Nominowani to:
Nr. 1 - Tomasz Bęben – dyrektor naczelny Filharmonii Łódzkiej oraz dyrektor wędrownego festiwalu „Kolory Polski”. Pianista i menedżer, absolwent łódzkiej Akademii Muzycznej.
Nr. 2 - Zbigniew Bródka – łyżwiarz szybki, mistrz olimpijski z Soczi, zdobywca Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim na dystansie 1500 m
Nr. 3 - Krzysztof Dudek – od 2007 r. dyrektor Narodowego Centrum Kultury, studiował prawo na UŁ, były radny wojewódzki.
Nr. 4 - Cezary Grabarczyk – polityk i prawnik. Były minister infrastruktury i wicemarszałek sejmu, obecnie minister sprawiedliwości. Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.
Nr. 5 - Anna Janicka - jest pomysłodawcą i twórcą Łódzkiego Uniwersytetu Dziecięcego przy Politechnice Łódzkiej. ŁUD jako jeden z pierwszych i prężnie działających uniwersytetów dla dzieci, stał się członkiem założycielem europejskiej sieci EUCU.NET oraz współorganizatorem i gospodarzem pierwszej w Polsce międzynarodowej konferencji uniwersytetów dziecięcych. Od 2008 roku w zajęciach ŁUD udział wzięło około 10 000 dzieci z Łodzi i województwa łódzkiego.
Nr. 6 - Beata Konieczniak – inicjator powstania Fundacji „Lux Pro Monumentis”, a także jej fundator. To organizacja pozarządowa skupiająca grupę miłośników Łodzi, jej architektury, dziedzictwa kulturowego, nowoczesnych technologii oraz możliwości, jakie niosą. Organizator Light Move Festival.
Nr. 7 - Adam Kszczot – lekkoatleta klubu RKS Łódź. Medalista mistrzostw Europy i świata oraz halowych mistrzostw Europy i świata. Specjalizuje się w biegach na 800 m.
Nr. 8 - Prof. Piotr Kula – prorektor ds. innowacji PŁ. Od początku swojej kariery naukowej zajmuje się przechowywaniem wodoru. Zespół profesora Kuli rozpoczął realizację przełomowego projektu na skalę światową dotyczącego wytwarzania materiałów grafenowych do magazynowania wodoru dla przemysłu motoryzacyjnego i kosmicznego.
Nr. 9 - Ryszard Lenczewski – operator filmowy. Absolwent wydziału operatorskiego łódzkiej „Filmówki”. Autor zdjęć do filmu „Ida”. Nominowany do Oscara (razem z Łukaszem Żalem) w kategorii „Najlepsze zdjęcia”.
Nr. 10 - Grażyna Posmykiewicz – dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji i Podyplomowego Studium Wiedzy o Teatrze i Filmie Uniwersytetu Łódzkiego Pracę zaczynała w Teatrze Powszechnym, pracowała też w Urzędzie Skarbowym.
Nr. 11 - Andrzej Sapkowski - polski pisarz fantasy. Jest najczęściej po Lemie tłumaczonym polskim autorem fantastyki. Na podstawie jego literatury powstały: komiks Wiedźmin, film pełnometrażowy i serial telewizyjny Wiedźmin, gra fabularna Wiedźmin oraz gra karciana.
Nr. 12 - Jacek Saryusz-Wolski - polski ekonomista, polityk i urzędnik państwowy, deputowany do Parlamentu Europejskiego trzech kadencji. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego z ramienia EPL-ED.
Nr. 13 - Andrzej „Pejo” Sieczkowski - magister slawistyki. Był dyrektorem artystycznym festiwalu Łódźstock. Perkusista zespołu L.Stadt.
Nr. 14 - Jarosław Suchan - historyk sztuki, krytyk i kurator. Od 2006 r. dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi. Kierował Galerią Bunkier Sztuki w Krakowie, przekształcając ją w jedno z najbardziej dynamicznych miejsc na artystycznej mapie Polski. Łódzkie Muzeum Sztuki przeobraził w nowoczesne muzeum. Laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rok 2009.
Nr. 15 - Wojciech Szrajber - dyrektor szpitala im. Kopernika w Łodzi.
„Łodzianina Roku 2014” poznamy podczas uroczystej gali w Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych, 6 marca 2015 r. Kapituła wybierze i nagrodzi jedną osobę, która ciężką pracą, zaangażowaniem, często wyrzeczeniami, poświęca swój czas ludziom, a tym samym naszej Łodzi.
