2006 - podsumowanie w statystykach
Data publikacji: 2007-02-10
Z najnowszych danych Urzędu Statystycznego w Łodzi wynika, że 2006 rok, był pomyślny dla gospodarki w naszym regionie.
Wzrosły płace, zmalało bezrobocie i wzrosła liczba mieszkań oddawanych do użytku.
Przeciętne zatrudnienie w minionym roku w sektorze przedsiębiorstw w województwie łódzkim było o 2,7 procent wyższe niż w 2005 roku. Dla porównania, w całym kraju zatrudnienie wzrosło w tym czasie o 3 procent. Największy wzrost zatrudnienia odnotowaliśmy w transporcie, gospodarce magazynowej, łączności i handlu oraz w przedsiębiorstwach produkujących wyroby z metali, gumy i z tworzyw sztucznych.
W końcu grudnia 2006 r. w woj. łódzkim było zarejestrowanych ponad 160 tys. bezrobotnych, czyli o 19 proc. mniej niż przed rokiem. Wśród nich dominowały osoby w wieku 45 - 54 lata, które stanowią prawie 28 proc. wszystkich bezrobotnych. Ponad 26 proc. bezrobotnych to ludzie w wieku od 25 do 34 lat.
Łódzkie nadal pozostaje na szóstym miejscu pod względem stopy bezrobocia.
Poprawiły się też zarobki. Z danych Urzędu Statystycznego wynika, że o 5 proc. wzrosło w stosunku do 2005 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw, czyli prawie tyle samo, ile w całym kraju. Wynosiło ono 2.214,38 zł. Największy wzrost zarobków odnotowano w budownictwie (o ponad 10 proc.), obsłudze nieruchomości i firm (o 8 proc.) i działalności komunalnej. Więcej zarabiali też zatrudnieni we wszystkich działach przemysłu, głównie produkującym wyroby metalowe, maszyny i precyzyjne instrumenty medyczne i optyczne oraz zegary. Niewielki spadek płac odnotowano w transporcie, gospodarce magazynowej i łączności.
Największy ruch odnotowano na rynku mieszkaniowym. W 2006 r. w woj. łódzkim przekazano 5 tysięcy mieszkań, czyli prawie 6 proc. więcej niż rok wcześniej.
Oby tak dalej.
Brak komentarzy