Imprezy w Łodzi

Wyszukiwarka

Festiwal Detalu Architektonicznego
Muzeum Miasta Łodzi zaprasza na 3. edycję Festiwalu Detalu Architektonicznego!
 

Ładowanie...
Festiwal odbędzie się w Łodzi w dniach 10-18.09. W centrum uwagi znajdą się nie-miasta - wszystkie fenomeny, które można podziwiać poza metropoliami. W tym wydarzeniu przedstawiony zostanie program wydarzeń towarzyszących, organizatorzy zachęcają też do obserwowania wydarzenia dotyczącego prelekcji festiwalowych.
Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest wolny.

PROGRAM WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH

I. OTWARTE SPACERY:

11.09.2021 – 12.00 – sobota – Łódzka rafa koralowa. Fosylia eratyczne Łodzi, czyli skąd w Łodzi wzięły się koralowce i jak je znaleźć. Spacer poszukiwawczy po kopani piasku przy ulicy Pomorskiej. Prowadząca: Maria Apoleika. Zbiórka: ul. Pomorska 338.
 
12.09.2021 – 12.00 – niedziela – Zielony potok na skraju miasta – spacer po osiedlu Grembach. Miasto raz na Grembach zaglądało, raz o nim zapominało. Sąsiadują tu ze sobą fabryka, kamienice, drewniane domy. Na niektórych ulicach wciąż są kocie łby, a na wszystko spogląda z oddali Centralny Szpital Kliniczny. Podczas spaceru będzie do nas docierać gwar miasta, ale tylko z oddali – Grembach wciąż miejscami wygląda nie-wielkomiejsko. Prowadząca: Kamila Kulik. Zbiórka: ul. Niciarniana przy stacji kolejowej (od strony ul. Nowogrodzkiej).
 
18.09.2021 – 12.00 – sobota – Skwer jest dziki, skwer jest zły? Spacer etnobotaniczny. Jaka jest przyrodnicza i kulturowa wartość dzikiej zieleni w mieście? Dlaczego jedni chcą ją chronić, a inni się jej boją? O tym wszystkim i nie tylko o tym w trakcie etnobotanicznego spaceru tropami miejskiej zieleni nieuporządkowanej. Prowadząca: Monika Stasiak. Zbiórka: róg ulic Konstytucyjnej i Małachowskiego.
 
19.09.2021 – 12.00 – niedziela – Poniemieckie osiedla w Łodzi na przykładzie osiedla przy ul. Ziołowej – „miasto w mieście” lub „wioska w mieście”? Niedocenione dziedzictwo, zielona enklawa czy skansen? Na te i inne pytania będziemy szukać odpowiedzi podczas spaceru wciąż mało znaną częścią łódzkiego osiedla Radogoszcz. Prowadząca: Joanna Kwiatkowska znana jako Niewidzialne Miasta / Theo wir fahren nach Lodz. Zbiórka: przystanek tramwajowy Zgierska/Świtezianki.
 
II. WYSTAWY FOTOGRAFII

Domy bezdomne – wystawa zdjęć Doroty Brauntsch
Miejsce: Centrum Kultury UŁ, ul. Skłodowskiej-Curie 11.
Czas trwania: 12.09-17.09.2021
Wernisaż: niedziela, 12.09, godz. 14.00.

Nestor łódzkich detalistów – wystawa zdjęć Jędrzeja Lukasa
Miejsce: Poleski Ośrodek Sztuki, Filia Karolew, ul. Bratysławska 6a
Czas trwania: 14.09-01.10.2021
Wernisaż: wtorek, 14.09.2021, godz. 17

III. ZWIEDZANIE LAPIDARIUM DETALU –OBOWIĄZUJĄ ZAPISY MAILOWE, PROWADZONE OD 1.09.

Zapraszamy wszystkich ciekawych nowej przestrzeni ekspozycyjnej w Łodzi do zwiedzenia Lapidarium Detalu przy al. Kościuszki 19 w piątek, 17.09.2021 r. Grupy będą ruszać o równych godzinach: 10, 12, 14. Zwiedzanie potrwa ok. 1,5 h.

