top-ad
 
 

Imprezy w Łodzi

<
Styczeń 2023
>
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
Łodzianin - niezależna strona Łodzi: imprezy, wydarzenia i koncery Łódź 2024, festiwale w Łodzi, zapowiedzi, premiery, dziś w Łodzi

Fabryka Przedsiębiorczości przy ul. Wierzbowej

Data publikacji: 2017-05-11
REWITALIZACJA to nie to samo co REMONT.
Często pod hasłem rewitalizacji rozumie się wyłącznie remont budynku, co jest sprzeczne z definicją tego pojęcia.
Oprócz podstawowej funkcji biznesowej, miejsce to również będzie pełniło różne inne funkcje: społeczne, kulturowe, edukacyjne.
Planowane jest utworzenie w budynku Galerii Realizmu Magicznego, która w pełni odpowiada temu miejscu.
Na każdym piętrze i w różnych salach będzie można podziwiać prace polskich artystów, nie tylko malarskie, m.in. prace Tomka Sentowskiego, który jest przedstawicielem tego nurtu w kraju.
Oprócz stałej ekspozycji będą również organizowane pokazy, wernisaże prac innych malarzy, rzeźbiarzy tworzących w tej tematyce.
Będzie to ogólnodostępne miejsce spotkań ze sztuką, happeningów artystycznych.
Będzie ono żyło nie tylko w czasie godzin pracy.
Rewitalizacja terenu wokół Fabryki Przedsiębiorczości ma objąć także nadanie obiektowi funkcji społecznych - planowane jest powstanie m.in. amfiteatru, który będzie miejscem różnego rodzaju eventów
organizowanych przez Fabrykę dla społeczności.
- Rewitalizacja to nie tylko budynek. To powinno także dotyczyć przestrzeni publicznej. Zdecydowaliśmy się dokupić nieruchomości dookoła, żeby przeznaczyć ten teren na przestrzeń publiczną, by była ona dostępna dla mieszkańców.
Między innymi pojawi się teren zieleni, amfiteatr – mówi prof. dr hab. Adam Mariański, wspólnik zarządzający Kancelariami Mariański Group.
– W dni wolne od pracy planujemy na tej przestrzeni organizację pikników rodzinnych, targów o różnorakiej tematyce. Dzięki temu będzie to miejsce ciągle żywe i tym samym inne od typowych biurowców.
Projekt Fabryki Przedsiębiorczości, jedynej zabytkowej fabryki w NCŁ, zakłada stworzenie Fundacji Łódź – Miasto Fabryk.
- Fabryki - to najlepsze, co posiada nasze miasto. One oczywiście były przez wiele lat zaniedbane, nieodpowiednio wykorzystywane.
Dzisiaj wiele fabryk jest adoptowanych na nowe potrzeby, przeważnie przez prywatnych przedsiębiorców i inwestorów.
Chcemy pokazać, jak miasto czerpie ze swojej historii, jak je zmieniamy, pamiętając jednocześnie o jego przeszłości.
W związku z tym Fundacja Łódź – Miasto Fabryk będzie miała za zadanie promować Łódź jako miasto jedyne w Europie, w którym tyle zabytkowych fabryk zostało zachowanych.
Zapraszamy wszystkich właścicieli fabryk do udziału w tym projekcie. To działalność w pełni społeczna, zmierzająca do pokazania już dokonanych adaptacji, jak również takich, które są w fazie projektów – mówi profesor.
W nawiązaniu do powyższego projektu planowana jest organizacja cyklicznych wycieczek, pt.: „Szlakiem Łódzkich Fabryk”, których punktem startowym będzie Fabryka Przedsiębiorczości, a mieszcząca się w niej galeria
– jednym z pierwszych odwiedzanych miejsc.
Zakłada się, iż wycieczki obejmą większość łódzkich fabryk, mieszczących się w centrum miasta i będą prowadzone przez profesjonalnych przewodników, co wpłynie znacząco na ich wartość merytoryczną.
To nie koniec. Fabryka będzie pełnić również funkcje edukacyjne. Zakłada się organizacje spotkań z dziećmi i młodzieżą, których już od najmłodszych lat będzie się edukować w zakresie przedsiębiorczości.
Planowana jest szeroka współpraca z Uniwersytetem Łódzkim, innymi uczelniami oraz instytucjami naukowo-badawczymi regionu łódzkiego.
Skąd potrzeba otwarcia na zewnątrz, a nie tylko skupienie się na biznesie i dochodzie?
- W życiu trzeba robić wszystkie rzeczy z pasją, to moje credo życiowe. Wybudowanie biurowca nie byłoby dla mnie interesujące.
Miejsce, które chcemy stworzyć ma przyciągać do odwiedzenia Łodzi, aby zobaczyć, że w ten sposób można również rewitalizować zabytki, łącząc stare z nowym – dodaje prof. Adam Mariański.
W chwili obecnej projekt rewitalizacji Fabryki Przedsiębiorczości czeka na rozstrzygnięcie postępowania dotacyjnego.
Zakładane jest, że pierwsze prace ruszą we wrześniu, październiku tego roku i zostaną zakończone po około 14. miesiącach od dnia rozpoczęcia.
Szacunkowy koszt rewitalizacji to 12,5 mln zł.

Brak komentarzy

Imprezy w Łodzi

<
Styczeń 2023
>
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd

Polecane wydarzenia w Łodzi

Festiwal slodkosci, Kawy i Czekolady w Łodzi

Kiedy: 2024-10-26 - 2024-10-27

Drum&Bass Łódź: DELTA HEAVY

Kiedy: 2024-10-19

Światowa Wystawa Orchidei, Bonsai i Sukulentów

Kiedy: 2024-10-11 - 2024-10-13

Naturalia Łódź : Targi Kosmetyków Naturalnych

Kiedy: 2024-10-12 - 2024-10-13

Łodzianin:: łódzkie konkursy

Brak aktywnych konkursów...

Obserwuj nas
Współpraca