Łódzki Dom Kultury rozpoczął realizację projektu ''Kolorowa Lokomotywa''. Ideą projektu, w którym weźmie udział ponad 1008 dzieci, jest stworzenie programu edukacji ekologicznej, łączącego warsztaty artystyczne z praktycznymi zadaniami ochrony i pielęgnowania najbliższego otoczenia.
1 lipca w ŁDK
podpisano porozumienia między partnerami projektu: Zespołem Parków Krajobrazowych Wzniesień Łódzkich, a ośrodkami kultury w Łowiczu, Wieluniu, Opocznie, Radomsku, Sieradzu, Bełchatowie, Pabianicach, Tomaszowie Mazowieckim, Zelowie, Mniszkowie, Skierniewicach i Piotrkowie Trybunalskim.
Projekt realizowany jest
dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Na projekt składają się warsztaty, konkursy, projekcje filmowe, prelekcje, wycieczki.
Działania warsztatowe mają za zadanie edukować i pobudzać w młodych ludziach potrzebę zgłębienia wiedzy z zakresu ochrony środowiska, wykształcić postawy ekologiczne i obudzić w odbiorcach indywidualną odpowiedzialność za stan środowiska.
Celem pośrednim projektu jest również edukowanie i kultywowanie tradycji ludowej regionów Polski środkowej, gdzie w działaniach artystycznych przyroda jest podstawowym źródłem inspiracji artystycznej i materiałem wyjściowym do pracy twórczej.
Nazwa projektu nawiązuje do tuwimowskiej „Lokomotywy”, z całą jej barwnością, złożonością i bogactwem zdarzeń. W organizowanym projekcie, każde postępujące po sobie spotkanie artystyczne to kolejny wagon kolorowej lokomotywy.
Przez okres trzech miesięcy (lipiec, sierpień, wrzesień) dzieci i młodzież z województwa łódzkiego będą uczestniczyły w
96 warsztatach podzielonych na trzy rodzaje, z których dwa będą miały miejsce w parkach krajobrazowych należących do Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.
Dzięki temu uczestnicy będą mogli
poznać piękno regionu, w którym żyją. Przy okazji wycieczek dzieci zdobędą
wiedzę na temat przyrody i jej ochrony oraz
inspirację do działań artystycznych.
Dla uczestników projektu rozpisane zostaną
trzy konkursy: plastyczny pn. „Przyroda wokół nas”, sztuki ludowej rękodzieła pn. „Sztuka bliska naturze” i fotograficzny pn. „Natura oczami dziecka”.
Prace nagrodzone zostaną wyeksponowane na Wystawie Finałowej w Galerii Kawiarnia Łódzkiego Domu Kultury, której otwarcie przewidziane jest na dzień 18 listopada 2013 r.
W ramach projektu odbędą się
3 typy spotkań ekologiczno-artystycznych:
- spotkania filmowe - projekcja filmowa, prelekcja, wycieczka
- spotkania warsztatowe sztuki ludowej i rękodzieła z wykorzystaniem naturalnych materiałów
- spotkania warsztatowe w plenerze
Jak mówią organizatorzy: ''Nasze działania w ramach projektu nastawione będą na szeroko pojęte
zapewnienie wypoczynku wakacyjnego i wyrównywanie szans rozwoju kulturalnego oraz różnic w dostępie do kultury wszystkich dzieci. Ponieważ
udział w projekcie jest BEZPŁATNY, szczególną uwagę zwracamy na udział dzieci i młodzieży, które z przyczyn ekonomicznych nie mogą w sposób aktywny, w towarzystwie swoich rówieśników, spędzić wakacji w sposób zorganizowany.''
Więcej informacji można znaleźć na stronie organizatora projektu:
www.ldk.lodz.pl
Brak komentarzy