Pieniądze z Unii
Data publikacji: 2006-12-15
Parlament Europejski zatwierdził budżet Unii na przyszły rok, w którym Polska dostanie najwięcej ze wszystkich krajów członkowskich.
Specjaliści z Urzędu Miasta Łodzi mają już konkretne plany, jak rozdysponować unijne dotacje. Na przyszły rok wystąpili o dofinansowanie Parku Naukowo-Technologicznego i łódzkiego lotniska. Teraz pojawiła się jednak jeszcze jedna możliwość pozyskania pieniędzy w ramach programu konkurencyjności regionów.
Jest tam do rozdysponowania między wszystkie województwa dodatkowe 599 mln euro. Z tych pieniędzy radni chcą stworzyć połączenia drogowe Łodzi do autostrad A1 i A2 oraz dróg szybkiego ruchu S8 i S14. Zainwestujemy też w EC1 [dawna elektrociepłownia, która ma stać się miejscem organizowania wystaw, koncertów i spektakli - przyp. red.]. Politechnika Łódzka chce natomiast z tych środków stworzyć stacje geotermalną, a urząd marszałkowski wybudować muzeum sztuki.
W ubiegłych latach Łódź pozyskiwała pieniądze unijne głównie na rozbudowę i remont dróg, budowę oczyszczalni ścieków, a także - jako pierwsze miasto w Polsce - na budownictwo mieszkaniowe. Dzięki współpracy z innymi powiatami udało się również zdobyć pieniądze na stypendia unijne dla uczniów i studentów. - Większość naszych projektów została zatwierdzona. Czasami stosowaliśmy nawet obejścia prawne, aby otrzymać fundusze. Przy rewitalizacji jednej z kamienic przy ul. Nawrot odmówiono nam wsparcia, więc postanowiliśmy wystartować jeszcze raz z tym projektem zakładając budowę hotelu młodzieżowego na jednym z pięter budynku i się udało - opowiada Marzena Korosteńska z Urzędu Miasta Łodzi.
Zarząd dróg przygotował już wstępny wykaz inwestycji drogowych, które chciałby zrealizować w przyszłych latach. Największe z nich to: budowa nowego odcinka ul. Śląskiej (od Tomaszowskiej do Rokicińskiej); przebudowa ul. Inflanckiej i Rudzkiej; rozpoczęcie budowy obwodnicy Nowosolnej wraz z poszerzeniem ul. Brzezińskiej do dwóch jezdni dwupasmowych; budowa estakady nad rondem Inwalidów oraz początek remontu ul. Sterlinga i bulwaru Narutowicza (czyli ul. Narutowicza i Zielonej wraz z pl. Hallera).
Brak komentarzy