Zmiany w zasadach rekrutacji do szkół średnich
Data publikacji: 2006-01-03
Jest kilka zmian w porównaniu z ubiegłym rokiem. Najważniejsza dotyczy absolwentów gimnazjalnych klas dwujęzycznych (z wykładowym językiem obcym).
Jeśli na poziomie liceum chcą kontynuować naukę w takiej samej klasie, dostaną dodatkowo 5 pkt. Prosiły o to licea dwujęzyczne. Chciały nagrodzić uczniów, którzy już w gimnazjum postawili na intensywną naukę języka obcego Jest jedno zastrzeżenie: taki kandydat ma szansę na pięć dodatkowych punktów tylko wtedy, jeśli z innej puli - za osiągnięcia w konkursach - nie dostanie więcej niż 28 pkt. Suma bonusa i punktów "konkursowych" nie może bowiem przekroczyć 33 pkt. Jeśli więc za konkursy uczeń zdobędzie np. 30 pkt., za dwujęzyczność otrzyma tylko 3 pkt.
Nie zmienia się waga świadectwa ukończenia gimnazjum (67 pkt.) Punktowane przedmioty wybierają szkolne komisje rekrutacyjne w poszczególnych liceach i technikach (obowiązkowy jest tylko język polski). Za ocenę celującą można dostać 15 pkt., za bardzo dobrą - 13, za dobrą - 11, dostateczną - 7, dopuszczającą - 2. W sumie każdy uczeń kończący gimnazjum może zdobyć 200 pkt.
Kurator podał również daty związane z rekrutacją do liceów i techników. Nabór do szkół w Łodzi będzie miał formę elektroniczną. W kwietniu gimnazjaliści w swoich gimnazjach będą logować się do systemu. Każdy wskaże w internecie trzy placówki, w których chce kontynuować naukę, potem dopisze swoje oceny i osiągnięcia, a komputer przeliczy je na punkty i zakwalifikuje ucznia tylko do jednej ze wskazanych szkół.
Łódzka sieć obejmie też szkoły z powiatów zgierskiego i brzezińskiego. To znaczy, że łódzcy gimnazjaliści będą mogli zdawać przez internet do szkół średnich w tych powiatach, a gimnazjaliści stamtąd w ten sam sposób do łódzkich szkół. I jeszcze jedno: w tym roku również będzie można poznać wyniki rekrutacji za pośrednictwem SMS-ów.
Tam, gdzie rekrutacja jest tradycyjna, kandydaci muszą chodzić z dokumentami do szkół i mogą się dostać do więcej niż jednej szkoły (co jest przyczyną bałaganu, który towarzyszy takiemu naborowi). Punkty naliczą im nauczyciele - według tych samych zasad co komputer.
Daty
3-28 kwietnia - gimnazjaliści wybierają szkoły średnie (w internecie lub składając dokumenty w sekretariatach)
21-23 czerwca - gimnazjaliści "elektroniczni" mogą zmienić wybrane wcześniej szkoły
30 czerwca - 4 lipca - czas na doniesienie kopii świadectw ukończenia gimnazjum oraz zaświadczeń o wynikach egzaminu gimnazjalnego (kandydaci "elektroniczni" dopisują te dane w internecie)
6 lipca - szkoły średnie ogłaszają wstępne listy przyjętych
11 lipca - ostateczne listy przyjętych
Punkty
maksymalnie 100 - za egzamin gimnazjalny
maksymalnie 60 - za oceny na świadectwie
maksymalnie 33 - za osiągnięcia w konkursach kuratoryjnych, konkursach tematycznych, zawodach sportowych, imprezach artystycznych i za wolontariat
7 - za czerwony pasek na świadectwie
maksymalnie 5 - dla absolwentów klas dwujęzycznych
Brak komentarzy