Imprezy w Łodzi

Wyszukiwarka

Spotkajmy się na Skwerze… Waldemara Presi!
img.php?id=7620 border=


Waldemar Presia, zmarły trzy lata temu aktor łódzkiego Teatru Lalek Arlekin, będzie uhonorowany przez miasto Łódź i łodzian. We wtorek, 18 czerwca o godz. 14.00 jeden ze skwerów w centrum miasta, tuż obok domu aktora i nieopodal teatru, zostanie oficjalnie otwarty i nazwany jego imieniem.


Ładowanie...
Niespełna trzy lata temu, 27 grudnia 2016 straciliśmy genialnego aktora i łodzianina, a przede wszystkim cudownego człowieka i przyjaciela. Nie tylko z resztą my, ludzie Arlekina, ale setki, tysiące jego przyjaciół, znajomych, nauczycieli, pedagogów, uczniów i najważniejszych dla niego - widzów. Waldemar Presia był człowiekiem niesamowitym, człowiekiem - duszą. Jego brak odczuwamy w Łodzi każdego dnia. Dlatego 18 czerwca 2019 chcielibyśmy się spotkać wszyscy razem, raz jeszcze, tuż obok jego domu, niedaleko teatru, niedaleko szkół i przedszkoli, w których znany był ze swoich edukacyjnych akcji… W otwarciu weźmie udział wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski, aktorzy i pracownicy Teatr Lalek Arlekin oraz przyjaciele i łodzianie, pomysłodawcy projektu. Wszyscy zapraszamy - 18 czerwca o godz. 14 na wspólne, uroczyste oficjalnie otwarcie Skweru im. Waldemara Presi, u zbiegu ulic Gdańskiej i Andrzeja Struga.
Skwer na skrzyżowaniu ulic Struga i Gdańskiej zostanie oficjalnie nazwany jego imieniem dzięki wnioskowi łodzian - przyjaciół i wielbicieli Waldemara Presi,w tym m.in. Pani Danuty Chrzan, która będzie też obecna na otwarciu skweru. Pomysł trafił we wrześniu 2018 roku do rąk wiceprezydenta Łodzi Krzysztofa Piątkowskiego, który udzielając idei swojego poparcia skierował go do Radnych Komisji Kultury. Rada Miejska przychyliła się do wniosku i w październiku 2018 uchwaliła nadanie skwerowi nazwy wieloletniego aktora Teatru Lalek Arlekin.

Bądźmy tam razem! Wierzymy, że uśmiechnięty duch aktora pojawi się też między nami!

***
Waldemar Presia rozpoczął karierę sceniczną w warszawskiej lalkowej Fraszce w 1979 roku.
W Arlekinie zadebiutował cztery lata później w 1983 r., w spektaklu "Lodoiska" wyreżyserowanym przez Wojciecha Wieczorkiewicza i pozostał w nim do dziś. W Łodzi zagrał ponad 180 ról w ponad 100 premierach. Występował m.in. w "Krawcu Niteczce", "Nowych szatach króla", "Trzech muszkieterach" i "Królewnie Śnieżce". Na scenie Arlekina grał ostatnio m.in. w "Tymoteuszu wśród ptaków", "Tajemnicy Wesołego Miasteczka", "Małej Syrence" i "Czerwonym Kapturku", uwielbiany był także jako Kapitan Hak w „Piotrusiu Panu” czy w "Mistrzu i Małgorzacie", gdzie wcielał się w rolę Azazella. W styczniu 2015 roku, świętował w Arlekinie 35-lecie swojej pracy artystycznej.
Współpracował m.in. z takimi osobowościami teatralnymi jak Massimo Schuster, Albrecht Roser, David Syrotiak oraz wieloma innymi uznanymi reżyserami z kraju (Wojciech Wieczorkiewicz, Anna Proszkowska, Stanisław Ochmański). Jest jednym z niewielu polskich lalkarzy rozpoznawanych na scenie nie tylko z twarzy, ale i poprzez charakterystykę kreowanych postaci lalkowych i mistrzowską animację.
W 1992 r. założył razem z koleżanką, Aleksandrą Gałaj - prywatny teatr „Antrakt”, specjalizujący się w widowiskach edukacyjnych prezentowanych głównie na terenie przedszkoli i domów dziecka. Zrealizowany przez nich spektakl „Bajki ciotki Chichotki” zdobył główną nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Walizka (Łomża, 1992). Teatr działał do 2010 r. Rok później założył swój własny teatr „Autograf”, w ramach którego obok przedstawień przygotowywał i prowadził warsztaty doskonalące dla nauczycieli.
W Łodzi Waldemar Presia znany był także z działań edukacyjnych. Całe pokolenia widzów zaraził teatralną pasją i przechodzącą na ich dzieci miłości do teatru. Było to jego wielką pasją. Od wielu lat współpracował z przedszkolami, szkołami, bibliotekami i domami kultury, przekazując najmłodszym wiedzę o teatrze, technikach lalkowych, kulisach pracy na scenie. Realizował przedstawienia, w których poprzez wspólną zabawę uczył dzieci rozumienia tekstu, interpretacji, dykcji.
Był pomysłodawcą i współorganizatorem Festiwalu Teatrów Przedszkolnych im. Henryka Ryla, który corocznie od 2002 r. odbywa się w Bałuckim Ośrodku Kultury w Łodzi. Od 2004 r. redagował kwartalnik dla nauczycieli przedszkoli i szkół podstawowych oraz bibliotekarzy pracujących z dziećmi pt. „Mały Miłośnik Teatru”. W ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” był niestrudzonym wędrującym czytającym aktorem…

Wybrane nagrody i odznaczenia:
Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2014)
Medal Komisji Edukacji Narodowej (2013)
Srebrny Medal za Długoletnią Służbę (2010 )
Nagroda „Człowiek Anioł” przyznawana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego (2010)
Medal 100-lecia Towarzystwa Kultury Teatralnej za zasługi dla teatrów Łodzi (2008)
Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2008)
Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2007)
Łódzki Filantrop Roku 2005
Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury” (2004)
Medal „Serce Dziecku (2001 i 2010)
Nagroda w konkursie „Bliżej teatru” (2000; 2002)
Medal Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich „W dowód uznania” (2002)
Nagroda Prezydenta Miasta Łodzi (1998)
Odznaka „Za zasługi dla miasta Łodzi” (1999)

Imprezy w Łodzi

Wyszukiwarka

Łodzianin: łódzkie konkursy

  • Konkurs

  • Konkurs

Obserwuj nas


Współpraca