Spośród dotychczasowych dwudziestu laureatów corocznej nagrody "Łodzianin Roku", w roku 2014 Kapituła Plebiscytu wybrała i nagrodziła prof. Marka Belkę. O wyborze "Łodzianina 20-lecia" zdecydowali między innymi redaktorzy naczelni łódzkich mediów oraz prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Podczas dwudziestu lat plebiscytu łodzianie wybierali osoby, które w danym roku szczególnie zasłużyły się dla miasta.
Dotychczasowi laureaci plebiscytu:
Rok 2012: Jerzy Janowicz
To jeden z najbardziej utalentowanych młodych tenisistów na świecie. Janowicz jest pierwszym Polakiem, który dotarł do półfinału turnieju wielkoszlemowego w grze pojedynczej na Wimbledonie. Trenował w łódzkich klubach, Orkanie, AZS i MKT i barwy tego klubu reprezentuje obecnie.
Rok 2011: Radosław Wiśniewski
Lekarz, biznesmen i filantrop. W 2002 roku założył fundację Happy Kids, która działa na rzecz dzieci, które rodzicom odebrano lub ograniczono prawa rodzicielskie. Dzięki jego zaangażowaniu w działanie fundacji do tej pory w województwie łódzkim powstało 8 rodzinnych domów dziecka.
Rok 2010: Marcin Gortat
Jedyny polski koszykarz, który zagrał w finale NBA. Jest wychowankiem Łódzkiego Klubu Sportowego, a obecnie gra w drużynie Washington Wizards. Założył Fundację MG13, której celem jest pomoc młodym ludziom w realizacji własnych marzeń sportowych. Fundacja stara się odnajdować i wspierać młodych, obiecujących zawodników, a także promuje zdrowie i aktywny tryb życia.
Rok 2009: Jacek Moll
Wybitny kardiochirurg dziecięcy, od lat związany z Instytutem Centrum Zdrowia Matki Polki. Urodził się w Poznaniu, praktykował w Zabrzu u prof. Zbigniewa Religi, ale wybrał Łódź. Jest współzałożycielem Towarzystwa Przyjaciół Dziecka z Wadą Serca, a także członkiem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i licznych międzynarodowych towarzystw lekarskich.
Rok 2008: Jolanta Chełmińska
Ekonomistka, od 2007 roku na stanowisku wojewody łódzkiego. Po studiach na Uniwersytecie Łódzkim pracowała w Narodowym Banku Polskim oraz w PKO BP, gdzie została dyrektorem oddziału korporacyjnego. Wielokrotnie była nagradzana za sukcesy w bankowości, ale również za zaangażowanie w życie Łodzi.
Rok 2007: Krzysztof Candrowicz
Pomysłodawca wielu projektów związanych z kulturą w Łodzi. Stworzył Międzynarodowy Festiwal Fotografii, a także Międzynarodowe Centrum Sztuki "Łódź Art Center" mieszczące się w dawnej fabryce Scheiblera. Jest również jednym z inicjatorów zgłoszenia kandydatury Łodzi jako Europejskiej Stolicy Kultury.
Rok 2006: Leszek Markuszewski
Doktor nauk medycznych posiadający aż cztery specjalizacje - choroby wewnętrzne, diabetologia, kardiologia, medycyna sportowa. Zasłużył się przede wszystkim jako współtwórca Centralnego Szpitala Weteranów przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 2 w Łodzi. Jest również twórcą pierwszej w Polsce, nowoczesnej Kliniki Kardiodiabetologicznej.
Rok 2005: Andrzej Niemczyk
Siatkarz i trener, nazywany często "ojcem chrzestnym" siatkarskiej reprezentacji Polski kobiet. Pracę z drużynami kobiecymi rozpoczął w Łodzi, zdobywając z drużyną Chojeńskiego Klubu Sportowego mistrzostwo Polski. Prowadził drużyny niemieckie i tureckie, ale to z polską reprezentacją narodową udało mu się dwukrotnie zdobyć złoty medal na Mistrzostwach Europy.
Rok 2004: Marek Belka
Doświadczony polityk i ekonomista. Wykształcenie profesorskie zdobył w Łodzi. Dwukrotnie pełnił funkcję wicepremiera i ministra finansów, w latach 2004-2005 był szefem Rządu. W swojej karierze pracował również jako dyrektor Departamentu Europejskiego Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a aktualnie jest prezesem Narodowego Banku Polskiego.
Rok 2003: Tadeusz Robak
Autorytet w dziedzinie hematologii, specjalizujący się w badaniach nad ostrymi i przewlekłymi białaczkami. Od wielu lat jest wojewódzkim konsultantem z tej dziedziny, a także kierownikiem Kliniki Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W latach 1996-2002 pełnił funkcję prorektora do spraw nauki Akademii Medycznej, był też ostatnim rektorem tej uczelni.
