60 rocznica uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka
Data publikacji: 2008-12-08
Łódzka Grupa Amnesty International zaprasza na happening z okazji 60 rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.
10 grudnia o godzinie 16 na Pasażu Schillera łódzcy aktywiści zbiorą się, aby uczcić to niezwykle ważne wydarzenie.
Celem akcji jest uświadomienie Polakom, jakie prawa im przysługują – Powszechna Deklaracja Praw Człowieka to dokument, który zapoczątkował rozkwit ruchu prawoczłowieczego, a pomimo tego jest mało znany w społeczeństwie. Podczas happeningu odczytamy poszczególne artykuły PDPCz, podkreślając w jakich rejonach świata ludzie wciąż nie mogą się cieszyć pełnią swych praw.
Deklaracja Praw Człowieka:
Powszechna Deklaracja Praw Człowieka uchwalona została przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w dniu 10 grudnia 1948 roku w Paryżu, prace nad nią trwały od roku 1947, a za główną twórczynię tego dokumentu uważa się Eleanor Roosevelt, żonę Franklina Roosevelta, prezydenta USA. 10 grudnia 1948 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło i proklamowało Powszechną Deklarację Praw Człowieka.
Podczas happeningu organizatorzy będą informować o Maratonie Pisania Listów – odbywającej się corocznie, międzynarodowej akcji, polegającą na 24-godzinnym pisaniu listów do decydentów państw, w obronie osób, których prawa człowieka są łamane. Tegoroczny Maraton odbędzie się w kilkudziesięciu miastach w Polsce. W Łodzi zapraszamy do Oberży Folkowej “Zapiecek” (Piotrkowska 43), gdzie będziemy pisać listy od południa 13 grudnia, do południa 14 grudnia. Wystąpią także zespoły: The Washing Machine oraz Bruno Schulz. Będzie można też obejrzeć niespodziankę performatywną Teatru Napięcie.
W tym roku organizatorzy będą pisać m.in w obronie Sayeda Perwiza Kambakhsha z Afganistanu, który został skazany na 20 lat więzienia za rozprowadzanie na uniwersytecie ulotek dotyczących roli kobiet w islamie. Amnesty International uważa go za więźnia sumienia i domaga się jego bezwarunkowego uwolnienia.
Skuteczność Maratonu to około 33%, co oznacza, że udaje się pomóc w jednym przypadku na trzy. W zeszłym roku w ponad 50 krajach napisano 160 tys. listów, z czego w samej Polsce ponad 40 tys. Szczegółowe informacje o Maratonie pisania Listów dostępne są na stronie www.amnesty.org.pl i maratonamnesty.blox.pl
Brak komentarzy