Imprezy w Łodzi

Wyszukiwarka

KOSMICZNY TYDZIEŃ w EC1 Łódź - Miasto Kultury
img.php?id=7643 border=


50 lat temu cały świat usłyszał zdanie, które zmieniło wszystko. „To mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości“ - stwierdził Neil Armstrong w bezpośredniej transmisji telewizyjnej swojego pierwszego kroku na Księżycu.


Ładowanie...
Już w najbliższą sobotę zaczynamy kulminacyjny moment obchodów tego wydarzenia. Przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji, część z nich będzie dostępna również do końca wakacji.
Trzy najważniejsze wydarzenia

PRELUDIUM: sobota, 13 lipca 2019 r., godz. 18:00
Tylko raz: pokaz filmu “APOLLO 11” w nowo otwartym Audytorium EC1
Niespodziewanie odnalezione, dotąd nieprezentowane, bezcenne materiały z taśmy 65 mm, ponad 11 000 godzin materiału audio, skupienie astronautów i specjalistów z centrum dowodzenia NASA, emocje milionów widzów, którzy w napięciu oglądali z Ziemi tę nadzwyczajną misję...
Z tych elementów Todd Douglas Miller i jego ekipa z precyzją skonstruowali pasjonujący dokument "Apollo 11", który trzeba zobaczyć na dużym ekranie.
Pokaz poprzedzi krótkie wprowadzenie na żywo przygotowane przez Planetarium EC1. Projekcja odbędzie się w nowo otwartym Audytorium EC1 w budynku Centrum Nauki i Techniki EC1.

Czas trwania wydarzenia: ok. 120 minut.
Cena biletu: 25 zł / os.

NA ŻYWO: wtorek, 16 lipca 2019 r., godz. 21:00
Tylko raz: BILET NA KSIĘŻYC czyli wtorkowa noc pod gwiazdami
Ogromny krok dla ludzkości, czy wielka mistyfikacja? Czy człowiek naprawdę wylądował na Księżycu? Czy spotkał tam ślady obcych cywilizacji? I co właściwie znajduje się po ciemnej stronie Księżyca? Na specjalnym wieczornym pokazie "Bilet na Księżyc" przyjrzymy się teoriom spiskowym o lądowaniu Apollo 11, odwiedzimy miejsce pierwszego spaceru po srebrnym globie i poszukamy baz kosmitów na ciemnej stronie Księżyca.
W drugiej części wydarzenia (ok. 22:00) planujemy wspólne oglądanie na żywo częściowego zaćmienia Księżyca - oczywiście przez teleskopy. Trzymajmy kciuki za sprzyjającą pogodę! Pokaz odbędzie się w Planetarium EC1 oraz na dziedzińcu EC1 Łódź.
Cena biletu: 10 zł / os.

PIKNIK: sobota 20 lipca 2019 r. w godz. 10:00 - 20:00
KOSMICZNY PIKNIK W EC1 - 50. rocznica lądowania człowieka na Księżycu
To zwieńczenie obchodów 50. rocznicy lądowania na Księżycu. Cały dzień zabaw i atrakcji od rana do wieczora - tutaj po prostu trzeba być!

Nie spóźnij się!
« 10:00 - otwieramy drzwi dla naszych gości
« od 11:00 do 14:00 oraz od 15:00 do 17:00 - pokazy łazika marsjańskiego wykonanego przez obsypaną nagrodami grupę PŁ RAPTORS - na historycznym Placu Węglowym ...w tym samym miejscu przy dobrej pogodzie będzie można odpocząć na leżakach. :-)
« 11:00 i 14:00 - o tych godzinach wystartują warsztaty "Jak narysować Kosmos?" w Teatrze Eksperymentalnym EC1 (młodzież w wieku 10-12 lat tylko pod okiem opiekunów). Prowadzi Adam Radoń, kierownik Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1. Wydarzenie w cenie biletu do Centrum Nauki EC1 bez dodatkowych opłat, wymagana bezpłatna rezerwacja w kasach EC1.
« 13:30, 15:30. 17:00 - premierowe pokazy w Planetarium EC1 "CAPCOM GO! - historia misji Apollo 11". Nasz nowy pokaz filmowy wejdzie na stałe do repertuaru Planetarium EC1.
Wydarzenie biletowane odrębnie wg standardowego cennika (od 12 do 20 zł / os.)
« 17:00 - projekcja filmu "Fly Rocket Fly" (reż. Oliver Schwehm) w Audytorium EC1

Zimna wojna trwa w najlepsze. Oczy całego świata skupione są na wyścigu kosmicznym pomiędzy USA a ZSRR. Ogromne ambicje, wielkie fundusze i kolosalne reperkusje polityczne spędzają sen z powiek światowych potęg. Tymczasem w podzielonych Niemczech, niedaleko Stuttgartu, student Lutz Kayser wraz z grupą znajomych zakłada prywatną firmę kosmiczną OTRAG, która konkurując „niskim kosztem w miejsce zaawansowanej technologii”, chce namieszać w tym bipolarnym układzie.
Jest rok 1975, Elon Musk ma dopiero cztery lata, a o jego firmie SpaceX będzie głośno dopiero wiele lata później. Firma Kaysera otrzymuje dotację skarbu państwa, finansowanie społecznościowe i 100 000 km2 ziemi w Afryce – prezent od dyktatora Zairu – na przeprowadzenie prób rakietowych. I choć światowe potęgi patrzą nieufnie na ambicje kosmiczne Niemiec, a plany wybudowania centrum rakietowego w środku afrykańskiej dżungli są nieprawdopodobne, OTRAG nie rezygnuje ze swoich planów.

Na film zapraszają Narodowe Centrum Kultury Filmowej i Against Gravity w ramach cyklu KinoTechnika. Cena biletu: 5 zł / os.

