BARWNIEJ I WESELEJ W MIASTACH WOJEWÓDZTWA
Data publikacji: 2013-07-16
W tym roku Łódzki Dom Kultury miał ogromną satysfakcję współorganizować czwartą już edycję projektu „Graffiti - sztuka miasta”. Jego ideą jest zmiana świadomości mieszkańców miast, którym graffiti kojarzy się wyłącznie z wandalizmem.
Tymczasem graffiti zajmuje coraz wyższą pozycję wśród tradycyjnych dziedzin sztuki i zyskuje akceptację w oczach odbiorców. Projekt pokazuje, że można tworzyć graffiti świadomie, z pomysłem i dowcipem, a tym samym, że wielkopowierzchniowe murale malowane przy pomocy sprayu, mogą zmienić wizerunek polskich miast.
Po raz kolejny w projekt zaangażowała się młodzież z województwa łódzkiego. Uczestnicy z Tomaszowa Mazowieckiego, Bełchatowa, Pabianic i Łodzi, wspólnie z doświadczonymi twórcami stworzyli murale, ilustrujące twórczość Juliana Tuwima, którego rok właśnie obchodzimy.
Jednym z najważniejszych elementów merytorycznych zadania były warsztaty twórcze z udziałem artystów graffiti/street artu, hip-hopu i beatboxu oraz warsztaty dla przedstawicieli kadr kultury, prowadzone przez wykładowców ASP w Łodzi. Ich celem było wyłonienie uzdolnionej młodzieży, która wspólnie z artystami wykonywała później wielkopowierzchniowy, nierzadko imponujący, barwny mural.
Na zakończenie projektu wybrani uczestnicy przyjechali do Łodzi, by wspólnie uczestniczyć w dziele tworzenia ilustracji wiersza „Lokomotywa” Tuwima.
Wszystkie etapy 4 edycji projektu „Graffiti - sztuka miasta” wzbogacane były imprezami o charakterze rodzinnego festynu z happeningami, zabawami artystycznymi i konkursami oraz spotkaniami z twórcami street artu, hip-hopu i beatboxu.
„W przyszłym roku formuła projektu zostanie poszerzona i zmodyfikowana” - mówi Jacek Sokalski, Dyrektor Łódzkiego Domu Kultury. „W tym roku graffiti pojawi się jeszcze raz w Łodzi, podczas wydarzenia organizowanego przez Województwo Łódzkie „Mixer Kulturalny Łódzkie 2013” - dodaje Sokalski. „Wszyscy Ci, którzy nie uczestniczyli bezpośrednio w projekcie będą mogli zapoznać się z tegoroczną edycją na wystawie zdjęć Dariusza Śmigielskiego, fotoreportera Dziennika Łódzkiego, która będzie pokazywana w miastach województwa łódzkiego jesienią tego roku” – zapewnia Dyrektor ŁDK.
Organizatorem tegorocznego przedsięwzięcia jest Łódzki Dom Kultury przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Na Co Dzień i Od Święta” z udziałem Domu Dziecka nr 2 w Łodzi, Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie, Miejskiego Ośrodka Kultury w Pabianicach, Miejskiego Ośrodka Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, Środowiskowego Hufca Pracy w Łodzi.
Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Prace powstałe podczas tegorocznego „Graffiti - sztuka miasta” można oglądać w:
- Tomaszowie Mazowieckim na murze przy Gimnazjum nr 6 (ul. Jałowcowa 8)
- Bełchatowie przy Miejskim Domu Kultury (pl. Narutowicza 1a)
- Pabianicach na murze przy Urzędzie Miasta Pabianic (ul. Zamkowa 14)
- Łodzi na terenie Domu Dziecka nr 2 (ul. Aleksandrowska 137)
Brak komentarzy