Imprezy w Łodzi

<
Styczeń 2023
>
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
Łodzianin - niezależna strona Łodzi: imprezy, wydarzenia i koncery Łódź 2024, festiwale w Łodzi, zapowiedzi, premiery, dziś w Łodzi

Bach, glany i rockowe rytmy w Łodzi - dwa projekty Orkiestry PRIMUZ

Data publikacji: 2017-02-15
Akademia Muzyczna w Łodzi zaprasza na dwa koncerty Orkiestry Smyczkowej PRIMUZ, czyli zespołu smyczkowych prymusów – najzdolniejszych studentów Katedry Instrumentów Smyczkowych.
Zagrają i rockowo, i klasycznie!
W czwartek 16 lutego przedstawią nowatorski projekt Culture Clash: Rock&Jazz na smyczki+ z aranżacjami Wojtka Lemańskiego.
Gościem koncertu będzie ceniony gitarzysta Jacek Królik.
Culture Clash: Rock&Jazz na smyczki+
Kiedy:16 lutego 2017, czwartek, godz. 18.00
Jak zapowiada tytuł koncertu Culture Clash.
Jazz&Rock na smyczki+, Orkiestra PRIMUZ pod dyrekcją Łukasza Błaszczyka i znakomici goście zaprezentują program, w którym tradycje klasycznej muzyki, znanej z wielkich sal filharmonicznych, oraz muzyki współczesnej kojarzonej
choćby z awangardowymi eksperymentami, zderzą się z muzyką rockową i jazzową.
A to za sprawą Wojciecha Lemańskiego, łodzianina, kompozytora i wykładowcy, który takie utwory, jak: Roxanne Stinga, Come Together Johna Lennona, Vroom, Vroom czy Red Roberta Frippa z zespołu King Crimson i tytułowy
Culture Clash zespołu The Aristocrats zaaranżował specjalnie na tę okazję na smyczkową orkiestrę.
Kompozytor walczy z wąskim kategoryzowaniem muzyki na gatunki i dowodzi, że rockowy repertuar to materiał niezwykle ciekawy pod względem kompozycyjnym i muzyka o dużej sile oddziaływania.
Zapowiada się zatem wieczór pełen rockowej energii połączonej z młodzieńczym entuzjazmem wykonawców w stylowych… glanach.
Elektryzującym gościem wieczoru będzie znakomity gitarzysta Jacek Królik, znany m.in. ze współpracy z Grzegorzem Turnauem, Adamem Sztabą czy Ewą Bem, który zagra na gitarach elektrycznej i akustycznej.
W koncercie wezmą też udział: Aleksandra Łysiak-Łabecka – pianistka i wokalistka bluesowa, ceniona oboistka Agata Piotrowska-Bartoszek oraz studenci specjalności jazzowych: Wojciech Stanisz (gitara basowa) i Szymon Szyszka (fortepian).
Za wizualizacje komputerowe odpowiada Maciej Walczak.
W jednym z wywiadów Wojciech Lemański tłumaczył główne założenie projektu: – Chodzi mi o pokazanie w nieco innym świetle kilku utworów z nurtu zwanego rockiem progresywnym, żeby zainteresował się nim ktoś, kto takiej muzyki nie ceni.
Środkiem do tego ma być „przetłumaczenie” tych utworów na język orkiestry klasycznej, znany muzykom i wielbicielom klasyki.
Jacek Królik określił aranżacje Lemańskiego jako „brawurowe”, a cały projekt Orkiestry PRIMUZ jako jedną z najbardziej unikatowych rzeczy, jakie kiedykolwiek robił.

W niedzielę 19 lutego – Orkiestra zaprezentuje się w klasycznym repertuarze, grając muzykę Bacha i Haydna oraz współczesny utwór napisany specjalnie dla nich przez Sławomira Kaczorowskiego.
Koncert nosi tytuł PRIMUZ i Goście.
PRIMUZ i Goście: klasyka XVIII i XXI wieku
Kiedy: 19 lutego 2017, niedziela, godz. 18.00
Po karnawałowym szaleństwie z muzyką Krzesimira Dębskiego oraz fuzji rockowo-jazzowej Wojciecha Lemańskiego i gitarzysty Jacka Królika, kolejny z tegorocznych wieczorów z Orkiestrą PRIMUZ wypełni muzyka klasyczna (19 lutego).
Na scenie wraz ze studentami wystąpią gościnnie utytułowani instrumentaliści: pianista Zbigniew Raubo i wiolonczelista Rafał Kwiatkowski.
Obaj artyści prowadzą bogate życie koncertowe, obaj są także aktywnymi pedagogami.
Jako soliści wykonają z orkiestrą dwa dobrze znane publiczności koncerty należące do klasyki gatunku.
Zbigniew Raubo zagra na fortepianie barokowe arcydzieło – Koncert d-moll BWV 1052 Johanna Sebastiana Bacha.
W wykonaniu Rafała Kwiatkowskiego usłyszymy wczesnoklasyczny Koncert wiolonczelowy C-dur nr 1 Hob. VIIb:1 Josepha Haydna.
W programie pojawi się również premierowo Cantabile na orkiestrę smyczkową, czyli nowy utwór dedykowany Orkiestrze PRIMUZ i napisany specjalnie dla niej przez uznanego łódzkiego kompozytora Sławomira Kaczorowskiego.
Koncerty łączące w programie różne gatunki i epoki są wydarzeniami promującymi efekty prac konserwatorsko-rewitalizacyjnych prowadzonych w Pałacu Karola Poznańskiego – głównej siedzibie uczelni dzięki wsparciu
funduszy z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kiedy 16.02.2017r, 19.02.2017r.
Gdzie:Koncerty odbędą się w Sali Koncertowej Akademii przy ul. Żubardzkiej (godz. 18.00)
Wstęp z bezpłatnymi wejściówkami.

Brak komentarzy

Imprezy w Łodzi

<
Styczeń 2023
>
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd

Polecane wydarzenia w Łodzi

17. Letnia Akademia Jazzu w Wytwórni

Kiedy: 2024-07-04 - 2024-08-29

Audioriver 2024 w Łodzi

Kiedy: 2024-07-12 - 2024-07-14

PODWÓRECZKO już 24 sierpnia!

Kiedy: 2024-08-24

Łódź Design Festival 2024

Kiedy: 2024-05-21 - 2024-05-26

Łodzianin:: łódzkie konkursy

Brak aktywnych konkursów...

Obserwuj nas
Współpraca