Imprezy w Łodzi

Wyszukiwarka

Politechnika Łódzka skutecznie pozyskuje środki z UE na badania naukowe
Politechnika ŁódźPierwsze miejsce w województwie, ósme miejsce w Polsce wśród wszystkich instytucji naukowo-badawczych, ale pierwsze wśród uczelni technicznych – tak wygląda pozycja Politechniki Łódzkiej wynikająca z najnowszych statystyk wykorzystania środków finansowych z programu Horyzont Europa, wspierającego badania naukowe i innowacje, największego w historii Unii Europejskiej.  

Ładowanie...
 
 
Dane opublikowane przez Komisję Europejską dotyczą 114 zamkniętych już konkursów (program rozpoczął się w 2021 r.). Tymczasem uczelnia poszerzyła swój udział w programie.  
Jak informuje prof. Łukasz Albrecht, prorektor ds. nauki
Politechnika Łódzka aktualnie realizuje w programie Horyzont Europa już 7 projektów, w tym 3 w roli koordynatora. Informację o tej trzeciej koordynacji projektu otrzymaliśmy 5 lipca, tak więc pula przyznanych pieniędzy dodatkowo nam wzrosła. Budżet przyznany uczelni na udział w tych projektach to niemal 2,7 miliona euro. 
Projekty koordynowane przez PŁ: 
Pierwszy z projektów ma akronim SustDesignTex i uzyskał niemal 1,5 miliona euro (w tym ok. 460 tysięcy euro dla PŁ) na działania związane ze zrównoważonym wzornictwem przemysłowym struktur tekstylnych dla kompozytów. Będą one realizowane wspólnie z uczelniami ze Szwecji, Niemiec, Hiszpanii oraz z polskim przedsiębiorstwem. Koordynatorem projektu jest dr hab. inż. Marcin Barburski, prof. PŁ z Instytutu Architektury Tekstyliów. 
Drugi koordynowany przez PŁ projekt ma proekologiczny charakter. Jego tytuł to LIFE MERCURY-FREE, co w tłumaczeniu oznacza ŻYCIE BEZ RTĘCI. W tym przypadku środki przyznane z programu Horyzont Europa to niemal 1,4 miliona euro (w tym ok. 340 000 euro dla PŁ). W skład realizującego projekt konsorcjum wchodzą, poza PŁ, AGH z Krakowa oraz uczelnie z Ukrainy, Portugalii, Grecji, Holandii i Włoch. Koordynatorem projektu jest prof. Volodymir Mosorov z Instytutu Informatyki Stosowanej. 
Trzeci „najświeższy" projekt koordynowany przez PŁ to BioTrainValue. Wartość projektu to ponad 1,25 miliona euro (w tym dla PŁ 184 000 euro). Partnerami w projekcie są instytucje akademickie i przemysłowe ze Słowenii, Grecji, Niemiec, Austrii, Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Celem projektu jest rozwój i eksperymentalne testowanie nowych technologii związanych z przetwarzaniem biomasy na innowacyjne bioprodukty dla energetyki i rolnictwa. Koordynatorem projektu jest młody badacz dr inż. Szymon Szufa z Katedry Inżynierii Bezpieczeństwa Pracy. 
Jak dodaje prof. Łukasz Albrecht, prorektor ds. nauki
– Krajowy Punkt Kontaktowy zaprosił przedstawicieli Politechniki Łódzkiej do podzielenia się dobrymi praktykami. Będziemy tym razem więc „po drugiej stronie wiedzy", czyli - nie pytać, ale podpowiadać jak przygotowywać dobre jakościowo wnioski, co może doprowadzić do sukcesu i uzyskania europejskiego dofinansowania na projekty służące rozwojowi nauki i wzmacnianiu konkurencyjności europejskiej przestrzeni badawczej. 
W rankingu zamieszonym na stronie Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE czołówkę instytucji, które uzyskały największe dofinansowanie z HE stanowią: Uniwersytet Warszawski, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Uniwersytet Jagielloński, Fundingbox Accelerator sp. z o.o., Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytut Wysokich Ciśnień PAN, Instytut Chemii Bioorganicznej PAN, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Gdański, Politechnika Śląska

Imprezy w Łodzi

Wyszukiwarka

Łodzianin: łódzkie konkursy

  • Konkurs

Obserwuj nas


Współpraca