Imprezy w Łodzi

Wyszukiwarka

Koncert symfoniczny – ucieczka w muzykę.


Muzyka jest językiem, choć nie używa słów. Mimo to za jej pomocą wyrażać można w sposób łatwo zrozumiały dla innych rozmaite treści, emocje czy uczucia. Z drugiej strony świat dźwięków, właśnie przez to, że nie ma w nim znaczeń, jest niezwykle daleki od naszej codziennej rzeczywistości. Dzięki temu może stać się wehikułem, który zabiera nas gdzieś daleko – do świata wyobraźni, w którym wszystko jest możliwe i dozwolone. Tego rodzaju ucieczka to nie tchórzostwo, ale raczej wyraz obrony, sprzeciwu, a nawet mądrości, która każe zwrócić się ku sobie, ku światom bogatszym i ciekawszym, niż ten otaczający nas na co dzień.

Ładowanie...
 


Trzy utwory, które zabrzmią na koncercie edukacyjnym są z jednej strony muzyką „miłą, łatwą i przyjemną”, z drugiej jednak można je potraktować właśnie jako ucieczkę. Ich autorzy, trzej wybitni polscy kompozytorzy XX wieku, byli emigrantami. Urodzony w Łodzi Aleksander Tansman wyjechał na Zachód, tam zrobił oszałamiającą karierę, a do Polski nigdy nie wrócił, choć do końca życia uważał się za twórcę polskiego. Mieczysława Wajnberga, którego twórczość odkrywamy dopiero od niedawna, los rzucił do Związku Radzieckiego. On również już nigdy nie osiedlił się ponownie w kraju. Witold Lutosławski, przez wielu uważany za największego kompozytora polskiego po Chopinie, co prawda całe życie spędził w Polsce, ale w najmroczniejszym okresie lat 50. XX wieku został emigrantem wewnętrznym – z przyczyn politycznych nie mógł komponować tak, jak chciał. Jak okoliczności te odbiły się na muzyce trzech znakomitych twórców? Jak brzmi ona dziś?
Na koncercie edukacyjnym obok Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej wystąpią: Michał Balas, 21-letni wiolonczelista, student Akademii Muzycznej w Łodzi i zwycięzca I Ogólnopolskiego Konkursu Wiolonczelowego im. Dominika Połońskiego (2021) oraz Jakub Montewka, jeden z wyróżniających się uczestników ubiegłorocznych Mistrzowskich Warsztatów Dyrygenckich organizowanych w Filharmonii Łódzkiej.
 
 
Wykonawcy:
Michał Balas – wiolonczela
Jakub Montewka – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna FŁ

Program:
W. Lutosławski – „Mała suita”
M. Wajnberg – Concertino op. 43bis
A. Tansman – Cztery tańce polskie
 
Ceny biletów:
normalny 48–34 PLN, ulgowy 36–24 PLN
wstęp dla studentów: 10 PLN za okazaniem ważnej legitymacji.

Imprezy w Łodzi

Wyszukiwarka

Łodzianin: łódzkie konkursy

  • Konkurs

Obserwuj nas


Współpraca