Zapisy - prowadzone 1.09 - na adres: biuro@detalwmiescie.pl

IV. WARSZTATY - OBOWIĄZUJĄ ZAPISY MAILOWE, PROWADZONE OD 1.09.

1 i 2. Miasto do zjedzenia – DWIE GRUPY. Warsztaty rozpoznawania i przetwarzania dzikich roślin jadalnych. Pierwsza część warsztatów będzie polegać na nauce rozpoznawania gatunków roślin, które mogą posłużyć jako składniki potraw. Druga część warsztatów będzie typowo kulinarna – osoby uczestniczące w warsztatach nauczą się przetwórstwa dzikich roślin jadalnych.
Prowadząca: Monika Stasiak.
Data i miejsce: niedziela, 12.09 (I grupa w godzinach 11-14, II grupa 14:30-17:30), lokalizacja podana w mailu zwrotnym po zapisie.
 
3. Jak zbudować miasto dla ludzi i nie-ludzi – warsztaty międzypokoleniowe. Jeśli spis powszechny obejmowałby wszystkie gatunki, a nie tylko człowieka, okazałoby się, że w naszych miastach stanowimy mniejszość. Tymczasem cała infrastruktura, budynki, przedmioty tworzone są z myślą o tylko jednym gatunku. Teoretycy praw zwierząt, Sue Donaldson i Will Kymlicka zadają pytanie: „Jakie są ich [zwierząt] pomysły na wygodne łóżko, dostępne metro, funkcjonalne schody, wesołe miasteczko, drzwi otwierane bez użycia rąk, bezstresową pielęgnację kopyt lub podawanie szczepionek?” i sugerują, że powinniśmy projektować razem z innymi zwierzętami, korzystając z ich wiedzy i marzeń. Podczas wykładu i międzypokoleniowego warsztatu zastanowimy się, jak zbudować miasto dla ludzi i nie-ludzi.
Prowadzące: Małgorzata Gurowska i Agata Szydłowska.
Data i miejsce: sobota, 18.09, 12-15, lokalizacja podana w mailu zwrotnym po zapisie.
 
4. Ceramiczne obrazy — warsztaty mozaiki artystycznej. Podczas warsztatów każdy z uczestników stworzy swój własny obraz w technice mozaiki artystycznej. Inspiracją do prac będą modernistyczne mozaiki zdobiące przestrzeń miejską polskich miast. Po zapoznaniu się z przykładami dekoracji z okresu PRL-u uczestnicy spróbują wnieść iskrę monumentalnych dzieł do własnych mozaik. W toku warsztatów uczestnicy poznają techniki cięcia i łamania płytek ceramicznych, dowiedzą się jak projektować mozaiki i poznają technologiczną specyfikę tej techniki. Każdy uczestnik będzie mógł zabrać swoją pracę ze sobą.
Prowadząca: Paulina Grabiec.
Warsztaty podzielone są na dwa dni: dzień pierwszy (piątek) — przygotowanie i przyklejenie mozaiki (3,5 h), dzień drugi (sobota) — fugowanie mozaiki (1 h).
Data i miejsce: 17.09 – godz. 16:30-20, 18.09 – godz. 12-13, lokalizacja podana w mailu zwrotnym po zapisie.
 
5. Warsztaty dla dzieci – własne sztukaterie – rośliny. Podczas warsztatów dzieci będą miały okazje obejrzeć najpiękniejsze łódzkie sztukaterie. Porozmawiamy o symbolice roślin i spróbujemy zaprojektować własną dekorację. Następnie zanurzymy dłonie w masie solnej i przystąpimy do realizacji dzieła.
Prowadząca: Karolina Kołodziej.
Data i miejsce: 17.09 – godz. 17-20 (podczas trwania prelekcji), Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15.
6. Warsztaty dla dzieci – własne sztukaterie – zwierzęta. Podczas warsztatów obejrzymy dekoracje łódzkich budynków użyteczności publicznej. Zastanowimy się nad symboliką zwierzęcą i spróbujemy zaprojektować własne budynki z kartonów, a następnie ozdobić je w nieszablonowy sposób.
Prowadząca: Karolina Kołodziej.
Data i miejsce: 18.09 – godz. 11-13.30 (podczas trwania prelekcji), Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15.
 
7. Warsztaty dla dzieci – piękno wiejskiej chaty. A może macie ochotę przenieść się poza miasto? Wycinankami i kwiatami z bibuły ozdobimy nasze wymyślone wiejskie chaty. Prowadząca: Karolina Kołodziej.
Data i miejsce: 18.09 – godz. 16.30-19.00 (podczas trwania prelekcji), Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15.
 
Zapisy na warsztaty przyjmowane są od 1.09. na adres: biuro@detalwmiescie.pl.
 

Imprezy w Łodzi

Wyszukiwarka

Łodzianin: łódzkie konkursy

  • Konkurs

  • Konkurs

Obserwuj nas


Współpraca