« 20:00 - wielki finał rocznego cyklu "Kosmos dla zaawansowanych" prowadzonego przez Planetarium EC1. Specjalny pokaz “Czlowiek na Srebrnym Globie” współprowadzi dr Tomasz Rożek z programu "Sonda 2". Po dekadach przerwy w spacerach po Księżycu temat ten powraca na arenę światowej nauki i… polityki. Kolejne państwa zapowiadają nowe ekspedycje na naszego naturalnego satelitę. Łakomym wzrokiem patrzą na Srebrny Glob nowe azjatyckie potęgi kosmiczne: Japonia i Chiny. Uporządkujmy dotychczasową wiedzę! Przypomnimy historię lotów kosmicznych do wypraw znanych pod nazwą „Apollo”. Omówimy szczegółowo misję Apollo 11, która zakończyła się wielkim sukcesem: pierwszym spacerem po Srebrnym Globie. Zastanowimy się, jakie znaczenie dla rozwoju naszej wiedzy miała obecność człowieka na Księżycu. Wreszcie przedstawimy przyszłość lotów załogowych i ich cele. Odpowiemy też na trudniejsze niż zwykle pytania.

Pokaz odbędzie się w Planetarium EC1, cena biletu: 19 zł / os.
„Specjalistyczne pokazy w Planetarium EC1, wizualizacje zgodne ze standardami Data2Dome" – zadanie finansowane w ramach umowy 876/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Przez cały dzień (20 lipca 2019 r.)
 wystawa meteorytów (w tym meteoryt księżycowy);
 przejażdżka po Księżycu (VR) - nowy scenariusz w strefie wirtualnej rzeczywistości, po premierze będzie elementem strefy “Człowiek w Kosmosie” w Centrum Nauki i Techniki EC1;
 wystawa zdjęć dokumentujących misję Apollo 11;
 trójwymiarowe modele powierzchni Księżyca;
 "Wystartuj - wyląduj - wróć": krótkie filmy o misji Apollo 11 na monitorach umieszczonych na ekspozycji Centrum Nauki i Techniki EC1;
 gra terenowa związana z misją Apollo 11 w przestrzeniach EC1 Łódź;
 zagadki i układanki dla dzieci;
 wyścigi mini-łazików po księżycowej powierzchni - precyzja też się liczy!
 jak wielka była rakieta Saturn V? Sam(a) zobacz!
 trójwymiarowa prezentacja rakiety Saturn V, która wyniosła ludzi w przestrzeń kosmiczną, pozwalając na wylądowanie na Księżycu;
 osie czasu dokumentujące wielki wyścig kosmiczny i misję Apollo 11 - najważniejsze daty, które trzeba znać;
 zrób sobie zdjęcie na Księżycu – nasza fotościanka pomoże Ci się tam przenieść!

Kosmiczna Polówka w EC1
Podczas naszego rocznicowego tygodnia odbęda się dwie projekcje Letniego Festiwalu Filmowego Polówka w ramach cyklu “Transatlantyk KOSMOS” (współorganizowanego przez Festiwal Transatlantyk).
Projekcje odbywają się na dziedzińcu EC1 Łódź i zaczynają się po godz. 21:00 - gdy będzie już wystarczająco ciemno. Filmy będą zaprezentowane w języku angielskim z polskimi napisami. Wstęp wolny.

 12 lipca 2019 r. - MOON (Księżyc) - reż. Duncan Jones
Sam Bell (Sam Rockwell) od 3 lat samotnie przebywa na stacji kosmicznej na Księżycu. Obsługuje zautomatyzowaną kopalnię, wydobywającą paliwo Helium-3 i przesyła je na Ziemię. Nie ma bezpośredniego kontaktu z ludźmi, jedynie okazjonalnie otrzymuje nagrane wiadomości z bazy oraz krótkie filmy od swojej żony Tess. Jego jedynym towarzyszem jest inteligentny komputer pokładowy Gerty (Kevin Spacey), który pomaga mu w codziennych czynnościach. Na dwa tygodnie przed zakończeniem kontraktu dochodzi do niebezpiecznej awarii. Sam traci przytomność, a po przebudzeniu dokonuje szokującego odkrycia. Zaczyna wątpić w "życzliwość" Gerty'ego oraz jego zleceniodawców, a także we własne zdrowe zmysły.

 19 lipca 2019 r. - PASSENGERS (Pasażerowie) - reż Morten Tyldum
Podczas międzyplanetarnej podróży kosmicznej do nowego domu, na nową planetę, dwoje pasażerów – wskutek niezrozumiałych, tajemniczych okoliczności – budzi się ze snu dziewięćdziesiąt lat za wcześnie. Jim (Chris Pratt) i Aurora (Jennifer Lawrence) zakochują się w sobie, wiedzą, że spędzą na pokładzie resztę życia. Szybko odkrywają, że statek kosmiczny znajduje się w śmiertelnym niebezpieczeństwie, a życie pasażerów zależy tylko od nich... Powoli dowiadują się także, dlaczego ich wybudzenie nie było przypadkowe.

Część z dodatkowych atrakcji będzie dostępna również po 21 lipca 2019 r. Będziemy o nich informować na stronie internetowej www.ec1lodz.pl oraz na fanpage’ach na Facebooku:
P EC1 Łódź - Miasto Kultury: https://www.facebook.com/EC1LodzMiastoKultury/
P Centrum Nauki i Techniki EC1: https://www.facebook.com/centrumnaukiec1/
P Planetarium EC1: https://www.facebook.com/planetariumEC1/

Imprezy w Łodzi

Wyszukiwarka

Łodzianin: łódzkie konkursy

  • Konkurs

Obserwuj nas


Współpraca