Opowieści Lasku Wiedeńskiego
Data publikacji: 2008-01-20
Interesujący spektakl przedstawiający epizod życia Marianny będziemy mogli zobaczyć w styczniu w Teatrze im. Stefana Jaracza.
Uczciwa, wrażliwa, niewinna Marianna ma zostać żoną dobrotliwego Oskara. Związek ten gorąco popiera ojciec dziewczyny. Wszystko układa się doskonale aż do momentu, kiedy w życiu Marianny pojawia się Alfred - czarujący lekkoduch korzystający z kobiecej naiwności, potrzeby uczuć i... pełnego portfela. Z łatwością zjednuje sobie łatwowierną dziewczynę, która zgadza się żyć z nim bez ślubu... Konsekwencje łatwo przewidzieć.
Na tej prostej historii Horvath buduje swój dramat. Poruszając zagadnienia winy moralnej, pierwiastków zła
i dobra tkwiących w człowieku, ukazuje obraz społeczeństwa, w którym zakwestionowane zostały podstawowe wartości humanistyczne, więzi rodzinne dawno już zostały zerwane, a miłość i przyjaźń straciły sens. Przedstawia syntetyczny obraz mieszczańskiej kultury, etyki i świadomości społecznej, w której wartością jest pieniądz, a jedynym marzeniem rojenie o niezagrożonej stabilizacji. Nie czyni tego wszystkiego bez powodu. Pokazuje nam ten obraz i każe przeglądać się w nim jak w lustrze; oglądamy w nim siebie i naszych sąsiadów zza ściany.
Autor: Odon Von Horvath
Reżyser: Jacek Orłowski
Realizatorzy:
przekład - Barbara Witek Swiniarska
scenografia - Tomasz Polasik
opracowanie muzyczne - Józef Baliński
reżyseria światła - Krzysztof Sendke
Występują:
Anna Sarna, Krystyna Tolewska, Barbara Wałkówna,
Róża Czaplewska, Barbara Marszałek,
Michał Staszczak, Radosław Osypiuk,
Andrzej Głoskowski, Paweł Kruk,
Stanisław Kwaśniak, Dariusz Siatkowski,
Mariusz Siudziński, Bogusław Suszka,
Bronisław Wrocławski
Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi
od 29 stycznia 2008
Brak komentarzy