Imprezy w Łodzi

Wyszukiwarka

Wydarzenia w Muzeum Miasta Łodzi
img.php?id=7181 border=


W tym tygodniu Muzeum Miasta Łodzi zaprasza wszystkich na dwa wernisaże: nowej wystawy stałej: „Po chińsku lub po japońsku..." – Orientalia rodziny Poznańskich oraz „Future of Memories/ Przyszłość wspomnień". Współczesna fotografia i instalacja artystów niemieckich.


Ładowanie...
14 czerwca (czwartek), godz. 17:00
Wernisaż nowej wystawy stałej: „Po chińsku lub po japońsku..." – Orientalia rodziny Poznańskich
Miejsce: Sala Lustrzana
Kurator, autor scenariusza i koncepcji aranżacji: dr Łukasz Grzejszczak

Zamożni łodzianie najbardziej podążający za europejską modą urządzali pokoje orientalne: chińskie, japońskie lub mauretańskie. Pozwalało to na połączenie w ich dekoracji przenikających się wpływów drobnomieszczańskich i burżuazyjnych, które próbowały asymilować – wspomniane – wzorce arystokratyczne. To zainteresowanie egzotyką miało dodatkowy aspekt socjologiczny, stanowiło bowiem w rzeczywistości fabrycznego miasta rodzaj eskapizmu przed szarą codziennością. Dom zamożnego „Lodzermenscha" stał się jednym z obszarów autoprezentacji, na którym dokonywała się legitymizacja majątku, pozwalająca na zaliczenie do grupy elity finansowej i kulturalnej, śledzącej także najnowszą modę.
Na orientalia gromadzone przez rodzinę Poznańskich, zwłaszcza mieszkającego w pałacu u zbiegu ul. Ogrodowej i ul. Stodolnianej (ob. ul. Zachodnia) – Ignacego i jego żonę Belę z Tykocinerów oraz jego młodszego brata Karola i jego żonę Felicję z Osserów, składają się mniejsze zbiory i pojedyncze obiekty sztuki orientalnej traktowane jako element dekoracji wnętrz. Wśród zgromadzonych przez rodzinę Poznańskich artefaktów można wymienić głównie ceramikę chińską i japońską oraz tkaniny (hafty na jedwabiu i kobierce).
Wystawa będąca nową stałą ekspozycją Muzeum Miasta Łodzi podejmuje próbę ukazania obrazu łódzkich zbiorów orientaliów, na przykładzie rodziny Poznańskich. Prace prowadzono na podstawie kwerendy źródłowej, zachowanych nielicznych materiałów ikonograficznych oraz pojedynczych obiektów. Eksponaty wykorzystane w aranżacji wnętrza pochodzą ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi, a wiele z nich zostanie zaprezentowana po raz pierwszy.

15 czerwca (piątek), godz. 17:00
Wernisaż wystawy: „Future of Memories/ Przyszłość wspomnień". Współczesna fotografia i instalacja artystów niemieckich.
Wystawa w ramach Międzynarodowego Festiwali Fotografii Fotofestiwal 2018
Kurator: Bettina Michel
Koordynator: Adam Klimczak
Miejsce: Sala Lustrzana

Wystawa „Future of Memories/ Przyszłość wspomnień" zajmuje się fotografią w jej funkcji przechowywania pamięci kulturowych. W tytule pojawia się pytanie, w jaki sposób wspomnienia są widoczne i mogą w związku z tym stać się doświadczeniem dla widza (w przyszłości). Poszukując wartości informacyjnej obrazu, pokaz zaprezentuje prace pięciu współczesnych artystycznych fotografów ze Stuttgartu w odniesieniu do przestrzeni wystawienniczej Muzeum Miasta Łodzi. Z perspektywy: Karolin Back, Ulricha Bernhardta, Barbary Karsch-Chaïeb, Marcelli Müller i Volkera Schranka będzie można zobaczyć poprzez ich fotografie i instalacje, w jaki sposób niemieccy twórcy budują pomosty i dialog przeszłości z teraźniejszością.
Wystawa towarzyszy Międzynarodowemu Festiwalowi Fotografii i obchodom 30 lat partnerstwa Łodzi i Stuttgartu.
Wystawa czynna od 15 czerwca do 1 lipca 2018

Imprezy w Łodzi

Wyszukiwarka

Łodzianin: łódzkie konkursy

  • Konkurs

Obserwuj nas


Współpraca