TO LUBIMY! WOLNE DNI W 2014 ROKU
Data publikacji: 2014-01-07
W tym roku aż dwa święta: Święto Konstytucji 3 Maja i Wszystkich Świętych, wypadają w sobotę, a zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z października 2012 roku, pracownikowi za każdy dzień ustawowo wolny od pracy a przypadający w sobotę, przysługuje dzień urlopu.
Pierwszy długi weekend już się rozpoczął. Wystarczyło zabrać wolne w czwartek i piątek (2 i 3 stycznia), aby 2014 rok rozpocząć od 6 dni urlopu (w poniedziałek, 6 stycznia przypada ustawowo wolne Święto Trzech Króli).
Na kolejny długi weekend trzeba będzie trochę poczekać. Czas na ciut dłuższy odpoczynek nadejdzie dopiero na Wielkanoc (w tym roku od 19 do 21 kwietnia). Kalendarzowo skromna będzie również majówka. Święto Pracy wypada bowiem w czwartek, a Święto Konstytucji 3 Maja w sobotę. Niemniej jednak jeśli sobotę odbierzemy w poniedziałek, a weźmiemy jednodniowy urlop w piątek, odpoczywać będziemy 5 dni.
Jeśli zdecydujemy się na jeszcze dłuższy wypoczynek łącząc majówkę z Wielkanocą, możemy zyskać bardzo dużo. Biorąc bowiem 8 dni wolnego, bądź siedem jeśli odbierzemy wolne za Święto Konstytucji 3 Maja (od 22 kwietnia do 2 maja) będziemy mogli cieszyć się aż 16 dniami nieprzerwanego urlopu.
Kolejne długie weekendy do wykorzystania czekają na nas w czerwcu, sierpniu i listopadzie. W czwartek, 19 czerwca, jest Boże Ciało, w piątek, 15 sierpnia, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, a we wtorek, 11 listopada, Święto Niepodległości. We wszystkich trzech przypadkach wystarczy wziąć 4 dodatkowe dni wolnego, aby załapać się na dwa weekendy i ciągiem wypoczywać przez 9 dni.
W listopadzie - podobnie jak w maju - mogą wystarczyć do tego trzy dni z urlopowej puli, jeśli za Wszystkich Świętych (które w 2014 roku wypada w sobotę) wolne odbierzemy na przykład w poniedziałek, 10 listopada.
Świetnie wypada w tym roku również Boże Narodzenie. Pierwsze i Drugie Święto wypada kolejno w czwartek i piątek. Biorąc dodatkowe sześć dni urlopu (22-24 grudnia i 29-31 grudnia) okres świąteczny - tylko w 2014 roku - wydłuży nam się do 12 dni.
Wypoczynek może być jednak jeszcze dłuższy. Nowy Rok wypada bowiem w czwartek a Trzech Króli we wtorek. Jeśli zatem z następnej puli urlopowej weźmiemy dwa dni wolnego - w piątek (2 stycznia) i poniedziałek (5 stycznia) - to kosztem zaledwie ośmiu dni wykorzystanego urlopu, okres świąteczno-noworoczny 2014/2015 potrwa łącznie 18 dni!
Dni ustawowo wolne od pracy w 2014 roku:
1 stycznia (środa) - Nowy Rok
6 stycznia (poniedziałek) - Święto Trzech Króli
20 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc (pierwszy dzień świąt wielkanocnych)
21 kwietnia (poniedziałek) - Wielkanoc (Śmigus-dyngus - drugi dzień świąt wielkanocnych)
1 maja (czwartek) - Święto Pracy
3 maja (sobota) - Święto Konstytucji 3 Maja
8 czerwca (niedziela) - Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
19 czerwca (czwartek) - Boże Ciało
15 sierpnia (piątek) - Wniebowzięcie NMP
1 listopada (sobota) - Dzień Wszystkich Świętych
11 listopada (wtorek) - Narodowe Święto Niepodległości
25 grudnia (czwartek) - Boże Narodzenie (pierwszy dzień)
26 grudnia (piątek) - Boże Narodzenie (drugi dzień)
Brak komentarzy