Rok 2002: Piotr Dzięcioł
Producent filmowy, rozsławiający Łódź dzięki sukcesom obrazów ze studia Opus Film, którego jest szefem. Wspierał takie produkcje jak "Edi", "Wymyk", czy "Ida". Jest również członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, a w latach 2008-2011 zasiadał w radzie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Rok 2001: ks. Piotr Turek
Duchowny działający w Łodzi na rzecz osób niepełnosprawnych, ubogich i potrzebujących. Jest diecezjalnym duszpasterzem głuchoniemych, dzięki jego staraniom transmisje mszy świętych w Telewizji Polskiej są tłumaczone na język migowy. W 2009 roku założył w Łodzi Fundację Integracja JP II, która organizuje wyjazdy kolonijne i charytatywne koncerty dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych.
Rok 2000: Marcel Szytenchelm
Animator kultury i aktor, znany przede wszystkim z roli w serialu "Zmiennicy". Z jego inicjatywy przy Widzewskich Domach Kultury powstało Studio Teatralne "Słup". Jest również pomysłodawcą łódzkich obchodów Dnia Tuwima i Dnia Reymonta, a także autorem lub współautorem projektów większości pomników z Galerii Wielkich Łodzian na ulicy Piotrkowskiej.
Rok 1999: Marek Edelman
Był działaczem społecznym i politycznym żydowskiego pochodzenia. W czasie wojny był jednym z przywódców powstania w getcie warszawskim, po wojnie - na stałe zamieszkał w Łodzi i to tu ukończył studia medyczne ze specjalizacją w zakresie kardiologii. Jest autorem książek i publikacji naukowych, a jego wojenne świadectwo spisała między innymi Hanna Krall w wywiadzie Zdążyć przed Panem Bogiem.
Rok 1998: Jan Machulski
Był aktorem, reżyserem i wykładowcą związanym przede wszystkim z Państwową Wyższą Szkołą Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. Przez wiele lat pełnił funkcję dziekana Wydziału Aktorskiego tej uczelni. Zagrał blisko 100 ról filmowych, między innymi w kultowym "Va bank" oraz ponad 120 ról teatralnych. To z jego inicjatywy na ulicy Piotrkowskiej powstała Aleja Gwiazd.
Rok 1995: Wacław Dec
Był znanym w Polsce ginekologiem i położnikiem. Przez wiele lat pracował w Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, a w 1984 roku został dyrektorem Instytutu Ginekologii i Położnictwa w Szpitalu im. Madurowicza. Był również profesorem łódzkiej Akademii Medycznej, gdzie pełnił funkcję prorektora do spraw nauczania i wychowania.
Rok 1994: Jerzy Kropiwnicki
Ekonomista i polityk, dwukrotnie zasiadał w Sejmie, pełniąc wysokie funkcje. Był między innymi Ministrem Pracy i Polityki Socjalnej, Ministrem Rozwoju Regionalnego i Budownictwa, a w latach 2002-2010 prezydentem Łodzi. To z jego inicjatywy powstało stowarzyszenie Powrót Trzech Króli, dzięki któremu 6 stycznia ponownie jest dniem wolnym od pracy.
Rok 1993: Marek Markiewicz
Człowiek mediów i polityki. Pracował między innymi w łódzkim ośrodku Telewizji Polskiej, również jako redaktor naczelny. Był też pierwszym przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Dwukrotnie zasiadał w Sejmie, a w Łodzi - zgodnie z wykształceniem - prowadził kancelarię adwokacką.
Rok 1992: Andrzej Pawelec
Biznesmen, któremu sławę przyniosły między innymi sukcesy łódzkiego Widzewa. W latach 1993-1998 pełnił funkcję prezesa tego klubu. Zasiadał również w zarządzie Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jego nazwisko kilkakrotnie pojawiało się na liście stu najbogatszych Polaków, którą publikował tygodnik Wprost.
Rok 1992: Andrzej Ostoja-Owsiany
Był pierwszym niekomunistycznym przewodniczącym Rady Miejskiej w Łodzi. W 1981 roku znalazł się w gronie założycieli łódzkiego Społecznego Komitetu Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Przez całe życie angażował się w działania opozycyjne i polityczne, z zawodu był prawnikiem, zasiadał też w Sejmie i Senacie.
Rok 1992: Jaromir Jedliński
Niezależny kurator kolekcji i wystaw, autor filmów o sztuce, a także kilkuset tekstów i rozmów z artystami. Przez wiele lat pracował w Muzeum Sztuki w Łodzi, w latach 1991-1996 również na stanowisku dyrektora tej instytucji. Z Łodzią związała go też Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna, gdzie wykładał wiedzę o sztuce.
Krzysztof Babij Radio Łódź
Brak komentarzy