Imprezy w Łodzi

<
Styczeń 2023
>
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
Łodzianin - niezależna strona Łodzi: imprezy, wydarzenia i koncery Łódź 2024, festiwale w Łodzi, zapowiedzi, premiery, dziś w Łodzi

Lotnisko

Data publikacji: 2003-08-11
Do końca tego roku zespół powołany przez ministra infrastruktury musi, spośród wielu wskazań lokalizacyjnych, wybrać jedno lub dwa, które będą odpowiednie do budowy nowego międzynarodowego lotniska. Decyzja o lokalizacji lotniska jest tak ważna dla regionu łódzkiego, że nastąpiła powszechna mobilizacja bez uwzględniania partyjnych rodowodów.
31 lipca w Rawie Mazowieckiej podpisane zostało porozumienie w sprawie podjęcia działań mających na celu stworzenie sprzyjających warunków do budowy międzynarodowego lotniska w regionie Skierniewice - Rawa Mazowiecka. Porozumienie podpisali Marszałek Województwa Łódzkiego, Starosta Rawski i Skierniewicki, Prezydenci Łodzi, Skierniewic, Burmistrz Rawy Mazowieckiej i Białej Rawskiej oraz Wójt Gminy Nowy Kawęczyn. Sygnatariusze porozumienia zwrócili się do premiera RP i Parlamentarzystów o promowanie idei budowy lotniska. Zdaniem pomysłodawców głównymi cechami tej lokalizacji są: centralne położenie pomiędzy Łodzią i Warszawą (7 milionów mieszkańców), bliskość planowanych autostrad i Centralnej Magistrali Kolejowej, teren pod lotnisko jest płaski, nisko zalesiony, niezamieszkały, bez kolizyjnej infrastruktury i łatwość wykupu gruntu (3 właścicieli). Strony podpisujące porozumienie zobowiązały się do szerokiej współpracy na wszelkich szczeblach administracji rządowej i samorządowej oraz z parlamentarzystami, a także zdobycie poparcia społeczności lokalnej dla tej idei. Idea lotniska pod Skierniewicami wywodzi się z 1997 roku, kiedy powstał projekt pod hasłem “Łódź Warszawa – wspólna sprawa”, który był przedstawiony na seminarium pod egidą ówczesnych prezydentów Marka Czekalskiego i Marcina Święcickiego. Projekt zakładał utworzenie zwartej metropolii poprzez bezpośrednie połączenie drogowo-kolejowe wzmocnione budową ogromnego lotniska w pobliżu Skierniewic. Po zmianie ekipy rządzącej powstał w 2002 roku za prezydentury Krzysztofa Panasa projekt nazwany Duopolis Poland. Uwzględniał on planowane autostrady oraz szybką kolej. Zakładał także rozbudowę tzw. Portalu czyli kompleksu biznesowego w okolicy dworca kolejowego Łódź Fabryczna. Zakładano, że w 70 proc. będzie sfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Dziś odżywają wszystkie plany, gdyż otwiera się coraz bardziej realna szansa na szybki rozwój i to nie tylko dla Łodzi ale i Warszawy. Lotnisko, szybka kolej i drogi spowodują, że tereny pomiędzy Łodzią i Warszawą staną się bardzo atrakcyjne. Powstanie ogromny rynek zbytu, który będzie przyciągał inwestorów, to znów spowoduje wzrost liczby mieszkańców i powiększanie się rynku zbytu. Skorzysta na tym w sposób oczywisty Łódź, ale także i Warszawa, gdyż dzięki temu ma szansę powstać największa metropolia w tej części Europy. (Tekst dostarczył Tygodnik Wiadomości Łódzkie)

Brak komentarzy

Imprezy w Łodzi

<
Styczeń 2023
>
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd

Polecane wydarzenia w Łodzi

17. Letnia Akademia Jazzu w Wytwórni

Kiedy: 2024-07-04 - 2024-08-29

Audioriver 2024 w Łodzi

Kiedy: 2024-07-12 - 2024-07-14

PODWÓRECZKO już 24 sierpnia!

Kiedy: 2024-08-24

Łódź Design Festival 2024

Kiedy: 2024-05-21 - 2024-05-26

Łodzianin:: łódzkie konkursy

Brak aktywnych konkursów...

Obserwuj nas
Współpraca