Imprezy w Łodzi

<
Styczeń 2023
>
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
TextureTouch - nowy wynalazek - Politechnika Łódzka

System do zdalnego odczuwania tekstur tkanin

Data publikacji: 2023-05-15
Politechnika Łódzka nazywana jest Uczelnią Wynalazców. Nic dziwnego, to tutaj studiowali znani wynalazcy i to tutaj wciąż powstają innowacyjne pomysły i realizacje. Na tej uczelni doktorat robiła prof. Halina Abramczyk, która opracowała nowoczesną technikę diagnostyczną do wykrywania wczesnych zmian nowotworowych oraz monitorowania zmian nowotworowych in vivo w czasie realnym operacji. To tutaj studiował Wiesław Walczak, twórca największej w rejonie odlewni SILUM, w której produkuje się w ciśnieniowe odlewy z aluminium i krzemu dla znanych światowych firm. Również tutaj studiował Filip Mikołajczyk, który niedawno wraz z Aleksandrą Gzowską założył start-up, w ramach którego zaprojektowali domowe urządzenie do recyklingu butelek PET. Na samej uczelni również trwają prace nad wynalazkami. I oto wynaleziono niesamowite urządzenie, które może zrewolucjonizować rynek zakupów przez internet!
 
 
Dotykając tkanin, podczas zakupów odzieżowych, możemy sprawdzić, czy są one odpowiednie dla naszego gustu i komfortu. Jednak co zrobić, gdy dokonujemy zakupów online? Czy istnieje sposób, aby odczuć teksturę tkaniny bez konieczności fizycznego dotykania jej?
Odpowiedzią na to pytanie jest system TextureTouch, opracowany na Politechnice Łódzkiej.
 
Ten innowacyjny system umożliwia przekazywanie wrażeń dotykowych podczas zdalnego eksplorowania tekstur za pomocą ramienia robotycznego.
Głównymi elementami tego systemu "od naszej strony" są inteligentna rękawica oraz opaska na łokciu. Te urządzenia monitorują ruchy dłoni i przedramienia użytkownika, a następnie przekazują te informacje do ramienia robotycznego. Gdy robot dotknie materiału, odczuwane wrażenia zostaną zwrotnie przekazane na rękawicę w postaci odpowiednich wibracji. Po krótkiej konfiguracji, para rękawica-ramię może bezprzewodowo komunikować się ze sobą za pośrednictwem sieci Wi-Fi. Za wymianę danych dotyczących ruchu ramienia oraz odbieranych sygnałów dotyku odpowiada serwer aplikacji - wyjaśniają konstruktorzy urządzenia, naukowcy i studenci związani z Instytutem Informatyki Stosowanej. 
Manipulator został opracowany przy użyciu nowoczesnej technologii elastycznego druku 3D, co pozwoliło na precyzyjne i naturalne odwzorowanie ruchów operatora. Proces tworzenia prototypu opierał się na testach oraz ścisłej współpracy z użytkownikami, aby zapewnić jak najlepsze doświadczenia.
 
Brzmi nieprawdopodobnie, ale to prawda. Gratulujemy Politechnice Łódzkiej tak ważnego wynalazku!
Gdzie: Politechnika Łódzka ul. Żeromskiego 116

Brak komentarzy

Imprezy w Łodzi

<
Styczeń 2023
>
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd

Polecane wydarzenia w Łodzi

Sakura Festival w Łodzi

Kiedy: 2024-02-24 - 2024-02-25

18. Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki

Kiedy: 2023-10-26 - 2024-02-04

Łodzianin:: łódzkie konkursy

Wygraj bilety do Kina Charlie!
Kiedy: 2023-08-01 00:00:00 - 2024-08-01 23:55:00

Obserwuj nas
Współpraca