Imprezy w Łodzi

Wyszukiwarka

Bałkańskie rytmy w Parku Źródliska
img.php?id=7652 border=


W najbliższą niedzielę w altanie w Parku Źródliska pojawi się orkiestra bałkańska „Urwani z Wesela”. Na koncerty zapraszają: Zarząd Zieleni Miejskiej w ramach projektu „Zielona Łódź” i Akademia Muzyczna w Łodzi.


Ładowanie...
Koncert orkiestry bałkańskiej „Urwani z Wesela”

Tworzą ją grający na instrumentach dętych: Jakub Nojek, Grzegorz Witkowski, Łukasz Sołtysik, Bartosz Stępień i Marcin Melerowicz oraz perkusista Kamil Mielniczuk. Zagrają energetyczny program z muzyką z gorącego południa Europy: oryginalnymi tańcami serbskimi, słynnymi tematami Gorana Bregovicia z filmów „Underground” i „Czas Cyganów” oraz utworami napisanymi w tym stylu m.in. przez członków zespołu. Koncert odbędzie się 28 lipca (niedziela) w Parku Źródliska I przy al. Józefa Piłsudskiego. Początek o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Orkiestra „Urwani z Wesela” prezentować będzie tradycyjną muzykę Półwyspu Bałkańskiego. W programie popołudnia pojawią się tradycyjne tańce serbskie: „Ajde jano”, „Rumenka Kolo” i bułgarski – „Gankino Horo”. Inny taniec – čoček, spopularyzowany został przez bałkańską mniejszość romską i z powodzeniem nadal tańczony jest na ludowych weselach i zabawach. Orkiestra zaprezentuje čočki Bobana Markovica i Gorana Bregovica. „Urwani z Wesela” wykonają także muzykę filmową Gorana Bregovica, pisaną do filmów Emira Kusturicy: „Czas Cyganów” i „Underground”. Zabrzmią również instrumentalne wersje bałkańskich piosenek: popularnej wśród mniejszości romskiej „Ederlezi” („Festiwal wiosny”) oraz „Čaje šukarije” Esmy Radzepovej, która osiągnęła w 2006 roku szczyty macedońskich list przebojów. Publiczność usłyszy także autorskie kompozycje członków orkiestry: „U Janka w sadzie” Jakuba Nojka oraz „Marcinowy” Marcina Melerowicza. Koncert poprowadzi Katarzyna Mandat.

Orkiestra Bałkańska „Urwani z Wesela” to jeden z nielicznych zespołów w Polsce specjalizujących się w wykonywaniu muzyki z Bałkanów (w kraju działa tylko kilka takich formacji). Zespół gra w składzie typowym dla bałkańskich orkiestr. Dominują w nich instrumenty dęte, głównie blaszane. Trąbce, tubie i tenor hornom towarzyszyć będą klarnet i saksofon oraz instrumenty perkusyjne, w tym tapan – rzadko spotykany w Polsce bałkański bęben. Orkiestrę tworzą studenci i absolwenci Akademii Muzycznej w Łodzi. Inicjatorem pierwszych prób i występów ulicznych był Jakub Nojek. W tym roku zespół zdobył pierwsze miejsce podczas Konfrontacji Muzycznych o nagrodę Prezydenta Miasta w Tomaszowie Mazowieckim. Zespół wystąpi w składzie: Jakub Nojek – klarnet/saksofon, Grzegorz Witkowski – trąbka, Łukasz Sołtysik – tenor horn, Bartosz Stępień – tenor horn, Marcin Melerowicz – tuba oraz Kamil Mielniczuk – tapan/instrumenty perkusyjne.

Organizatorzy „Letnich koncertów w Altanie”:
Zielona Łódź → www.facebook.com/Zielonalodz
Akademia Muzyczna w Łodzi → www.facebook.com/akademiamuzycznalodz

„Letnie Koncerty w Altanie” | program koncertu 28 lipca pt. „Funfara Bubamara”
Goran Bregovic – Kustino Oro
Rumenka Kolo – tradycyjny taniec serbski (arr. Jakub Nojek)
Goran Bregovic – Underground Čoček
Fanfara Ciocarlia – Dusty Road
Esma Radzepova – Čaje šukarije (arr. Jakub Nojek)
Dejan Petrović – Dubočanka
Goran Bregovic – Wedding Čoček
Ajde jano – tradycyjny utwór serbski (arr. Bartosz Stępień)
Gankino Horo – taniec bułgarski (arr. Jakub Nojek)
Ederlezi – tradycyjna melodia romska (arr. Bartosz Stępień)
Jakub Nojek – U Janka w sadzie
Marcin Melerowicz – Marcinowy
Boban Markovic – Mundo čoček

Imprezy w Łodzi

Wyszukiwarka

Łodzianin: łódzkie konkursy

  • Konkurs

Obserwuj nas


Współpraca