Światowy Dzień Kobiet
Data publikacji: 2006-02-17
Przez lata obchodzono Międzynarodowy Dzień Kobiet z pompą. Teraz niektórzy mężczyźni próbując się wyłgać od wręczania symbolicznego kwiatka, tłumaczą, że jest to święto wymyślone przez komunistów. Nic bardziej mylnego.
Prawdopodobnie Dzień Kobiet wywodzi się z czasów starożytnego Rzymu, gdzie w pierwszych dniach marca obchodzono tzw. Matronalia, święto związane z macierzyństwem i płodnością. Po raz pierwszy jednak prawdziwy Dzień Kobiet obchodzono 20 lutego 1909 roku w Stanach Zjednoczonych, kolebce kapitalizmu.
Amerykanki zaczęły świętować przed pierwszą wojną światową, w 1909 roku. Dwa lata później zwyczaj przywędrował do Europy, najpierw do Austrii i Danii, potem do Niemiec i Szwajcarii. Datę 8 marca przyjęto w 1922 r. ma pamiątkę fali marcowych strajków kobiecych w Sankt Petersburgu w 1917 r. W Polsce święto kobiet zostało zauważone dopiero po II wojnie, pasowało do socjalistycznej propagandy. W zakładach pracy były życzenia i prezenty - rajstopy, mydełko albo kawa - i obowiązkowo samotny tulipan - którego każda pracownica musiała obowiązkowo pokwitować. Centralne obchody święta kobiet zniknęły w 1993 roku, kiedy definitywnie zniosła je premier Hanna Suchocka. Obecnie 8 marca obchodzony jest znacznie skromniej. Ostatnie lata pokazują jednak, że zainteresowanie świętem rośnie. Symboliczne sygnały lepszych czasów zdają się pojawiać w szkołach oraz generalnie wśród ludzi młodych. Przychylnie o Dniu Kobiet wypowiadają się młode kobiety do 30 roku życia.
Nieco starsze panie odnoszą się do tego święta nieco bardziej sceptycznie. Bardziej zainteresowane są zrównaniem swoich zarobków z mężczyznami, gdyż w wielu zakładach pracy kobiety zatrudnione na tych samych stanowiskach i wykonujące tę samą pracę otrzymują z reguły niższe uposażenia. Zajmują znacznie mniej stanowisk kierowniczych, również w Sejmie obecnej kadencji jest bardzo mało kobiet. W ławach sejmowych zasiadło ich tylko 57, na 460 posłów. Najliczniej płeć piękną w Sejmie reprezentuje SLD, na drugim miejscu UW, następnie AWS
Dla przeciętnej kobiety Dzień Kobiet jest dniem adoracji i uwielbienia jej osoby. Jednak dla feministki to coś więcej. To dzień, w którym drzemie ukryta siła. Trzeba jej tylko pomóc się wydostać, wykorzystać to, co oferuje samą swoją nazwą i świadomością społeczeństwa.
Światowy Dzień Kobiet w Łodzi
Brak komentarzy