ŁÓDŹ wygrywa program IBM SMARTER CITIES CHALLANGE
Data publikacji: 2012-11-21
Łódź - jako jedno z 5-ciu miast w Europie - została laureatem programu IBM Smarter Cities Challenge. Dzięki wygranej, Łódź zdobędzie dostęp do czołowych ekspertów firmy IBM, którzy w roku 2013 poddadzą miasto analizie i zarekomendują takie rozwiązania, dzięki którym miasto to stanie się lepszym miejscem do życia i pracy.
Do udziału w przyszłorocznej edycji programu wybrano 31 miast. Łódź jest 1-wszym polskim miastem, które wygrało w tym programie oraz jedynym z Europy Środkowo-Wschodniej laureatem Smarter Cities Challenge 2013. Wśród innych miast-laureatów tej edycji są m.in. Kopenhaga, Belfast, Faro, Kyoto, Buffalo i Richmond.
- Program IBM Smarter Cities Challenge został zainicjowany w 2011 r. - mówi Jolanta Jaworska, Dyrektor Programów Publicznych IBM w Europie Środkowo-Wschodniej. - Jest to największa społeczna inicjatywa firmy IBM, która wyśle grupę swoich sześciu najlepszych ekspertów do każdego ze zwycięskich miast, aby zapoznali się z najważniejszymi wyzwaniami zidentyfikowanymi przez władze miasta.
Trzytygodniowa konsultacja wyceniana jest na 400 tys. dolarów! Za pomoc międzynarodowych ekspertów miasto nie zapłaci jednak ani złotówki. Po przybyciu na miejsce, grupa ekspertów będzie pracować z urzędnikami miejskimi przy analizie danych oraz zaangażuje do współpracy lokalne agencje, instytucje, uczelnie i przedstawicieli biznesu. Następnie, firma IBM przedstawi szczegółowe rekomendacje jak dane miasto może efektywnie i wydajnie poradzić sobie z wyzwaniami, które przed nim stoją.
- Chcemy uczyć się od najlepszych, a dzięki współpracy z firmą IBM i doświadczeniu jej ekspertów, będziemy mieli dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań stosowanych przez najszybciej rozwijające się miasta na świecie - mówi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
Podczas 1-go i 2-go roku działania programu, firma IBM ukończyła prace w 64 miastach na całym świecie, wysyłając prawie 400 swoich najlepszych ekspertów, którzy przedstawili konkretne i wymierne propozycje w zwycięskich miastach (np. w Nairobi - stworzono plan zarządzania ruchem miejskim; a w Dortmund i Maladze - plany dotyczące rozwoju ekonomicznego, rynku pracy oraz umiejętności).
Brak komentarzy