PIKNIK NIEPODLEGŁOŚCIOWY W MANUFAKTURZE
Data publikacji: 2013-11-11
Na zaproszenie Jolanty Chełmińskiej, wojewody łódzkiego, w Manufakturze zagoszczą grupy rekonstrukcyjne, żołnierze, strażacy, strażnicy miejscy i policjanci. Na rynku powstanie też patriotyczny mural, by uczcić Święto Niepodległości.
Piknik rozpocznie się o godz. 13:00. Wtedy w Manufakturze pojawi się Józef Piłsudski. Wjedzie na rynek dorożką, eskortowany przez oddział konny Straży Miejskiej. Na powitanie zasalutują mu członkowie grup rekonstrukcyjnych w strojach żołnierzy. Potem Marszałek przemówi do zebranych i przekaże głos przedstawicielom władz regionu: wojewodzie Jolancie Chełmińskiej, marszałkowi województwa łódzkiego Witoldowi Stępniowi oraz prezydent Łodzi Hannie Zdanowskiej. Po oficjalnym otwarciu, około godz. 13:30 rozpocznie się piknikowa część uroczystości.
W Manufakturze 11 listopada zaparkują unikatowe pojazdy wojskowe. Atrakcją tegorocznego Pikniku będzie replika czołgu Renault FT 17. Pierwsze oryginalne pojazdy tego typu trafiły do Polski w czerwcu 1919 r. Armia polska używała ich w walce z wojskami bolszewickimi podczas ataku na Warszawę w 1920 r. i w trakcie kampanii wrześniowej w 1939 r. Pojazd, który stanie na rynku Manufaktury wykorzystano na planie filmu „Bitwa Warszawska”. Jest wyposażony w działko strzeleckie i pomalowany w barwy kamuflażu uniwersalnego z okresu wojny polsko-bolszewickiej. Czołg będzie atrakcją stoiska Urzędu Miasta Łodzi.
Na rynku staną również: wóz ewakuacji medycznej ROSOMAK, Schengenbus wykorzystywany przez Straż Graniczną do kontroli pojazdów, radiowozy i motocykle policyjne. Swoje wozy zaprezentuje także Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej. Będą wśród nich samochód ratowniczo-gaśniczy, wóz ratownictwa technicznego oraz STAR z lat 60.
Ponadto, wiele będzie się działo na rynku. Uczestnicy pikniku zobaczą pokazy dynamiczne, występy na scenie i malowanie muralu. Jedną z inscenizacji - trening „sportowej szermierki na bagnety” - przedstawią rekonstruktorzy z Radomia. Przybliżą zasady dyscypliny, w której zamiast szpady używa się specjalnych karabinów szermierczych ze sprężynowym chowanym bagnetem. Pokażą jak wygląda właściwa postawa szermiercza i w jaki sposób walczyć karabinem. Członkowie Jednostki Strzeleckiej 4008 z Łodzi odczytają rozkaz organizacyjny, a Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny (SPAT) pokaże jak ochronić konwój policyjny.
Po pokazach rozpoczną się występy na scenie. Zaprezentują się uczniowie łódzkich szkół, m.in. chór Publicznego Gimnazjum nr 1, który wystąpi z repertuarem pieśni patriotycznych.
Podczas pikniku powstanie mural, który w symboliczny sposób nawiązywać będzie do Święta Niepodległości. Na ściance o rozmiarach 6x2 m wykona go trzech artystów Street Art. Efekt ich pracy uczestnicy pikniku zobaczą dopiero wieczorem, na zakończenie uroczystości, ponieważ malowanie muralu potrwa kilka godzin.
Na stoiskach uczestników pikniku będzie można obejrzeć ekspozycje przybliżające historię Polski. Muzeum Tradycji Niepodległościowych przygotowało wystawę „W walce o Niepodległą 1914-1921”, która przedstawia walkę Polaków o wolność na frontach I wojny światowej, w latach wojny z Rosją Radziecką, a także dzieje Powstania Wielkopolskiego oraz trzech Powstań Śląskich. Przy stoisku ZHP i Centrum Dialogu Kostiuchnówka, dzięki ekspozycji „15 lat harcerskiej służby w Wołyniu”, będzie można zapoznać się z działaniami harcerzy na Ukrainie. Z kolei 13 Kompania Rozpoznawczo-Szturmowa zaprezentuje wyposażenie i uzbrojenie Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Muzeum Spadochronowe przedstawi natomiast ekspozycję poświęconą polskiemu spadochroniarstwu od lat 30. XX w. do współczesności. Na kilkunastu manekinach będzie można zobaczyć, jak zmieniało się umundurowanie, wyposażenie i uzbrojenie polskich spadochroniarzy na przestrzeni lat.
Nie zabraknie również atrakcji dla tych, którzy swój czas na pikniku zechcą spędzić bardzo aktywnie. Dzięki Związkowi Strzeleckiemu „Strzelec” każdy będzie mógł sprawdzić się na strzelnicy ASG. Członkowie Jednostki Strzeleckiej 4008 przeprowadzą naukę składania i rozkładania karabinu AKM. Na stoisku Grupy Rekonstrukcji Historycznej z Radomia będzie można nie tylko obejrzeć broń używaną w wojskowej odmianie szermierki, ale też wziąć do ręki karabin Arisaka z bagnetem, czy oryginalną szablę wz. 1822. Zaś przy stanowisku Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej będzie można wejść na ściankę wspinaczkową.
Świętowanie zakończy wieczorne, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przez uczestników pikniku, które poprowadzą harcerze ZHR.
Gdzie: rynek Manufaktury, ul. Drewnowska 58, Łódź
Brak komentarzy