje zwycięzcom!
Brak komentarzy