ŁÓDZKIE OBCHODY NARODOWEGO DNIA
PAMIĘCI POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
Data publikacji: 2013-07-31
Łódzka Kuria Metropolitarna i Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zapraszają do udziału w łódzkich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego.
Rozpocznie je 1 sierpnia (czwartek), o godz. 12.00 uroczysta msza święta celebrowana z udziałem pocztów sztandarowych w Bazylice Archikatedralnej przez JE ks. prof. Marka Jędraszewskiego, Arcybiskupa Metropolitę Łódzkiego. Pod koniec nabożeństwa głos zabiorą Paweł Bejda, Wicewojewoda Łódzki, mjr Zbysław Raczkiewicz, prezes ZO Łódź Światowego Związku Żołnierzy AK oraz Marek Drużka, dyrektor Oddziału IPN w Łodzi.
Przed godz. 17.00, czyli symboliczną „godz. W”, łodzianie zbiorą się - jak co roku - na Starym Cmentarzu (ul. Ogrodowa 39) przed mogiłą gen bryg. Franciszka Edwarda Pfeiffera „Radwana”, w 1944 r. komendanta Obwodu I Śródmieście Komendy AK Okręgu Warszawa-Miasto – najstarszego stopniem łodzianina biorącego udział w Powstaniu Warszawskim.
Znicze i wiązanki kwiatów trafią również na mogiły harcerek biorących udział w Powstaniu: sióstr hm. Marii Wocalewskiej i hm. Jadwigi Szletyńskiej z d. Wocalewskiej, dh. Barbary Marty Nazdrowiczówny „Wiewiórki”, a także płk. Konstantego Kułagowskiego, szefa zrzutów lotniczych Komendy Głównej AK, uczestnika Powstania Warszawskiego, Wiktora Matulewicza „Luxora”, a na cmentarzu w Łodzi-Rudzie na mogiłę płk. dypl. Józefa Szostaka ps. „Filip”, szefa III Oddziału Operacyjnego Komendy Głównej AK i I zastępcy Szefa Sztabu KG Armii Krajowej, od 4 września 1944 r. przez 2 dni p.o. szefa Sztabu KG AK – najwyższego stanowiskiem oficera AK spośród pochowanych na łódzkich cmentarzach.
Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego to polskie święto państwowe, obchodzone corocznie od 2010 roku w dniu 1 sierpnia. Preambuła ustawy głosi, że święto ustanawia się w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego – tym, którzy w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie stolicy, dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego, sprzeciwili się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli zagrażającej następnym pokoleniom Polaków. Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy dodaje ponadto, że uhonorowaniem dnia wybuchu powstania wolna Polska może spłacić swój dług wdzięczności.
Brak komentarzy