Imprezy w Łodzi

<
Styczeń 2023
>
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
Łodzianin - niezależna strona Łodzi: imprezy, wydarzenia i koncery Łódź 2024, festiwale w Łodzi, zapowiedzi, premiery, dziś w Łodzi

Nowe atrakcje w Planetarium EC1

Data publikacji: 2018-10-19
Planetarium EC1 się unowocześnia.

Nowe projekty edukacyjne dla dzieci i zaawansowanych, unowocześnienie oprogramowania, systemu i sprzętu w popularnej łódzkiej placówce astronomicznej.

Aby umożliwić rozwój ciekawej oferty programowej dokładamy nowocześniejszą wersję oprogramowania planetaryjnego Digistar 6, która obsługuje nowe standardy wizualizacji danych Data2Dome opracowane przez Europejskie Południowe Obserwatorium (ESO), pozwala wykorzystywać interaktywne wizualizacje z biblioteki STEAM (Science, Technology, Engineering, Art, and Mathematics) i inne ciekawe funkcje. Również od strony sprzętowej planetarium będzie w pewnym stopniu rozbudowane, jednak wszystko podporządkowane jest głównemu celowi, jakim jest dostarczenie naszej widowni najaktualniejszych informacji z zakresu astronomii i innych nauk przyrodniczych w sposób ciekawy i interaktywny.
Co to oznacza w praktyce?
Nowy rok szkolny Planetarium EC1 rozpoczęło z nowymi propozycjami, których adresatami są z jednej strony, grupy szkolne, z drugiej zaś, zaawansowani miłośnicy astronomii, którzy szukają okazji na poszerzenie już posiadanej wiedzy. Do tych ostatnich adresowany jest projekt

Kosmos dla zaawansowanych

Niektórzy wiedzą, jak znaleźć na niebie Wielki Wóz, rozpoznają na niebie Oriona, a nawet prowadzili własne obserwacje przez teleskop i wiedzą, czym jest czarna dziura – mówi Tomasz Kisiel, kierownik Planetarium EC1. Czy w takim razie nasza placówka nie ma już im nic do zaoferowania? Wręcz przeciwnie: astronomia, astrofizyka, heliofizyka, kosmologia oraz inne nauki przyrodnicze wbrew XIX-w. twierdzeniu Lorda Kelvina mają się lepiej niż kiedykolwiek, a naukowcy wciąż pracują nad zrozumieniem zagadek Wszechświata.
Dla tych wszystkich, których interesują tematy poruszane głównie w środowisku nauki, dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej, Planetarium EC1 przygotowało cykl specjalistycznych pokazów skierowanych dla ambitnych słuchaczy, chcących poszerzyć swoją wiedzę. Nie będzie łatwo, ale niewątpliwie będzie interesująco!
Dzięki możliwościom wizualizacji zjawisk przyrodniczych, jakie daje cyfrowy system planetarium prowadzący pokaz specjaliści w możliwie przystępny sposób postarają się przekazać pozornie trudne tematy, dając wgląd w problemy współczesnej nauki i umożliwiając każdemu zdobycie znaczące poszerzenie wiedzy na temat Wszechświata.
Pokazy z cyklu „Kosmos dla zaawansowanych” będą odbywały się w Planetarium EC1 od października 2018 do sierpnia 2019 r. Pierwsze spotkanie już za nami. Miło nam poinformować, że spotkało się ono z ogromnym zainteresowaniem. Pokaz "Poznajmy Słońce" odbył się w piątek 19 października o godz. 20:00 i zgromadził komplet publiczności.
Cieszy nas zarówno obecność na sali tylu uczestników zainteresowanych poważnymi i ambitnymi tematami z zakres astronomii – podkreśla Tomasz Kisiel – Budująca jest także liczba pytań, które otrzymaliśmy drogą internetową i telefoniczną o kolejne terminy i tematy spotkań pod kopułą Planetarium EC1.

Tajemnice słonecznych promieni

To z kolei propozycja dla młodszych uczestników.
Zacznijmy od pytania: skąd astronomowie wiedzą, że Słońce nie jest kołem przyklejonym do nieba? Dlaczego Słońce świeci? Co się dzieje w jego wnętrzu? Jak Słońce wpływa na nasze codzienne życie? – mówi Tomasz Kisiel – Chodzi nam właśnie o rozbudzenie tej ciekawości i skłonienie do zadawania pytań, prowadzenia obserwacji i dzielenia się ich wynikami.
Uczestnicy projektu wezmą udział w pokazie w Planetarium EC1, poznając najważniejsze zagadnienia związane z heliofizyką i astronomią, a następnie pod okiem pracowników Planetarium nauczą się bezpiecznie obserwować Słońce w praktyce, przygotowując się do samodzielnego prowadzenia prostych obserwacji. Następnie uczestnicy będą prowadzić regularne obserwacje Słońca, a autorów najlepiej opracowanych wyników organizatorzy zaproszą w nagrodę do udziału w spotkaniu z prawdziwym astronomem specjalizującym się w tematyce słonecznej.
Warsztaty będą odbywały się na terenie "EC1 Łódź - Miasto Kultury" w Łodzi od września 2018 do kwietnia 2019 r."
Więcej informacji potencjalni zainteresowani zdobędą na stronie www: planetariumec1.pl.

Dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Warto nadmienić, że projekt „Specjalistyczne pokazy w Planetarium EC1, wizualizacje zgodne ze standardami Data2Dome” - EC1 Łódź realizuje dzięki dofinansowaniu przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego; działalność upowszechniająca naukę - DUN. Kwota dofinansowania wynosi 294 422,00 PLN.
W przypadku projektu „Pokazy astronomiczne połączone z zajęciami praktycznymi o tematyce słonecznej dla uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych dofinansowanych ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę – DUN, kwota dofinansowania wynosi 126 683,00 PLN.
Organizatorzy zapraszają!
Źródło: UMŁ

Brak komentarzy

Imprezy w Łodzi

<
Styczeń 2023
>
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd

Polecane wydarzenia w Łodzi

17. Letnia Akademia Jazzu w Wytwórni

Kiedy: 2024-07-04 - 2024-08-29

Audioriver 2024 w Łodzi

Kiedy: 2024-07-12 - 2024-07-14

PODWÓRECZKO już 24 sierpnia!

Kiedy: 2024-08-24

Łódź Design Festival 2024

Kiedy: 2024-05-21 - 2024-05-26

Łodzianin:: łódzkie konkursy

Brak aktywnych konkursów...

Obserwuj nas
Współpraca